Dotazník patří mezi nejpoužívanější (a možná i nejoblíbenější) nástroje ke sběru dat. Jde o to, že když dotazník použijete vhodným způsobem, můžete získat podklady pro vlastní výzkum celkem jednoduše, levně a hlavně rychle.
Proto se pro něj ve svých závěrečných pracích rozhodují tisíce studentů ročně. Většina z nich ale v průběhu výzkumu zjistí, že to není jen o správném formulování otázek a odpovědí, ale i o vhodné distribuci, náročném vyhodnocování a hlavně interpretaci.
Zapomněl jsem na něco?
Vlastně ano, na všudypřítomnou hrozbu jménem plagiát. Počkat, může být dotazník opravdu plagiát? Tak právě na tuto otázku odpovím v tomto článku nejen vám, ale i jedné mé čtenářce.
Otázka mé čtenářky
Přečetla jsem si velkou část Vašich článků a vyšlo mi z toho jasné poselství – nechci napsat plagiát. Našla jsem ale místo, kde si opravdu nevím rady.
Jak sestavit dotazník, když dotazníky v jiných diplomkách s podobným tématem mají stejné otázky, jaké bych chtěla mít ve svém dotazníku? Píši o motivaci dětí a rodičů ve sportu.
Nechci nikoho kopírovat, ale otázky typu: „Kdo tě přivedl ke sportu?“ nebo „Proč jste své dítě přihlásili do sportovního oddílu?“ se opakují s železnou pravidelností.
Samozřejmě, moje práce bude jiná než práce ostatních, také dotazník bude celkově jiný, ale část otázek se jistě bude opakovat. Můžete mi prosím říct, jak moc by byl problém, kdyby např. 1/3 otázek v dotazníku byla stejná jako v nějaké jiné práci?
Pomohlo by, kdybych napsala, že se podobnou problematikou zabývala dotyčná osoba přede mnou a tím „omluvila“ to, že jsem použila „jeho“ otázky?
Mohu např. napsat, že mě jeho práce velmi inspirovala nebo právě to, že poukazuji na jeho práci mě nakonec „usvědčí“ z plagiátorství?
Moc děkuji za odpověď.Hanka
Moje odpověď
Milá Hanko,
děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila, rád Vám odpovím. Samozřejmě mě velmi těší, že Vás moje články zaujaly natolik a že jsem se ve Vašich očích stal dokonce influencerem v otázce plagiátů.
Současně mě však mrzí, že jsem se stal Vaší noční můrou, protože jsem toto téma dostatečně nevysvětlil.
Všeho s mírou a se zdravým rozumem 🙂
Otázka plagiátů je velkým tématem u závěrečných prací, proto chápu, že se chcete tomuto problému (do budoucna) vyhnout. Stejně ale jako u všeho tady platí, že všeho s mírou a se zdravým rozumem.
Samozřejmě, pokud byste svůj dotazník „opsala“ od jiného autora, tj. zcela byste se jim inspirovala a položila byste všechny otázky stejně, v takovém případě je citace naprosto nezbytná.
Sama ale píšete, že jsou tu i otázky, které pokládají všichni. Jednoduše proto, aby dokázali správně popsat a zařadit svého respondenta.
Bylo by, podle mého názoru, proti zdravému rozumu, abyste citovala, nebo se odkazovala na autory, kteří se před Vámi ptali na obecné otázky.
Mám tím na mysli otázky typu:
- Kolik ti je let?
- Jaký sport děláš?
- Kdo tě přivedl ke sportu?
- Co tě na sportu baví?
- Jak zvládáš skloubit vrcholový sport se studiem?
- A mnohé další.
Otázkou není ani, jestli je možné mít 30 % otázek stejných, nebo jestli je v pořádku mít 90 % otázek stejných, nebo podobných.
U citování jde o to, aby bylo zřejmé, co je a co už není Vaše dílo. Čtenáři musí být jasné, že jste nějaký text opravdu a třeba i záměrně převzala od někoho jiného. Na tomto stojí a v podstatě i padá otázka citování a plagiátů.
Jak postupovat při formulování otázek v dotazníku a jak je citovat?
Základní pravidlo: Vždy respektujte autorský zákon. Pokud od někoho skutečně něco převezmete (=opíšete), přiznejte to citací. To není žádný problém. Citace k diplomce patří. A je to i slušnost vůči autorům, na které se odkazujete!
Pokud si nejste jistá, jestli právě toto citovat, nebo ne, pokusím se ten rozdíl vysvětlit ještě jednou.
Máte-li pochybnosti, jestli text pochází z Vaší hlavy, nebo jste ho převzala od někoho jiného, citujte. Nic tím nezkazíte. Naopak Vaše tvrzení získají na důvěryhodnosti a hůře se pak budou oponentům vyvracet.
Rozdíl Vám ukážu na příkladech
Pokud se jedná o nějaká obecná fakta, např. že byla demarkační linie dohodnuta na Jaltské konferenci, citovat nemusíte.
Pokud ale napíšete, že „Za nanejvýš důležité pokládám, aby se toto velmi podstatné politické hledisko vysvětlilo Eisenhowerovi.„, pak tuto pasáž z telegramu Winstona Churchilla citovat musíte.
Nevím, jestli z toho všeho teď budete moudřejší, ale určitě se nebojte napsat svůj vlastní dotazník. Přátelská rada na závěr, nezapomeňte pak ten dotazník konzultovat s vedoucí(m).
Přeji Vám, ať se Vám výzkum podaří.
Pavel Semerád