Jak se dostat k Policii ČR, když mám jen výuční list?

K vysněné profesi nemusíte mít nutně vysokoškolský titul a ani maturitu. Jedním z takových povolání, o kterém sní tisíce dětí, je policist(k)a – příslušník/příslušnice Policie České republiky.

Je to však velmi náročná profese, pro kterou vám sice stačí výuční list (jen 1. tarifní třída), ale musíte mít mj. i dobrou fyzickou kondici a psychickou odolnost. I to je důvod, proč se velké množství zájemců k policii nakonec nedostane.

O to víc mě pak mrzí, že na tuto práci hodně lidí nadává. Upřímně, já bych tuto profesi nezvládnul a s respektem pak pohlížím na ty, kteří každý den nasazují své životy, aby u nás bylo bezpečněji. Děkuji vám za to!

Nedávno mi napsala jedna čtenářka, která sní o práci policistky a která má výuční list. A protože byla přesvědčená, že k policii musí mít minimálně maturitu, zeptala se mě, jak by mohla splnit požadavek na vzdělání.

Otázka mé čtenářky

Předem se omlouvám, ale nevím, kam se obrátit. Nikdo mi nebyl schopen pořádně poradit. Uvažuji o kariéře u policie, ale nevím jak postupovat. Je mi 32, mám výuční list a momentálně jsem na rodičovské dovolené.

Je mi jasné, že nejprve, než člověk se bude ucházet o pracovní místo, musí mít vyšší vzdělání, než mám. Proto Vás chci požádat, zda byste mi neporadil, jak dále postupovat, aby to pro mě bylo přijatelné jak časově tak finančně?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Na Vaši otázku se proto pokusím odpovědět.

Na rovinu bych chtěl říct, ale to už určitě víte, že to nebudete mít vůbec lehké. Přestože splňujete požadavek na minimální vzdělání, čekají Vás i další náročné přijímací zkoušky ověřující Vaši fyzickou, zdravotní a osobnostní způsobilost k výkonu služby.

Přesto věřím, že vše úspěšně zvládnete.

K přijetí k Policii České republiky Vám totiž stačí výuční list

Dle ustanovení § 13 odst. 1 písm. d) zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v platném znění (dále jen „zákon o služebním poměru“), může být přijat do služebního poměru občan České republiky, který splňuje stupeň vzdělání stanovený pro služební místo, na které má být ustanoven.

V současné době pro přijetí k policii postačí výuční list pro služební místo v 1. tarifní třídě (pokud příslušné krajské ředitelství nebo Ředitelství služby cizinecké policie takovým místem disponuje), nicméně pro další kariérní postup (do vyšší tarifní třídy) je nutné získat úplné středoškolské vzdělání zakončené maturitní zkouškou.

Předpoklady pro přijetí k policii jsou uvedeny v ustanovení § 13 odst. 1 písm. a) až i) zákona o služebním poměru.

[Zdroj: Odpověď, kterou jsem dostal 10. 12. 2020 z Policejního prezidia České republiky, č. j. PPR-2395-94/ČJ-2020-990764]

Pokud si budete chtít dodělat maturitu, můžete

Samozřejmě nikdo Vám nebude bránit, abyste si maturitu dodělala.

Nevím, jestli jste se už o to více zajímala, ale já bych se obrátil na Vyšší policejní školu a Střední policejní školu MV v Praze.

Maturitu si můžete dodělat (i kombinovaně) během rodičovské dovolené na jakékoliv jiné střední škole.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu, a abyste si splnila svůj sen.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *