Citace v diplomce: Jak správně citovat a nekrást?!

Našli jste v nějaké publikaci informaci, která se vám skvěle hodí do diplomky? Tak neváhejte, uveďte ji tam a pojďme hledat další… 🙂

Počkat, počkat.

Nestačí ale udělat jen CTR + C a CTRL+V! Z toho by byl pěkný průšvih. Zdroj musíte citovat – a to nejen v textu samotném ale i v seznamu použité literatury.

Proč musím citovat v diplomce?

Protože převzetím cizího díla bez uvedení původního zdroje byste se dopustili podvodu a vaše práce by byla označena za plagiát. A to vážně nechcete. Ne, nechcete!

Citovat něčí práci není špatně. Naopak, když se odkazujete na autoritu v oboru, stáváte se autoritou i vy. Google scholar má pro tyto případy krásné motto: Stůjte na ramenou obrů!

Když totiž citujete autory, na které ve svém textu navazujete, stanete se součástí vědního oboru a vaše výsledky lépe zapadnou do celkového kontextu. A i to vám může zachránit kůži při obhajobě.

Studenti, kteří necitují, později (hořce) litují.

Možná budete mít kolem sebe lidi, kteří mají k citování jiný vztah – kašlou na to! Však to bylo volně přístupné na internetu, však to bylo ve svahilštině a tomuto jazyku přece nikdo na univerzitě nerozumí, však se mi nemůže nic stát, však jsou ty tresty k smíchu.

Jo, fakt jsou takoví. Mají pravdu, zatím se na to přijít nemusí. Ale za pár let se jim jejich plagiát vrátí jako bumerang. V tu nejhorší chvíli! Až si získají to vytoužené postavení, tak o všechno přijdou. Lítost jim pak nepomůže, bude už na ni pozdě.

Myslíte si, že přeháním? Tak se koukněte do médií. Každý rok se objeví několik případů vysoce postavených politiků, úředníků a manažerů, kteří jsou pranýřovaní za své chování během studia. Stálo by vám to za to?

Pojďme se podívat na to, jak správně citovat?

Při citacích záleží na tom, jakým způsobem cizí dílo přebíráte. Zda ho opíšete doslovně (přímá citace), jestli cizí příběh přeříkáte vlastními slovy bez změněného významu (parafráze) nebo např. jen upozorňujete na to, že se tímto tématem také někdo zabýval.

Zkrátka mějte na paměti, že je nutné citovat všechny zdroje, ze kterých jste čerpali (tedy i své vlastní). Nikdy však neuvádějte zdroje, které jste v práci nevyužili!

Přímá citace = opsáno doslova

Převezmete-li něčí myšlenku, nebo část textu, aniž byste ji jakkoliv upravovali, jednoduše řečeno – opsali jste to slovo od slova, jedná se o přímou citaci. Takovou část textu v práci nejen doplňte o zdroj (např. Semerád, 2019, s. 7), ale také ji vhodně graficky zvýrazněte.

Buď text dejte do uvozovek, graficky jej odlište kurzívou nebo jinou vhodnou formou. Musí být zřejmé, že se nejedná o vaši myšlenku a čtenář by měl být schopen dohledat původní zdroj, který jste převzali. Proto jsem napsal do závorky i číslo strany.

Příklad přímé citace

Původní text zdroje

Jsem názoru, že diplomka nemusí být dokonalá, ale musí být vaše. Stáhněte si můj e-book a napište tu nejlepší diplomku, jaké jste schopni. Jedině tak budete moci v klidu spát.

Citace v textu

Semerád (2018) tvrdí, že „diplomka nemusí být dokonalá, ale musí být vaše.“

Parafráze = stejný příběh řečen jinak

Pokud vámi převzatý text přepíšete vašimi vlastními slovy, jedná se o parafrázi, proto se neuvádí do uvozovek. O parafrázi však nejde, když některá slova z původního textu nahradíte jen synonymem např. místo slova degradace použijete slovo znehodnocení, nebo změníte pořadí slov ve větě.

Příklad parafráze

Původní text zdroje

Cokoliv uvedete při obhajobě, prezentujte lidskou formou. Vyhněte se přehnaným odbornostem.

Parafráze v textu

Semerád (2018) radí studentům, kteří obhajují svoji diplomovou práci (bakalářskou práci), aby zbytečně nepřeháněli svoji odbornost.

Jak uvádět citace v seznamu použité literatury?

Citace uvádějte vždy ve stejném tvaru. Pokud má vaše vysoká škola nějaký jednotný (požadovaný) styl, citujte podle něho. Často se vzory uvádějí v šablonách závěrečných prací, v příspěvcích na konferencích nebo v odborných a vědeckých časopisech.

Norma ČSN ISO 690

Pokud vaše škola nemá žádný jednotný vzor, nevadí, využijte normu ČSN ISO 690. Nemusíte si ji kupovat. 🙂 Každá správná univerzita uvádí vzory citací dle této normy na svých webových stránkách.

Jen namátkově uvádím seřazené dle abecedy některé z těchto univerzit:

Mendelova univerzita v Brně
Univerzita Palackého v Olomouci
Západočeská univerzita v Plzni
+ určitě i ta vaše 🙂
Stačí zadat do Google.com tento text: Citace + doména vaší vysoké školy.

Harvardský systém (styl)

Citovat můžete i dle harvardského systému (stylu) – citace se uvádí v pořadí PŘÍJMENÍ, Jméno a ROK, atd. Chcete-li se dozvědět podrobnosti, doporučuji např. tuto stránku Mendelovy univerzity v Brně (Text začíná na str. 11).

Generátor citací – citacepro.com

Ulehčit si můžete práci, když využijete generátor citací – citacepro.com. Přihlásit se k němu můžete pomocí přihlašovacích údajů, které máte na univerzitě.

Závěrem bych chtěl říct už jen dvě věci:

1) Nebojte se citací a vyhněte se plagiátům v jakékoliv podobě.

2) Pokud potřebujete poradit s citacemi a s tím, co napsat do teoretické části (literární rešerše), napište mi a pomohu vám.

Přeji vám hodně inspirace při psaní diplomky. 🙂

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a v roce 2011 jsem se stal vysokoškolským učitelem. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 29

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat… pokud se mi shodují kapitoly v bakalářské a diplomové práci, je nutné v diplomové práci pojmout kapitolu zcela jinak a napsat vše „odznovu“ nebo je možné danou kapitolu zkopírovat ve stejném znění, jako je v bakalářské práci? Případně cituji pak i sebe jako autora, když byly jednotlivé části textu citovány z odborné literatury nebo sebe nikde neuvádím..?
  Mockrát děkuji a přeji hezký den 🙂

  1. Dobrý den, v žádném případě nepřekopírovávejte celou kapitolu z dřívější práce. Netvrdím, že nemůžete převzít odstavec nebo dva, ale převzít celou kapitolu by bylo na škodu. Je lepší ji i na základě zkušeností a nových informací přepsat (jak píšete „odznovu“). Pokud jakoukoliv pasáž z bakalářské práce převezmete, je potřeba v diplomce zdroj citovat. Tedy i sebe sama.
   Přeji Vám, ať Vám jde práce od ruky.
   PS

 2. Zdravím, super web, moc mi pomohl.

  Rád bych se zeptal na to, kdy je v pořádku necitovat. Vycházím z toho, že vesměs každá myšlenka objevující se v teoretické části je převzata z děl jiných autorů – od nich jsem se vše dověděl. Pak bych ale narazil na problém, že bych vyloženě za každou větou (alespoň v teoretické části) musel uvádět zdroj.

  Uvedu příklad –

  komunikační strategie je klíčovou součástí marketingového plánu podniku.

  To je relativně obecná věta, někdo na ni však musel přijít a popsat ji v knize, než se stala tak nějak obecnou znalostí. Mám citovat nebo nemám?

  díky moc
  Michal

  1. Dobrý den,
   na tuto otázku nejde napsat nějakou univerzální odpověď.
   Takto obecnou větu pravděpodobně citovat nemusíte. Je to podobné, jako byste uvedl, že máme daně přímé a nepřímé.
   Sám ale víte, z jakých zdrojů jste kterou pasáž zpracoval. Pokud tedy nějaký odstavec píšete opravdu sám (s vědomostmi nabytými během studia a čtením knih), lze připustit, že tam citovat nemusíte. Pokud ale nějakou větu převezmete z cizího díla přímou nebo nepřímou citací, je nezbytné zdroj citovat (klidně i po každé větě – záleží na kontextu).

   Možná přece jen taková univerzálnější rada – když nevíte, jestli máte citovat, citujte.
   PS

 3. Dobrý den, je přípustné, jestliže je v jednom odstavci několik informací z různých zdrojů a všechny zdroje jsou až na konci odstavce v závorce (citace ISO 690)? Tím pádem je těžší dohledat odkud pochází dílčí informace z odstavce (může pocházet z kteréhokoliv zdroje na konci odstavce). Děkuji.

  1. Dobrý den,
   ano, možné to je. Já takto cituji např. v případě, kdy jde o nějakou stěžejní informaci a chci se opřít o více autorit v oboru.
   Současně však, jde-li o citaci knižního zdroje, uvádím většinou i stranu. Právě kvůli tomu, aby se dala informace dohledat.

   PS

   1. A není tedy problém, že se každá informace v odstavci nutně nevyskytuje v každém zdroji zmíněném na konci odstavci?

    1. V tom případě by se jednalo o chybnou citaci. Předpokladem toho, že něco citujete, je to, že ta informace ve zdroji existuje. Osobně nemám rád uvádění zdrojů až na konec (dlouhého) odstavce bez zjevné souvislosti, protože je pak z toho akorát takový guláš. Něco jiného je, když je ta (stejná) informace obsažena ve více zdrojích.

 4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s délkou parafrází v BP – můžu například ve většině podkapitoly (1-2 stránky) vycházet téměř jen z jednoho autora, přesněji řečeno z jedné kapitoly od něj? Pocitově mi přijde, aby to už nebylo jak referát na základní škole, který jsem udělala celý podle jednoho zdroje, i když už tehdy jsem se snažila ho jen neopsat. 🙂 Ale je to zrovna skvělý zdroj pro moje téma, tak si nejsem jistá… Každopádně kde je ta hranice? Jinak se většinou snažím v jednom odstavci odkazovat na jednoho autora, v dalším zase na jiného… Mohl byste mi to prosím objasnit? Děkuji.

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak byste mi doporučil citovat literaturu? Jedná se o kapitolu diplomové práce, ve které využívám pouze jediný zdroj (jednu knihu), protože se jedná o historii. V celé kapitole využívám citaci formou parafrází. Je tedy nejlepší možností v každém odstavci uvést odkaz na knihu, nebo existuje jiné řešení?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   ačkoliv to není zakázáno, tak svým studentům nedoporučuji, aby v diplomce (nebo v kapitole diplomky) citovali jen jeden zdroj.
   Na toto téma jsme psali článek s panem doktorem Tomášem Foltýnkem. Je v něm uveden i způsob citování, pokud opravdu nemáte jinou možnost. PS

   1. Děkuji za odpověď. Jestli se ještě můžu doptat? Vím, že necitujeme obecně známá fakta, ale do jaké míry to jsou obecná fakta? Když píšu např. o historii peněz musím vše odcitovat? nebo se to bere jako fakt¨?

    Děkuji za odpověď

 6. Dobrý den,

  Rád bych se Vás zeptal na úpravu převzatých obrázků. Je možno si obrázky upravovat, např. ve stylu přidáním českých popisků místo anglických? Samozřejmě s přidáním citace na původní dokument.

  Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám ocitovat text, který spojím a upravím si dle sebe ze dvou odborných knih. Děkuji

 8. Dobrý den, je vhodné citovat cizí diplomku? Případně, jak taková citace vypadá v textu?
  Děkuji.

  1. Dobrý den, to je hodně individuální. Já obecně studentům citaci (cizích) diplomek nedoporučuji. To ale neznamená, že to někdy nemůže být přínosné. Abych se ale nevykrucoval. Snažte se najít spíše jiné zdroje. Není-li to možné, citujte diplomku, ale opravdu jen v nezbytném rozsahu (minimum). PS

  2. Hodně záleží na tom, co děláte. Pokud například vaše diplomka tematicky navazuje na diplomku někoho jiného a rozšiřuje ji, tak považuji její citaci za vhodnou. Pokud se rozhodnete udělat diplomku úplně o tomtéž jako někdo jiný, tak by asi bylo lepší tu předchozí diplomku necitovat (pochopitelně ani nepřiznaně).

   V DP některých škol přímo najdete, jak si přejí své diplomky citovat. Nebo případně na jejich webu. Např.: https://guides.library.uq.edu.au/referencing/apa6/thesis

 9. Dobrý deň,
  ako sa prosím uvádza citácia webovej stránky v texte? Viem aké sú náležitosti na uvedenie webu v zozname literatúry ale neviem či to v texte môže vyzerať napr. takto:
  …nemusíme mať strach citovať v diplomke čo najviac zdrojov (tatulda.cz, 2020).
  alebo ak z webu nie je vôbec známy autor
  …..export tovaru do zahraničia sa odporúča realizovať cez partnera, ktorý pôsobí v danej krajine (businessinfo.cz, 2020)
  Ďakujem

 10. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak mám citovat citaci ve vědeckém článku (článek napsal jeden autor ale v článku jsou citováni jiní autoři ze kterých čerpal).
  Tak jestli mám ve své práci uvést citaci, kterou uvedl autor a pak až v seznamu použitých zdrojů uvést samotného autora celého článku. Děkuji.

 11. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak správně a v jakých případech se uvádí do poznámky pod čarou zkratka Srov. setkala jsem se s ní několikrát, po vyhledání zdroje jsem nabyla dojmu, že se jedná o reakci autora na parafrázovaný text (ten byl označen Srov. + zdroj). Jak je to ale doopravdy? Kdy je vhodné tuto zkratku použít? Děkuji!

 12. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jak je to s knihami či články, které jsem k práci prostudovala, ale nemám je v ní přímo citované. Mohu/mám je uvádět v bibliografii?
  Děkuji

  1. Dobrý den,
   zdroje, které jste v práci nevyužila = necitovala a jsou jen opravdu ve smyslu, že jste někde něco četla, se do použité literatury neuvádějí. Kdyby tomu tak nebylo, tak by ta použitá literatura byla delší než samotná práce. 😉
   PS

 13. Používám pouze poznámky pod čarou a teď nevím, jestli má být ještě něco uvedene v textu práce? Máme více možností, jak ciotavat. Není stanovený jednotlivý styl a poznámky pod čarou jsem si oblíbila v seminarkach. V textu v tom případě nic více být nemusí? Děkuji

  1. Záleží na podmínkách vaší školy. Taky teď ve své diplomce mám citace pod čarou a souhrn uvádím do seznamu použité literatury. V textu nic neuvádím, takže v klidu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *