Stačí 2 cíle v bakalářské práci?

Dnešní téma, přestože je o cíli bakalářské práce, je spíše technického charakteru. Je to podobné jako téma, kolik má být v bakalářce vlastních myšlenek, nebo jak má být dlouhá?

Na rovinu – já to chápu. Chápu, že když studenti nenajdou žádnou odpověď, dokáže je to hodně vyvést z míry. Tak jak to tedy je? Právě na otázku týkající se počtu cílů v bakalářské práci jsem odpovídal jedné mé čtenářce.

Otázka mé čtenářky

Jsem trochu ve svízelné situaci ohledně mé bakalářské práce. Teoretickou část mám již téměř dopsanou a aktuálně mám, dá se říct, 2 hlavní cíle. Můj dotaz zní, jestli stačí 2 cíle pro bakalářskou práci a jestli v ní nemusí být žádné dílčí cíle? Bohužel můj vedoucí mi v tomto moc neporadil.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Rád Vám odpovím, i když má odpověď bude tentokrát celkem krátká.

Protože neznám více podrobností, odpovím jen v obecné rovině. Cíle bakalářské práce se neměří na jejich počet. Mnohem podstatnější je jejich (očekávaný) přínos a samozřejmě jejich naplnění.

Z tohoto pohledu mohou být i dva hlavní cíle dostatečné (ale nemusí). Záleží na tom, jak jsou ty cíle formulovány. Pokud jsou vhodně formulovány, tak mohou i dva cíle nahradit povrchně položené dílčí cíle a výzkumné otázky.

Jestli tuto úroveň Vaše cíle splňují, by měl posoudit vedoucí práce. Pokud budete mít zájem, můžeme je také společně probrat a zhodnotit v rámci konzultaci.

Přeji Vám, ať Vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.