Další odhalený plagiát u seminární práce. Letos první

Dneska ráno jsem poslal jednoho studenta k disciplinární komisi. Důvod? Jeho seminární práce byla plagiát. Další z mnou odhalených a letos první.

Jak k tomu tak člověk „přijde“?

Celkem jednoduše. A ani nepotřebujete nadpřirozené schopnosti. Vycházím z předpokladu, že je (drtivá) většina studentů poctivých.

Ty poznáte podle toho, že s vámi vývoj svých prací (průběžně) konzultují, nebo si jejich aktivitu alespoň pamatujete z výuky.

To v tomto případě nebylo

Student v tomto případě byl přesný opak. Abych mu ale nekřivdil. Před dvěma dny mi poslal seminární práci ke konzultaci, přičemž ale jeho průvodní dopis zněl ve smyslu „vím, že je to slátanina, tak to zkouším.“

Byla to slátanina a tak jsem mu ji vrátil k přepracování s doporučeními, která si vzal – co se týká tématu – k srdci.

Takže mi po necelých 24 hodinách přišla nová seminární práce o 19 stranách na úplně jiné téma!

Kdo jste někdy psal nějakou akademickou práci např. seminární práci nebo esej, víte, že se 19 stran nedá napsat o tématu, o kterém nic nevíte. To byl příklad i tohoto studenta.

Takže jsem tu seminární práci nechal projet přes Odevzdej.cz

Dělám to tak prostě vždycky. A když jsem viděl shody s jinými dostupnými zdroji 40+ %, rozsvítila se mi červená kontrolka. I tentokrát právem.

Už od chvíle, kdy jsem začal číst úvod a pak teoretickou část, bylo vidět, že student změnil styl psaní. Najednou psal mnohem odborněji, tak mi to nedalo a zkusmo jsem jeden z odstavců vložil do Googlu.

Neptejte se mě proč právě tento. To tak učitelé prostě někdy mají takové nutkání, protože právě tato pasáž zní až moc dokonale a tedy (trochu) podezřele.

Bingo!

Pak už jsem se tím spíše bavil a postupně jsem zjišťoval, že jsem už po pár pročtených stranách našel 2 strany téměř 100% plagiátů. Paradoxně shoda byla s jedním zdrojem.

Opsaná byla nejen teoretická část, ale také praktická

Člověk chce být férový, nechce vyhazovat. Někdy to ale nejde.

Nejsmutnější pro mě bylo ale zjištění, že student neopsal jen teoretickou část, ale také tu návrhovou – praktickou.

Zase pomocí fulltextové hledání jsem našel diplomku, kterou mi původně procentuálně označil i Odevzdej.cz, a našel jsem zcela opsanou pasáž v návrhové části.

Tak to tedy ne – šup s ním na disciplinárku!

Asi je zřejmé, že jsem takovou seminární práci prostě nemohl pustit. Už kvůli tomu, že tento student porušil snad všechna pravidla akademického psaní. V práci uvedl jen jednu!! citaci.

Takže, vážený pane kolego, posílám vám hodnocení Vaší práce… Vše jsem popsal, zdůvodnil, přidal jsem i odkazy na původní zdroje a na závěr jsem ho informoval, že jeho případ předám disciplinární komisi.

Prostě jsem neměl jinou možnost.

Jaké je z tohoto případu ponaučení?

Asi jich je víc. Třeba to, abyste si nezapisovali předměty, ve kterých je v lektorském týmu nějakej Semerád.

Ale hlavně.

Učitelé nejsou blbí a Google s Odevzdej.cz se naučili používat dříve než vy. Proto nemá smysl podvádět. Já vím, jak těžké je napsat seminárku nebo esej. Ale vyřešit to plagiátem je prostě na vyhazov. Opravdu to chcete riskovat?

Nezapomínejte na to, že vás ty práce mají jako studenty formovat, vzdělávat a zdokonalovat. Když to opíšete, tak si z toho předmětu odnesete prd a ještě riskujete, že to praskne. Tak jako v tomto případě.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *