Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, co dělat. Pracuji již dlouhou dobu a chtěla jsem si zvýšit kvalifikaci dálkovým magisterským studiem. Praktickou a ústní zkoušku jsem již úspěšně složila v roce 2016 a od té doby se potýkám s diplomovou prací. Napsala jsem již čtyři. Tu první jsem neobhájila. Proto jsem jim opravila a i přesto, že se mnou vedoucí příliš nekomunikovala, odevzdala jsem ji. Diplomka však nebyla doporučena k obhajobě.
Na radu jsem upravila téma, změnila vedoucí, napsala práci a odevzdala. Práce nebyla doporučena a z obhajoby jsem odstoupila. Práci jsem znovu opravila a odevzdala, opět jsem neobhájila.
Píše se rok 2019 vypracovala jsem další práci (již pátou) na stejné téma, ale s jinou vedoucí. Ta mně před odevzdáním napsala, že je práce pěkná, výzkum celkem zajímavý. Myslela jsem tedy, že konečně své studium ukončím. Práci jsem odevzdala. Jaké však bylo moje překvapení, když vedoucí práce napsala vysoce negativní posudek a práci zkritizovala tak, že je k ničemu. Jak šel čas a termín za termínem došlo k tomu, že v letošním roce již mám definitivní konec studia.
Zaplatila jsem cca 120 000 Kč, přišla za 3 roky o zvýšení platu, padla i možnost práce v zahraničí (mám již svůj věk). Další věc je naprostá degradace u obhajoby, kdy mně je naznačeno, že nerespektuji pokyny vedoucích a nechápou, proč to dělám a pak jdu k obhajobě. Mám tedy na fakultě pověst kontroverzního přístupu a jsem postrachem.
Děkuji už za to, že řádky budete číst.
Zdena
Moje odpověď
Milá paní Zdeno,
upřímně musím přiznat, že jsem se s takovým případem ještě nesetkal. Situace, kdy student ani pod 3 různými vedoucími nedotáhne diplomku k úspěšné obhajobě, je pro mě na první pohled nepředstavitelná (za podmínek viz níže).
Nepřísluší mi však posuzovat míru zavinění, pro svůj názor, který by stejně nebyl důležitý, nemám dostatek informací. Zaměřím se proto na možnosti řešení.
Studium nemusíte „ukončit“
Píšete, že vám v tomto roce končí studium. To je logické s ohledem na délku studia, ať už to bylo způsobeno čímkoliv. Přesto se dá věc alespoň trochu zachránit. Podle mého názoru máte 4 možnosti.
- Na všechno se vykašlete a ve studiu nebudete dále pokračovat. To je ale to nejkrajnější řešení, kterému se, předpokládám, chcete vyhnout.
- Můžete vykonat státnice na jiné vysoké škole, což s sebou nese ale dodatečné podmínky. Musíte např. najít vysokou školu s podobným oborem a musíte splnit podmínky pro uznání Vámi vykonaných zkoušek.
- Varianta, která se mi zdá nejschůdnější, je přestup na celoživotní formu studia. (Ověřte si, prosím, tuto informaci na studijním oddělení, je-li to možné. Předpokládám ale, že aktuálně máte studium přerušeno.) Stanete se tím sice samoplátcem a ztratíte studentské výhody, ale dostanete tak čas na zpracování závěrečné práce alespoň do podoby, že bude doporučena k obhajobě.
- Pokud by nebyla možná 3. varianta, pořád si můžete podat novou přihlášku na stejný obor, nechat si uznat předměty a dokončíte diplomku.
I když se to na první pohled vše zdá strašně komplikované a dá se to označit za malou studentskou tragédii, za pár let to už nebude důležité. Neučíte se pro školu, ale pro život. A v životě vždy rozhoduje, jestli něco umíte, nebo neumíte.
Jak zvládnout diplomovou práci?
Ať už se rozhodnete, pro kteroukoliv z variant, stejně se dopsání diplomky nevyhnete. Na většině vysokých škol je to nezbytný předpoklad pro dokončení studia.
Na Vašem místě bych se pokusil dohodnout na konkrétních úpravách se současnou vedoucí diplomové práce. Konzultace, ideálně osobní, by měla být prvním krokem. Pokud byste s vedoucí nenašly společnou řeč, nezbude Vám než řešit s vedoucím katedry změnu vedoucího.
Pokud by i tato jednání selhala, doporučuji Vám změnu tématu a napsat v pořadí již šestou diplomku na jiné katedře.
Zní to sice harakiri, ale ve Vašem případě bych se k této verzi přikláněl již po první, nejpozději druhé změně vedoucího.
Vůbec si nedokážu představit důvody, proč by někdo, kdo pravidelně konzultuje s vedoucím a plní požadavky vedoucího, nakonec dostal negativní posudek.
Pochopil bych to v případě, kdy student nekonzultuje, nereaguje na upozornění vedoucího, dojde k odhalení plagiátu, přijde se na to, že si student nechal práci napsat. Logicky mi tak z Vašeho případu vyplývá, že i u Vás muselo dojít k nějakému zásadnímu problému.
Jak jsem ale již psal, toto hodnocení mi nepřísluší. Posoudit to dokáže pouze proděkan pro studium, příp. příslušné komise.
Přesto vše Vám přeji, abyste dotáhla své studium do vítězného konce.
Držím Vám pěsti!
Pavel Semerád
S paní (slečnou) soucítím. Svoji bakalářku jsem obhajovala a psala 3x krát a vždy neúspěšně…
Komunikace s mou vedoucí byla, s konzultantem jsme vše kontrolovali a opravovali, aby ta práce dobře vypadala, většina zdrojů byla citována výhradně z Web of Science a jiných vědeckých serverů a přesto… když došlo na posudky, tak mě vedoucí utopila. Protože se oponentovi moje práce prostě nelíbila (nesouhlasil s mými výsledky a výzkumem) a ona jakožto docentka si nemohla dovolit hlásit se k práci, která podle oponenta nebyla dobrá. Takže nulová podpora. Odvolávala jsem se děkanovi i rektorovi, ale co zmůže sám student proti pedagogům? Nic. Vždy mě smetli ze stolu. A metli mě tak dlouho, až mi vypršely platnosti zkoušek a krom bakalářky jsme musela ještě dodělávat mnou již jednou absolvované zkoušky a ještě si za to studium platit… nakonec jsem odešla. Protože to byl začarovaný kruh. A nemělo to konce. Letos se chystám na jinou školu a má další 3 roky studia kvůli titulu. Už doufám budu mít více štěstí.
Vaše situace mě, paní Kláro, mrzí, protože, alespoň já to tak dělám, vedoucí by měl být ke studentům upřímný.
A když s prací nejsem spokojen, tak to řeknu hned, aby studenti věděli, v čem mají zabrat.
Mrzí mě Vaše studijní zkušenost a držím Vám pěsti, abyste to nové studium úspěšně dokončila.