Jak citovat v diplomce delší pasáž z jednoho zdroje?

Tento článek jsem napsal s panem doktorem Tomášem Foltýnkem – mým zkušenějším kolegou z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Tímto mu děkuji za čas, který mi věnoval!

Je naprosto normální, že se při psaní diplomové práce nevyhnete citacím jiných autorů. Málokdo totiž dokáže přijít s geniální myšlenkou sám od sebe.

Citování je tak nejen nezbytné, abyste se vyhnuli plagiátu, ale je to i slušnost vůči autorům, na které se odkazujete.

Citace ke psaní diplomky zkrátka patří. Když je navíc použijete dobře a odkážete se na stěžejní díla v oboru, hodně vám to pomůže při obhajobě vlastních výsledků v diskuzi.

Nic se ale nemá přehánět a rozsah citací by měl být pouze v nezbytném rozsahu. Co to ale je nezbytný rozsah? Jak citovat text, ze kterého přebíráte delší pasáž např. několik odstavců? A kam uvést zdroj?

Jak je to s citacemi obsáhlejších pasáží textu?

Citace jsou v každé práci velmi důležité, protože díky nim zasadíte svoji diplomku do širšího kontextu současného poznání. O ty stejné autory pak můžete dokonce opřít i svoji obhajobu.

Jenomže je rozdíl, když citujete 1-2 věty, nebo když převezmete 10řádkový odstavec. To už v pořádku být nemusí. Ne, že by to bylo proti autorské etice.

Pokud je převzetí delší pasáže pro vaši práci nezbytné a uvedete zdroj, nedostáváte se do rozporu s autorským zákonem a ani se vaše práce nedá označit za plagiát.

Problém nastává při hodnocení takového textu. Dlouhé citace vypadají hloupě a navíc někoho může rozhodit vyšší procento textové shody, které vypadne jako výsledek z antiplagiátorského systému.

Proto vám přímou citaci (několika) odstavců nedoporučujeme.

Jak uvádět přímou citaci?

Jak už víte z dřívějšího článku o přímých citacích, je potřeba takové pasáže v textu graficky odlišit. Citaci můžete dát „do uvozovek“, nebo ji odlišit kurzívou.

Hlavně však musí být vždy zřejmé, že se jedná o přímou citaci a že se tedy nejedná o vaše vlastní myšlenky. Je to proto, aby váš čtenář neměl pochybnosti o tom, co je vaše a co už není.

Ale já fakt potřebuji ocitovat tuhle pasáž!

Existují samozřejmě případy, kdy má delší citace smysl – např. děláte analýzu souvislého textu, rozbor básně, nebo zákona.

V takových případech použijte odsazení textu v kombinaci s menší velikostí písma.

I tak by se mělo jednat spíše o výjimečné případy. Pokud vás napadá více ospravedlňujících situací, podělte se o ně s námi do komentáře a můžeme to společně probrat.

Těšíme se!

Pavel Semerád & Tomáš Foltýnek

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a v roce 2011 jsem se stal vysokoškolským učitelem. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *