Mohu kontaktovat vedoucího diplomky, i když nemám Bc.?

Otázka mého čtenáře

Protože jsem teď v srpnu nesložil dílčí část státní zkoušky, musím o rok prodlužovat bakalářské studium.

Chtěl bych se Vás ale zeptat, jestli je možné již nyní, i když nemám řádně ukončený 3. ročník, kontaktovat s vybraným tématem potenciálního vedoucího diplomové práce (magisterské studium)? Setkal jste se s tím někdy?

Moje odpověď

Děkuji Vám za důvěru, se kterou jste se na mě obrátil. Pokusím se na Vaši otázku odpovědět.

Teorie vs. praxe

Teoreticky vzato asi nic nebrání tomu, abyste svého potenciálního vedoucího kontaktoval.

Prakticky vzato je to ale mnohem složitější. Jednak nedokážu odhadovat reakci Vašeho vedoucího a za druhé Vás pod svá ochranná křídla vzít oficiálně nesmí.

Podle mého názoru si s Vámi vedoucí ze slušnosti vymění několik e-mailů, ale pokud Vaše téma nebude natolik zajímavé, že ho zaujme na první dobrou, dost možná se od spolupráce odmlčí.

Proč Vás možná odmítne?

Nemůžete mu to mít za zlé. Musí se věnovat aktuálním studentům a ve Vašem případě by se mohlo jednat (jeho očima) o plýtvání času. Tím, že ještě nemáte splněny všechny prerekvizity (nemáte složenou státní zkoušku), je tu pro něj riziko, že k navazujícímu studiu nenastoupíte.

Buď se rozhodnete ve studiu nepokračovat, nebo si nakonec vyberete jinou vysokou školu, anebo jiného vedoucího. To jsou věci, které vedoucí nemají moc rádi.

Kdy se to zlomí?

Situace se samozřejmě změní, až budete na magisterském studiu. Tam je pravděpodobnost spolupráce vyšší a, i když Vás do informačního systému ještě nevloží, bude s Vámi počítat a možná se už pustíte do prvních zkoumání.

Na nějakých stránkách, už bohužel nevím kde, jsem četl, že by měl student oslovit vedoucího bakalářské práce už v prvním ročníku, podle mě je to ale brzy. V průběhu studia se totiž u něj mohou změnit preference. To je úplně normální.

A navíc. Podle pokynů vysokých škol Vás může vedoucí zapsat k tématu až v semestru k tomu určenému. U bakalářek je to většinou 5. semestr, u navazujícího studia ve 2. semestru. Jinak byste zabíral místo studentům, kteří by na zápis měli mít nárok (viz pravidla VŠ).

Takže asi tak. 🙂

Přeji Vám úspěšné složení státní závěrečné zkoušky a ať Vám jde psaní práce pod novým vedoucím od ruky.

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *