Jak probíhají přijímačky na Policejní akademii ČR?

Taky jste jako děti měli sen, že se z vás jednou stane policista nebo policistka? Já taky. 🙂

Stejně ale jako většině dospělých se mi tento sen nesplnil. Je asi přirozené, že se životní sny a preference časem (z)mění.

Přesto, a jsem za to rád, je stále hodně (mladých) lidí, které tyto plány neopustily ani v dospělosti. Proto bych jim chtěl tímto článkem ukázat, jak probíhají přijímačky na Policejní akademii České republiky v Praze.

Jde vlastně o odpověď, kterou jsem poslal jedné mé čtenářce, a věřím, že by některé z vás mohla (také) motivovat.

Otázka mé čtenářky

Potřebovala bych poradit. Našla jsem váš článek o paní, která se chtěla stát policistkou, a ráda bych navázala na toto téma.

Jsem ve čtvrtém ročníku na gymnáziu a určitě bych chtěla na vysokou školu. Mým dívčím snem ale také vždycky bylo, že se stanu policistkou.

Chtěla bych se proto přihlásit na policejní akademii, ale bojím se, že bych se tam nedostala. Máte nějaká doporučení, jak udělat přijímačky? Příp. je možné studovat na jiné vysoké škole?

Předem moc děkuji za váš čas 🙂

Moje odpověď

Děkuji za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila se svým dotazem. Rád Vám na něj odpovím.

Je však velmi těžké někomu poradit, jak udělat přijímačky. 100% návod neexistuje. Vždy záleží na konkrétním studentovi. Základem by měla být vždy vlastní příprava na zkušební okruhy konkrétní školy.

Důkladnou přípravou můžete své naděje na přijetí zvýšit. Minimálně v porovnání s těmi, kteří se na to úplně vykašlou.

Já vlastní zkušenosti s přijímacími zkouškami na policejní akademii nemám, ale samotného mě zajímalo, jak ty přijímací zkoušky probíhají. A odpověď jsem našel.

Pokud patříte do kategorie ostatní uchazeči, což znamená, že nejste příslušníkem bezpečnostních sborů, strážníkem, vojákem, ani státním zaměstnancem, tak děláte přijímačky ze základů společenských věd (ZSV) a z cizího jazyka (dle výběru).

Více informací najdete v čl. 3, bod 5. v Pokynu rektora a děkanů fakult Policejní akademie České republiky v Praze. (Tento je pro rok 2020.)

Musím přiznat, že jsem byl překvapen, že součástí přijímací zkoušky nejsou fyzické testy. Ty jsou právě sítem, kterým neprojde mnoho uchazečů, kteří se hlásí k Policii České republiky.

Proto Vám radím, abyste tuto část přípravy rozhodně nepodceňovala. Minimálně do budoucna ne.

K policii Vám stačí výuční list

Nyní se dostávám k druhé otázce. Přestože Vám k přijetí do služebního poměru u Policie České republiky stačí výuční list (na některé pozice nepotřebujete ani maturitu), rád bych Vás povzbudil i k dalšímu studiu.

Myslím, že by byla škoda, kdybyste se vzdala svého snu o studiu na vysoké škole. Studovat můžete pochopitelně kteroukoliv vysokou školu (nejen) v ČR – státní, veřejnou nebo soukromou.

Všeobecný rozhled není k zahození. Sama uvidíte u svých budoucích kolegů, kteří mají vystudované i jiné fakulty např. právnické, ekonomické, nebo pedagogické, že z toho těží při plnění svých pracovních povinností.

Pro studium kriminalistiky, kriminologie, bezpečnostních a forenzních studií můžete využít i nabídky soukromých vysokých škol. Pokud by Vás zajímala jejich nabídka, podívejte se např. na stránky Vysoké školy AMBIS a Vysoké školy finanční a správní (VŠFS).

Přeji Vám mnoho úspěchů a ať se Vám splní vše, po čem toužíte. 🙂

Pavel Semerád

3.8/5 - (19 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *