Našli jste v nějaké publikaci informaci, která se vám skvěle hodí do diplomky? Tak neváhejte, uveďte ji tam a pojďme hledat další… 🙂
Počkat, počkat.
Nestačí ale udělat jen CTR + C a CTRL+V! Z toho by byl pěkný průšvih. Zdroj musíte citovat – a to nejen v textu samotném ale i v seznamu použité literatury.
Proč musím citovat v diplomce?
Protože převzetím cizího díla bez uvedení původního zdroje byste se dopustili podvodu a vaše práce by byla označena za plagiát. A to vážně nechcete. Ne, nechcete!
Citovat něčí práci není špatně. Naopak, když se odkazujete na autoritu v oboru, stáváte se autoritou i vy. Google scholar má pro tyto případy krásné motto: Stůjte na ramenou obrů!
Když totiž citujete autory, na které ve svém textu navazujete, stanete se součástí vědního oboru a vaše výsledky lépe zapadnou do celkového kontextu. A i to vám může zachránit kůži při obhajobě.
Studenti, kteří necitují, později (hořce) litují.
Možná budete mít kolem sebe lidi, kteří mají k citování jiný vztah – kašlou na to! Však to bylo volně přístupné na internetu, však to bylo ve svahilštině a tomuto jazyku přece nikdo na univerzitě nerozumí, však se mi nemůže nic stát, však jsou ty tresty k smíchu.
Jo, fakt jsou takoví. Mají pravdu, zatím se na to přijít nemusí. Ale za pár let se jim jejich plagiát vrátí jako bumerang. V tu nejhorší chvíli! Až si získají to vytoužené postavení, tak o všechno přijdou. Lítost jim pak nepomůže, bude už na ni pozdě.
Myslíte si, že přeháním? Tak se koukněte do médií. Každý rok se objeví několik případů vysoce postavených politiků, úředníků a manažerů, kteří jsou pranýřovaní za své chování během studia. Stálo by vám to za to?
Pojďme se podívat na to, jak správně citovat?
Při citacích záleží na tom, jakým způsobem cizí dílo přebíráte. Zda ho opíšete doslovně (přímá citace), jestli cizí příběh přeříkáte vlastními slovy bez změněného významu (parafráze) nebo např. jen upozorňujete na to, že se tímto tématem také někdo zabýval.
Zkrátka mějte na paměti, že je nutné citovat všechny zdroje, ze kterých jste čerpali (tedy i své vlastní). Nikdy však neuvádějte zdroje, které jste v práci nevyužili!
Přímá citace = opsáno doslova
Převezmete-li něčí myšlenku, nebo část textu, aniž byste ji jakkoliv upravovali, jednoduše řečeno – opsali jste to slovo od slova, jedná se o přímou citaci. Takovou část textu v práci nejen doplňte o zdroj (např. Semerád, 2019, s. 7), ale také ji vhodně graficky zvýrazněte.
Buď text dejte do uvozovek, graficky jej odlište kurzívou nebo jinou vhodnou formou. Musí být zřejmé, že se nejedná o vaši myšlenku a čtenář by měl být schopen dohledat původní zdroj, který jste převzali. Proto jsem napsal do závorky i číslo strany.
Příklad přímé citace
Původní text zdroje
Jsem názoru, že diplomka nemusí být dokonalá, ale musí být vaše. Stáhněte si můj e-book a napište tu nejlepší diplomku, jaké jste schopni. Jedině tak budete moci v klidu spát.
Citace v textu
Semerád (2018) tvrdí, že „diplomka nemusí být dokonalá, ale musí být vaše.“
Parafráze = stejný příběh řečen jinak
Pokud vámi převzatý text přepíšete vašimi vlastními slovy, jedná se o parafrázi, proto se neuvádí do uvozovek. O parafrázi však nejde, když některá slova z původního textu nahradíte jen synonymem např. místo slova degradace použijete slovo znehodnocení, nebo změníte pořadí slov ve větě.
Příklad parafráze
Původní text zdroje
Cokoliv uvedete při obhajobě, prezentujte lidskou formou. Vyhněte se přehnaným odbornostem.
Parafráze v textu
Semerád (2018) radí studentům, kteří obhajují svoji diplomovou práci (bakalářskou práci), aby zbytečně nepřeháněli svoji odbornost.
Jak uvádět citace v seznamu použité literatury?
Citace uvádějte vždy ve stejném tvaru. Pokud má vaše vysoká škola nějaký jednotný (požadovaný) styl, citujte podle něho. Často se vzory uvádějí v šablonách závěrečných prací, v příspěvcích na konferencích nebo v odborných a vědeckých časopisech.
Norma ČSN ISO 690
Pokud vaše škola nemá žádný jednotný vzor, nevadí, využijte normu ČSN ISO 690. Nemusíte si ji kupovat. 🙂 Každá správná univerzita uvádí vzory citací dle této normy na svých webových stránkách.
Jen namátkově uvádím seřazené dle abecedy některé z těchto univerzit:
Mendelova univerzita v Brně
Univerzita Palackého v Olomouci
Západočeská univerzita v Plzni
+ určitě i ta vaše 🙂
Stačí zadat do Google.com tento text: Citace + doména vaší vysoké školy.
Harvardský systém (styl)
Citovat můžete i dle harvardského systému (stylu) – citace se uvádí v pořadí PŘÍJMENÍ, Jméno a ROK, atd. Chcete-li se dozvědět podrobnosti, doporučuji např. tuto stránku Mendelovy univerzity v Brně (Text začíná na str. 11).
Generátor citací – citacepro.com
Ulehčit si můžete práci, když využijete generátor citací – citacepro.com. Přihlásit se k němu můžete pomocí přihlašovacích údajů, které máte na univerzitě.
Závěrem bych chtěl říct už jen dvě věci:
1) Nebojte se citací a vyhněte se plagiátům v jakékoliv podobě.
2) Pokud potřebujete poradit s citacemi a s tím, co napsat do teoretické části (literární rešerše), napište mi a pomohu vám.
Přeji vám hodně inspirace při psaní diplomky. 🙂
Pavel Semerád
Dobrý den, pane Semeráde,
rád bych se zeptal na otázku, jak mám citovat někoho (1), kdo cituje někoho jiného(2). Mám citovat toho prvního anebo toho druhého ?
Tu samou otázku mám i s parafrází.
Mockrát děkuji
Nejlepsi je dohledat puvodni zdroj a necitovat sekundarni zdroje. Jinak Semerád (in Novák, 2024)
Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat parafrázuji text, který je již převzatý od jiných autorů. Jak tedy správně napsat citaci v textu když odstavec, který využívám má na konci srov. pokorná, 1993, hillendbrand, 1999, kauffman, 2001? Jedná se o knihu autorky Věry Vojtové 2013. Děkuji
Citace citací většinou nedoporučuji, je lepší si informace ověřit z primárních zdrojů. Pokud ji ale potřebujete, citoval bych jako Vojtová (2013).
Dobrý den,
pracuji s Citace PRO a snažím se ocitovat odkaz na Ottův slovník naučný, ke kterému vede tento odkaz. Ale nevím, jak to rozepsat, aby to bylo správně v tom formuláři, a pak mi to „správně vylezlo“ v textu i ve zdrojích.
http://archive.org/details/ottvslovnknauni15ottogoog/page/312/mode/1up?view=theater
Děkuji za pomoc, jsem z toho dost bezradná.
Dobrý den, záleží na požadavcích školy. Většinou každá škola uvádí v šablonách i vzorovou podobu citací. PS
Dobrý den, pro mou DP potřebuji v teoretické části stručně popsat pracovní postup kterému se věnuje celá obsáhlá kniha a nejsem si jist jak správně citovat. Každý krok postupu jsem zvolil jako podkapitolu, některý sumarizovaný krok je obsáhlejší třeba na celou stranu, někdy jen odstavec o pár větách.
Jak správně citovat? Někde jsem našel, že je možné před kapitoly vložit, že následujících x. kapitol čerpá z tohoto zdroje pokud není uvedeno jinak a pouze jiné zdroje uvnitř této části citovat zvlášť. Jinde jsem zase našel, že by každý odstavec samostatný zdroj, ale obávám se, že by to v případě citace (jméno, rok) bylo nepohodlné pro čtení. Děkuji
Dobrý den, zajímalo by mě jestli musí být uvedena citace v závorce za každým odstavcem, i když jsou třeba dva odstavce za sebou parafrazovany ze stejné knihy?
Děkuji
Dobrý den,
ano, musí, aby čtenář věděl, co je Vaše a co jste převzal(a) od jiného autora.
Já osobně několikaodstavcové citace od jednoho autora nemám rád. Vypadá to blbě. 🙁
Pavel Semerád
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli je možné odkázat ve zdrojích v textu práce na obrázek. Jednalo by se de facto o parafrázi toho, co je na daném obrázku zobrazeno.
Obrázek je z ikonografického hlediska dobře čitelný, takže by bylo teoreticky možné jej popsat, aniž bych uvedl textový zdroj. Děkuji Vám
Dobrý den, předpokládám, že tento obrázek není Vašim dílem. Proto byste měl citovat původní zdroj. PS
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je to s citováním obrázku v knize, kde je také citován z jiné knihy? Uvádím jako zdroj knihu ze které čerpám já, nebo úplně původní zdroj?
Děkuji a hezký den.
Dobrý den,
vždy doporučuji citovat primární zdroj. Je to bezpečnější, protože autor knihy, ze které čerpáte Vy, mohl tento obrázek upravit a Vy byste tak přebíral již upravený/zkreslený obsah.
PS
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda lze parafráze směřovat k tématu bakalářské práce (např. kniha ze které se uvádí citace se týká obecně marketingu a chci to směřovat k marketingu v oblasti školství). Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
omlouvám se, ale pravděpodobně jsem správně nepochopil Vaši otázku.
PS
Dobrý den,
dokončuju bakalářku a potřebovala bych poradit. Z důvodu zachování anonymity nechci uvádět konkrétní organizaci, o které píšu. Jak ale citovat jejich vnitřní dokumenty? V textu mám uvedeno, proč to chci nechat anonymní, ale co s těmi citacemi? Bude stačit, když uvedu jen název dokumentu, pak, že se jedná o interní dokument a rok jeho vydání? Děkuju za radu. Renata Novotná
Dobrý den,
tohle doporučuji konzultovat s vedoucí(m) práce.
Problém bude totiž v tom, že když neuvedete zdroj vůbec, může to být považováno za nedůvěryhodné (vymyslela jste si to), nebo za plagiát (neuvedla jste zdroj). Obojí je špatně a může Vám to zkomplikovat obhajobu.
Když ho uvedete, poškodíte tím firmu (?).
Rozhodující by mělo být, jestli jsou ty informace veřejně dostupné (např. rozvaha, výsledovka, popis produktů a služeb atd.).
Nevím, co Vás vede k tomu, že tu firmu nechcete jmenovat. Bez znalosti tématu a bližších podrobností vám ale k tomu nemohu dát konkrétní odpověď.
Budete-li mít zájem, můžeme se na to podívat společně formou konzultace.
PS
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak citovat knihu, ve které autorka cituje jiný zdroj,
například mám v seznamu zdrojů tuto knihu:
KURUCOVÁ, Radka. Zátěž pečovatele: posuzování, diagnostika, intervence a prevence v péči o nevyléčitelně nemocné. Praha: Grada Publishing, 2016. Sestra (Grada). ISBN 978-80-247-5707-0
a v textu diplomové práce mám:
Dle Nemčekové, Žiakové a Mištuny (2000) in Kurucová – kniha zátěž pečovatele lze kvalitu života definovat…
Jak to do textu správně uvést a mám v seznamu použité literatury uvést jen knihu od autorky Kurucové, nebo i zvlášť uvést knihu, kterou Kurucová cituje?
Dále by mě zajímalo, jak je to s citací, když od jednoho zdroje cituju víc vět v kuse, pak do textu vložím jednu větu z jiného zdroje a pak je konec odstavce, pak zas x vět z jiného zdroje…
Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat… pokud se mi shodují kapitoly v bakalářské a diplomové práci, je nutné v diplomové práci pojmout kapitolu zcela jinak a napsat vše „odznovu“ nebo je možné danou kapitolu zkopírovat ve stejném znění, jako je v bakalářské práci? Případně cituji pak i sebe jako autora, když byly jednotlivé části textu citovány z odborné literatury nebo sebe nikde neuvádím..?
Mockrát děkuji a přeji hezký den 🙂
Dobrý den, v žádném případě nepřekopírovávejte celou kapitolu z dřívější práce. Netvrdím, že nemůžete převzít odstavec nebo dva, ale převzít celou kapitolu by bylo na škodu. Je lepší ji i na základě zkušeností a nových informací přepsat (jak píšete „odznovu“). Pokud jakoukoliv pasáž z bakalářské práce převezmete, je potřeba v diplomce zdroj citovat. Tedy i sebe sama.
Přeji Vám, ať Vám jde práce od ruky.
PS
Zdravím, super web, moc mi pomohl.
Rád bych se zeptal na to, kdy je v pořádku necitovat. Vycházím z toho, že vesměs každá myšlenka objevující se v teoretické části je převzata z děl jiných autorů – od nich jsem se vše dověděl. Pak bych ale narazil na problém, že bych vyloženě za každou větou (alespoň v teoretické části) musel uvádět zdroj.
Uvedu příklad –
komunikační strategie je klíčovou součástí marketingového plánu podniku.
To je relativně obecná věta, někdo na ni však musel přijít a popsat ji v knize, než se stala tak nějak obecnou znalostí. Mám citovat nebo nemám?
díky moc
Michal
Dobrý den,
také by mě zajímala odpověď na Michalův dotaz.
S pozdravem
Veronika
Dobrý den,
na tuto otázku nejde napsat nějakou univerzální odpověď.
Takto obecnou větu pravděpodobně citovat nemusíte. Je to podobné, jako byste uvedl, že máme daně přímé a nepřímé.
Sám ale víte, z jakých zdrojů jste kterou pasáž zpracoval. Pokud tedy nějaký odstavec píšete opravdu sám (s vědomostmi nabytými během studia a čtením knih), lze připustit, že tam citovat nemusíte. Pokud ale nějakou větu převezmete z cizího díla přímou nebo nepřímou citací, je nezbytné zdroj citovat (klidně i po každé větě – záleží na kontextu).
Možná přece jen taková univerzálnější rada – když nevíte, jestli máte citovat, citujte.
PS
Dobrý den, je přípustné, jestliže je v jednom odstavci několik informací z různých zdrojů a všechny zdroje jsou až na konci odstavce v závorce (citace ISO 690)? Tím pádem je těžší dohledat odkud pochází dílčí informace z odstavce (může pocházet z kteréhokoliv zdroje na konci odstavce). Děkuji.
Dobrý den,
ano, možné to je. Já takto cituji např. v případě, kdy jde o nějakou stěžejní informaci a chci se opřít o více autorit v oboru.
Současně však, jde-li o citaci knižního zdroje, uvádím většinou i stranu. Právě kvůli tomu, aby se dala informace dohledat.
PS
A není tedy problém, že se každá informace v odstavci nutně nevyskytuje v každém zdroji zmíněném na konci odstavci?
V tom případě by se jednalo o chybnou citaci. Předpokladem toho, že něco citujete, je to, že ta informace ve zdroji existuje. Osobně nemám rád uvádění zdrojů až na konec (dlouhého) odstavce bez zjevné souvislosti, protože je pak z toho akorát takový guláš. Něco jiného je, když je ta (stejná) informace obsažena ve více zdrojích.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s délkou parafrází v BP – můžu například ve většině podkapitoly (1-2 stránky) vycházet téměř jen z jednoho autora, přesněji řečeno z jedné kapitoly od něj? Pocitově mi přijde, aby to už nebylo jak referát na základní škole, který jsem udělala celý podle jednoho zdroje, i když už tehdy jsem se snažila ho jen neopsat. 🙂 Ale je to zrovna skvělý zdroj pro moje téma, tak si nejsem jistá… Každopádně kde je ta hranice? Jinak se většinou snažím v jednom odstavci odkazovat na jednoho autora, v dalším zase na jiného… Mohl byste mi to prosím objasnit? Děkuji.
Dobrý den, odpověď najdete v tomto článku – https://tatulda.cz/jak-citovat-v-diplomce-delsi-pasaz-z-jednoho-zdroje/. PS
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak byste mi doporučil citovat literaturu? Jedná se o kapitolu diplomové práce, ve které využívám pouze jediný zdroj (jednu knihu), protože se jedná o historii. V celé kapitole využívám citaci formou parafrází. Je tedy nejlepší možností v každém odstavci uvést odkaz na knihu, nebo existuje jiné řešení?
Děkuji
Dobrý den,
ačkoliv to není zakázáno, tak svým studentům nedoporučuji, aby v diplomce (nebo v kapitole diplomky) citovali jen jeden zdroj.
Na toto téma jsme psali článek s panem doktorem Tomášem Foltýnkem. Je v něm uveden i způsob citování, pokud opravdu nemáte jinou možnost. PS
Děkuji za odpověď. Jestli se ještě můžu doptat? Vím, že necitujeme obecně známá fakta, ale do jaké míry to jsou obecná fakta? Když píšu např. o historii peněz musím vše odcitovat? nebo se to bere jako fakt¨?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
Rád bych se Vás zeptal na úpravu převzatých obrázků. Je možno si obrázky upravovat, např. ve stylu přidáním českých popisků místo anglických? Samozřejmě s přidáním citace na původní dokument.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, možné to je. Jen je nutné citovat původní zdroj. PS
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám ocitovat text, který spojím a upravím si dle sebe ze dvou odborných knih. Děkuji
Na Vašem místě bych uvedl oba zdroje a text bych citoval jako parafrázi.
Dobrý den, je vhodné citovat cizí diplomku? Případně, jak taková citace vypadá v textu?
Děkuji.
Dobrý den, to je hodně individuální. Já obecně studentům citaci (cizích) diplomek nedoporučuji. To ale neznamená, že to někdy nemůže být přínosné. Abych se ale nevykrucoval. Snažte se najít spíše jiné zdroje. Není-li to možné, citujte diplomku, ale opravdu jen v nezbytném rozsahu (minimum). PS
Hodně záleží na tom, co děláte. Pokud například vaše diplomka tematicky navazuje na diplomku někoho jiného a rozšiřuje ji, tak považuji její citaci za vhodnou. Pokud se rozhodnete udělat diplomku úplně o tomtéž jako někdo jiný, tak by asi bylo lepší tu předchozí diplomku necitovat (pochopitelně ani nepřiznaně).
V DP některých škol přímo najdete, jak si přejí své diplomky citovat. Nebo případně na jejich webu. Např.: https://guides.library.uq.edu.au/referencing/apa6/thesis
Dobrý deň,
ako sa prosím uvádza citácia webovej stránky v texte? Viem aké sú náležitosti na uvedenie webu v zozname literatúry ale neviem či to v texte môže vyzerať napr. takto:
…nemusíme mať strach citovať v diplomke čo najviac zdrojov (tatulda.cz, 2020).
alebo ak z webu nie je vôbec známy autor
…..export tovaru do zahraničia sa odporúča realizovať cez partnera, ktorý pôsobí v danej krajine (businessinfo.cz, 2020)
Ďakujem
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak mám citovat citaci ve vědeckém článku (článek napsal jeden autor ale v článku jsou citováni jiní autoři ze kterých čerpal).
Tak jestli mám ve své práci uvést citaci, kterou uvedl autor a pak až v seznamu použitých zdrojů uvést samotného autora celého článku. Děkuji.
Dobrý den, i když je možné udělat citaci citace, tak ji nedoporučuji. Minimálně ne automaticky. Vždy byste měla dohledat původní zdroj. Není-li to možné, citujte citaci. Více info najdete i v mém článku – https://tatulda.cz/jak-citovat-cely-odstavec-ktery-je-jiz-citaci-jineho-zdroje/. PS
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak správně a v jakých případech se uvádí do poznámky pod čarou zkratka Srov. setkala jsem se s ní několikrát, po vyhledání zdroje jsem nabyla dojmu, že se jedná o reakci autora na parafrázovaný text (ten byl označen Srov. + zdroj). Jak je to ale doopravdy? Kdy je vhodné tuto zkratku použít? Děkuji!
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s knihami či články, které jsem k práci prostudovala, ale nemám je v ní přímo citované. Mohu/mám je uvádět v bibliografii?
Děkuji
Dobrý den,
zdroje, které jste v práci nevyužila = necitovala a jsou jen opravdu ve smyslu, že jste někde něco četla, se do použité literatury neuvádějí. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ta použitá literatura byla delší než samotná práce. 😉
PS
Používám pouze poznámky pod čarou a teď nevím, jestli má být ještě něco uvedene v textu práce? Máme více možností, jak ciotavat. Není stanovený jednotlivý styl a poznámky pod čarou jsem si oblíbila v seminarkach. V textu v tom případě nic více být nemusí? Děkuji
Záleží na podmínkách vaší školy. Taky teď ve své diplomce mám citace pod čarou a souhrn uvádím do seznamu použité literatury. V textu nic neuvádím, takže v klidu. 🙂