Otázka mé čtenářky
Ráda bych Vás požádala o pomoc při řešení mého dilematu. Jsem studentkou pátého ročníku v oboru Historie a mám zájem o získání malého doktorátu, čili získání titulu PhDr. Chtěla bych se vás zeptat, zdali se nějakým způsobem vyplatí zisk tohoto titulu?
Číší z něj nějaké pozitivum krom toho, že PhDr. před jménem vypadá hezky? Rovněž by mě zajímalo, jak je takový titul brán v zahraničí, pakliže se jedná o titul, který je jen v Česku a na Slovensku?
Moje odpověď
Děkuji Vám za důvěru a za otázku, pokusím se na ni odpovědět. Předem bych chtěl ale zdůraznit, že nemohu nést odpovědnost za Vaše konečné rozhodnutí. Třeba se mi Vás ale podaří inspirovat k dalším krokům.
Obecně platí, že výhody a nevýhody rigorózního řízení záleží vždy na konkrétním oboru. Smysl dává např. v případě JUDr. a RNDr., kde jde už na první pohled o odlišení absolventů konkrétních magisterských oborů.
V prvním případě jde o práva, ve druhém o přírodní vědy. Neznamená to však, že byste nemohla být např. advokátkou nebo soudkyní i bez něj. Dlouhodobě ale razím názor, že Vás každé studium může posunout dále.
Bude mít ve Vašem případě „rigo“ smysl?
U dalších oborů jsem trochu skeptický. Inženýrské tituly se totiž také dále „nedělí“ (možná trochu žárlím). Jsem si jistý, že se mnou mnoho absolventů nebude souhlasit, tak snad mě hned neukamenují. Předem se za to omlouvám, ale dovolte mi můj názor vysvětlit.
Díky Vám jsem přečetl celkem zajímavé články. Nejvíc ve mně rezonuje asi tento z roku 2009 – Velkovýroba malodoktorů v Česku. Ano, PhDr. vypadá lépe než Mgr., to nerozporuji. Vždy ale záleží na tom, co člověk umí (a co dělá).
Tak podle čeho se rozhodnout?
Nebudu chodit kolem horké kaše. Proto si Vám dovolím navrhnout tento postup:
- Popřemýšlejte o tom, co byste chtěla v budoucnu dělat.
- Podívejte se na to, kdo patří ve Vašem oboru ke špičkám. Inspirovat se můžete např. v Historickém ústavu Akademie věd České republiky.
- Pokud Vámi vybrané vzory mají PhDr., udělal bych si je také. Může Vám to pomoci k získání vysněné pozice.
- Pokud je ale nemají, a přesto dokázali dosáhnout těchto pozic i „jen“ s Mgr., zvažoval bych.
- Stejný postup bych udělal i pro zahraničí.
Tak, co teda?
Vím, že moje odpověď vede spíše k dalším otázkám. Rozhodoval bych se ale spíše podle toho, co chcete v životě dělat, než tím, jak bude vypadat titul před jménem.
Nebojte se ptát
Můj názor je hodně ovlivněn a zkreslen tím, že nemám s rigorózním řízením vlastní zkušenost. Znám jen několik absolventů.
Ale to Vy určitě také. Proto se jich nebojte zeptat na jejich názor. Ptejte se jich na to, co jim opravdu pomohlo k získání konkrétní pracovní pozice / v podnikání.
Že nikoho neznáte? Nevadí. Zeptejte se u Vás na fakultě. Zeptat se můžete vedoucího diplomové práce, příp. dalších vyučujících, kterým důvěřujete. Jsem si jistý, že Vám rádi pomohou.
Nenechte se ovlivnit jen jedním názorem (ani tím mým)
Abyste se mohla správně rozhodnout, potřebujete vědět co nejvíce informací od absolventů Vašeho oboru ideálně s různými životopisy (nejen akademici a nejen odpůrci).
Udělejte si proto vlastní tabulku s plusy a mínusy. Stanovte si konkrétní kritéria, na kterých Vám záleží, přiřaďte jim určitou váhu, a co převáží, podle toho se rozhodujte. Jde přece o Vás a Vaši budoucnost! A já Vám přeji, aby byla co nejlepší!
Ještě bych chtěl zmínit jednu možnost. Chcete-li se věnovat v budoucnu výzkumu, zvážil bych i doktorské studium (Ph.D.).
Přeji šťastnou ruku při rozhodování a úspěšné studium.
Pavel Semerád