Jak se dostat k Policii ČR, když mám jen výuční list?

K vysněné profesi nemusíte mít nutně vysokoškolský titul. Jedním z takových povolání, o kterém sní tisíce dětí, je být policist(k)ou – příslušníkem/příslušnicí u Policie České republiky.

Je to však velmi náročná profese, pro kterou vám sice stačí maturita, ale musíte mít mj. i dobrou fyzickou kondici a psychickou odolnost. I to je důvod, proč se velké množství zájemců k policii nakonec nedostane.

O to víc mě pak mrzí, že na tuto práci hodně lidí nadává. Upřímně, já bych tuto profesi nezvládnul a s respektem pak pohlížím na ty, kteří každý den nasazují své životy, aby u nás bylo bezpečněji. Děkuji vám za to!

Nedávno mi napsala jedna čtenářka, která stejně jako kdysi já sní o práci policistky. Bohužel má ale zatím „jen“ výuční list. Proto se mě zeptala, jak by mohla splnit požadavek na vzdělání, který ji zatím chybí.

Otázka mé čtenářky

Předem se omlouvám, ale nevím, kam se obrátit. Nikdo mi nebyl schopen pořádně poradit. Uvažuji o kariéře u policie, ale nevím jak postupovat. Je mi 32, mám výuční list a momentálně jsem na rodičovské dovolené.

Je mi jasné, že nejprve, než člověk se bude ucházet o pracovní místo, musí mít vyšší vzdělání, než mám. Proto Vás chci požádat, zda byste mi neporadil, jak dále postupovat, aby to pro mě bylo přijatelné jak časově tak finančně?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Na Vaši otázku se proto pokusím odpovědět.

Na rovinu bych chtěl říct, ale to uř určitě víte, že to nebudete mít vůbec lehké. K tomu, abyste se dostala k Policii ČR, je potřeba nejen maturita, ale i fyzickou, zdravotní a osobnostní způsobilost k výkonu služby. Přesto věřím, že vše úspěšně zvládnete.

Zaměřme se proto na to chybějící vzdělání. Nevím, co Vám napsali ostatní, ale já bych se obrátil na Vyšší policejní školu a Střední policejní školu MV v Praze. Nejsem si jistý, jestli je možné si tady udělat nadstavbu. Před lety to ale možné bylo.

Maturitu si však můžete dodělat (i kombinovaně) během rodičovské dovolené na jakékoliv jiné střední škole. Bohužel ta maturita je nezbytný požadavek i na příslušníky městské policie, takže se tomu nevyhnete.

Přeji Vám mnoho úspěchů ve studiu, a abyste si splnila svůj sen.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Share on Whatsapp
Whatsapp
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

komentáře 2

    1. Děkuji Vám za komentář. Tuto informaci ověřím a případně článek upravím. Když ale čtu dotaz tazatele a jeho pravopisné chyby, možná ta maturita měla své opodstatnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *