Jak citovat citáty antických filozofů?

O citacích jsem toho už napsal hodně. Dnes mi ale došel e-mail, který mi zase ukázal citace z trochu jiné strany. Jde o citování slavných antických filozofů. U nich se totiž při hledání původního zdroje pořádně natrápíte. Nejdříve ale otázka mé čtenářky.

Otázka mé čtenářky

Ráda bych se zeptala na jednu „maličkost“, která bývá součástí diplomových prací.

Líbí se mi myšlenka použít do své diplomové práce citáty slavných. Zdá se mi ale, že je příliš složité dohledat primární zdroje. Mám na mysli dva konkrétní citáty. Autorem prvního je Platón a druhého Seneca.

Oba výroky jsem našla v publikacích jiných autorů, kde se mnohokrát opakují, ale nedaří se mi dohledat primární zdroj. Vůbec tak netuším, kdy a kde tyto výroky pronesli poprvé.

Nemohla bych je citovat formou sekundární citace? Nebo nestačilo by jen uvést Platón?

Můj vedoucí práce mi dal odkaz na nějaký primární zdroj antických citací, ale obávám se, že budu hodiny trávit čas s nejistým výsledkem. Co když tam ten výrok nakonec nenajdu?

Závěrem bych se chtěla zeptat na váš názor, co si jako oponent myslíte o citátech slavných v diplomové práci? Je to přínos, perlička, která podtrhuje charakter práce, nebo zbytečnost a nemá cenu se tím trápit?

Zabývám se tím už nějakou dobu a pomalu začínám mít pocit, že bude lepší oba citáty, přestože se mi moc líbí, v mé diplomové práci vynechat.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila, rád Vám odpovím. Začnu od konce. Osobně k citátům mívám jako oponent neutrální vztah. Nijak víc je neřeším.

(Ale také jsem je v diplomce použil. 🙂

K těm citacím zdrojů. Pokud nějaký citát není zaznamenán v listinné podobě, nedá se po podle mě (historici mě možná opraví) s jistotou určit, kde a kdy byl citát poprvé použit.

V podstatě se dá u těchto antických velikánů uvést jen jejich jméno. Historie jim tyto výroky přisuzuje a tak by s tím neměl být nějaký zásadní problém.

Pokud ale chcete být korektní (a to bych doporučoval hlavně u méně známých citátů), uvedl bych zdroje do poznámky pod čarou.

Jako příklad použiju můj oblíbený citát od Senecy:

Cizí vady máme před očima, vlastní za zády.
Lucius Annaeus Seneca¹

¹Do poznámky pod čarou bych uvedl díla (ideálně více než jedno – kvůli objektivitě), kde jste tento citát četla. To je podle mě nejčistší způsob.

Co Vy na to?

Napište mi do komentáře, jaký máte názor na citace slavných – těším se. 🙂

Pavel Semerád

5/5 - (4 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *