Proč studujete, když si své diplomky chcete kupovat?

Odpovězte mi upřímně: „Proč jste se rozhodli studovat?“ Moji odpověď už asi znáte. Proto by mě zajímala ta vaše.

  • Nechtěli jste se taky náhodou něčemu novému naučit a díky těmto vědomostem být celkově lepší v tom, co děláte?
  • Nechtěli jste odborně a profesně růst?

Tak proč najednou přemýšlíte o zkratkách, které mají blíže k podvodu, než k vašemu původnímu ušlechtilému cíli?

Proč se vás na to vůbec ptám?

Když jsem na začátku října hledal informace o tom, jak napsat seminární práci (MBA), trochu mě překvapilo, že jsem na prvních místech ve vyhledávačích nenašel žádný kouzelný návod, ale byly tam jen nabídky firem, které seminárky napíšou za mě.

A když budu chtít, napíšou za mě i diplomku. Je to tak jednoduché a lákavé, až mě to štve!

2 pádné důvody, proč mě štvou práce psané na zakázku?

#1 Protože je to podvod

Je to podvod, který vám po odborné stránce vůůůbec nic nedá. Navíc jím riskujete své současné i budoucí postavení, které si celý život budujete. Že vám agentura slíbila plnou diskrétnost a anonymitu? Nevěřte tomu, nic takového na internetu neexistuje!

Vážně se chcete až do konce života strachovat, že někdo přijde a ukáže na vás po letech prstem? Jen se podívejte, co udělaly mediální kauzy v létě 2018 s kariérami českých ministrů. A tyto kauzy se nevyhýbají ani okolním státům.

#2 Vadí mi to i profesně

Kromě toho, že jsem studentem MBA, tak jsem i vysokoškolský učitel. Od roku 2011 jsem sám vedl 40 bakalářských a diplomových prací v češtině i v angličtině. Napsal jsem několik desítek oponentních posudků a byl jsem mnohokrát členem komise u státnic.

Rukama mi prošlo opravdu mnoho prací. A ano, byly mezi nimi plagiáty a asi i práce napsané na zakázku. Jeden plagiát jsem dokonce u obhajob odhalil, aniž bych tu práci vůbec četl. Není to pak nic příjemného – ani pro studenta, ani pro učitele, ani pro školu.

Psaním seminárek a diplomek se učíte

Vím, že to psaní vyžaduje hodně času, než se hlemýždím tempem posunete o malý kousek k cíli. A když máte psát o pro vás nezáživném tématu, tak je to hodně náročné i psychicky. Ale každá i jen zdánlivě „zbytečná“ práce vás učí a rozvíjí.

  1. Učí vás formulovat myšlenky a zlepšuje vaše vyjadřování.
  2. Buduje vaši odolnost, protože vás nutí postavit se nepříjemným povinnostem čelem.
  3. Nutí vás přemýšlet o problému už od začátku, když si vybíráte téma.
  4. A pomáhá vám se vzdělávat i po odborné stránce v oblastech, kterým se sice teď profesně nevěnujete, ale jejichž znalost se vám může kdykoliv hodit. Už jen to, že víte, že něco existuje, může být vaše konkurenční výhoda.

Steve Jobs takto po deseti letech (znovu)objevil kaligrafii, na kterou chodil dobrovolně na přednáškách na vysoké škole. Bez něj by neměly počítače tolik typů písma.

Tak proč se chcete nechat o tuhle zkušenost „okrást“?

Na rovinu. Vím, že není problém najít firmu, která vám ušetří hodně práce. Chápu to i jako student. Chápu vaše důvody, že toho máte v práci hodně, musíte se věnovat rodině a na psaní teď prostě nemáte čas. Věřím i vašim slibům, že se to doučíte později, až…

Ale kdy vlastně?

Jediný, kdo na tom všem prodělá, jste právě vy!

Nemám tím na mysli, že zaplatíte někomu za zpracování podkladů. Mrzí mě, že se odborně a profesně neposunete vpřed.

Sami si za studium platíte, máte možnost konzultovat se zkušenými lektory a máte k dispozici dostatek studijních materiálů. Tak proč jich nevyužijete?

Napsat jakoukoliv seminární práci není až tak velký problém, abyste to právě vy nezvládli. Vždyť kolik jste už napsali obchodních nabídek, odborných posudků a vyjádření pro soudy a pro státní správu? Vždyť to byly texty, které byly i mnohonásobně delší!

CV: Mám titul, ale práce jsem nepsal

Tato věta by se ve vašem životopise asi moc nevyjímala, co? Po pravdě by si ji tam ale taky nikdo nepsal. Ale položme si otázku, k čemu by vám byl titul bez skutečných znalostí?

Každý titul reprezentuje určitou skupinu lidí, od níž se očekává určitý standard a minimální úroveň znalostí bez ohledu na to, jaký obor jste studovali. Když je však v praxi neprokážete, žádný titul vás nezachrání a nikdy se vám nepodaří plně využít váš potenciál.

Víte, co je na jakémkoliv studiu to vůbec nejhorší? Promarněný čas, který mu věnujete, aniž by vás jakkoliv obohatil, a který vám už nikdo nikdy nevrátí! Nevěřte tomu, že existují zkratky. Ušetříte možná čas, ale bez minimálního efektu.

Možná si říkáte, že se mi to mluví, ale i já si své práce píšu sám. Překvapivě. 😉

Zrovna teď se trápím už 3 týdny se seminární prací do Strategického managementu. Ani na chvíli mě však nenapadlo, že bych tu práci nechal za sebe napsat někoho jiného. Vnímám ji totiž jako investici do svého osobního rozvoje.

Já vím, že si to stejně uděláte podle sebe!

Já vím, že si to stejně uděláte po svém. Jste manažeři i páni svého času a peněz.

Ale až se (zase) jednou dostanete do problémů s časem a začnete přemýšlet o zkratkách, které jsou vlastně normálním podvodem, buďte silní a tento tlak překonejte.

V daném okamžiku je lepší požádat o přerušení studia, než si způsobit zbytečné problémy do budoucna! Nebo napište mně a můžeme se na to téma podívat společně v rámci online konzultace. Práci ale za vás psát nebudu.

Přeji vám hodně sil a mnoho úspěchů při studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *