Stačí 2 cíle v bakalářské práci?

Dnešní téma, přestože je o cíli bakalářské práce, je spíše technického charakteru. Je to podobné jako téma, kolik má být v bakalářce vlastních myšlenek, nebo jak má být dlouhá?

Na rovinu – já to chápu. Chápu, že když studenti nenajdou žádnou odpověď, dokáže je to hodně vyvést z míry. Tak jak to tedy je? Právě na otázku týkající se počtu cílů v bakalářské práci jsem odpovídal jedné mé čtenářce.

Otázka mé čtenářky

Jsem trochu ve svízelné situaci ohledně mé bakalářské práce. Teoretickou část mám již téměř dopsanou a aktuálně mám, dá se říct, 2 hlavní cíle. Můj dotaz zní, jestli stačí 2 cíle pro bakalářskou práci a jestli v ní nemusí být žádné dílčí cíle? Bohužel můj vedoucí mi v tomto moc neporadil.

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátila. Rád Vám odpovím, i když má odpověď bude tentokrát celkem krátká.

Protože neznám více podrobností, odpovím jen v obecné rovině. Cíle bakalářské práce se neměří na jejich počet. Mnohem podstatnější je jejich (očekávaný) přínos a samozřejmě jejich naplnění.

Z tohoto pohledu mohou být i dva hlavní cíle dostatečné (ale nemusí). Záleží na tom, jak jsou ty cíle formulovány. Pokud jsou vhodně formulovány, tak mohou i dva cíle nahradit povrchně položené dílčí cíle a výzkumné otázky.

Jestli tuto úroveň Vaše cíle splňují, by měl posoudit vedoucí práce. Pokud budete mít zájem, můžeme je také společně probrat a zhodnotit v rámci konzultaci.

Přeji Vám, ať Vám jde psaní od klávesnice.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a v roce 2011 jsem se stal vysokoškolským učitelem. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *