Poznámka pod čarou je způsob, jak v dokumentu propojit dvě související části. Určitě jste je už někdy viděli – to je takové to číslo1 s horním indexem v textu a dole pod čarou je na stejné straně v dokumentu uveden nějaký textový (doplňující) komentář.
Poznámku pod čarou vložíte do Wordu velmi jednoduše. Buď v textovém editoru vyberete z nabídky: REFERENCE -> Vložit poznámku pod čarou, nebo zmáčknete klávesovou zkratku Alt + Shift + B.
Jejich výhodou je, že jsou v textu číslovány automaticky a chronologicky za sebou. Využívají se např. k doplnění nebo vysvětlení nějakého termínu, nebo k citování zdroje. A právě citování zdrojů je předmětem tohoto článku.
Otázka mé čtenářky k poznámce pod čarou
Jsem studentkou vysoké školy bakalářského studia a moc bych uvítala, pokud bych se na Vás směla obrátit s radou/doporučením, při odkazování citací, konkrétně formou číselného odkazu pod čarou.
Můj dotaz se týká formy číselných odkazů pod čarou. Vytvořit je samozřejmě umím. Ale už si nejsem jistá tím, zda tam mohu pod čáru uvádět do odkazu rozpětí stran, ze kterých čerpám z určitého díla, třeba jedné a téže kapitoly knihy. Př. citace nepřímá s. 51-53; potom následný odkaz citace „přímá“ s. 55; citace nepřímá s. 59-60. Lze to, je to tak možné?
Bc. práce u mě je z oblasti psychologie, možná by byl vhodnější styl odkazu harvardského, ale mě oslovil vice styl odkazu pod čarou. Je dle mého názoru rychlý, přesný a pro čtenáře proto účelný, co do rychlé souvislosti s průkazností zdroje.
Budu ráda za každou radu i doporučení z Vaší strany.
Moc děkuji, pokud mi odpovíte.
Moje odpověď
Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Rád Vám odpovím.
Podle mého názoru byste si však měla nejprve zjistit, v jaké podobě se na Vaší vysoké škole vyžadují citace. Vyhnete se tak nemilému překvapení, že jsou vyžadovány v textu např. dle ČSN normy, nebo harvardským stylem.
Tyto informace najdete v dokumentu týkajícím se psaní závěrečných prací. Může se jednat o směrnici děkana, metodickou pomůcku, pokyny nebo doporučení k vypracování. Některé vysoké školy mají dokonce přímo svoji šablonu, kde najdete předpřipravený dokument.
Pokud vaše vysoká škola nemá přímo stanovené, v jaké podobě mají být uváděné citace, potom můžete bez obav využít citování v poznámkách pod čarou. Já jsem tak psal i svoji diplomku na CEMI a také se mi líbí právě kvůli rychlosti vyhledávání zdroje.
Pravidla pro citování jsou stejná jako u „normální“ citace. Musí být uvedena, ať už se jedná o přímou nebo nepřímou citaci.
Přímá citace
Jedná-li se o přímou citaci, měla by být převzatá pasáž v textu graficky odlišena např. kurzívou nebo uvozovkami. V poznámce pod čarou by nemělo chybět číslo strany ze zdroje, z kterého citujete.
Př. PŘÍJMENÍ, Jméno. Název publikace. Místo vydání: Nakladatelství, Rok. ISBN. s. (číslo).
V seznamu použité literatury na konci práce se pak již uvádí jen zdroj bez čísla strany.
Nepřímá citace
U nepřímých citací se postupuje podobně, jen tu pasáž v textu nemusíte graficky odlišovat. Doporučuji také uvádět číslo strany nebo rozsah stran, ze kterých jste čerpala. Je to proto, aby se dal použitý zdroj snadno dohledat.
Př. PŘÍJMENÍ, Jméno. Název publikace. Místo vydání: Nakladatelství, Rok. ISBN.
Opakovaná citace stejného zdroje
Pokud se v textu odkazujete vícekrát na stejný zdroj, je možné ho celý vypsat jen jednou a v dalších případech jen uvést PŘÍJMENÍ, pozn. č. (+strana).
Př. PŘÍJMENÍ, pozn. 1, str. 255.
Přeji Vám úspěšné dopsání práce a její úspěšnou obhajobu.
Pokud potřebujete poradit s citacemi a s tím, co napsat do teoretické části (literární rešerše), napište mi a pomohu vám.
Pavel Semerád