Státní zkouška na jiné vysoké škole

Je čas na změnu?
Je čas na změnu?

Státní závěrečná zkouška je poslední překážka před dokončením studia na vysoké škole. Stačí „jen“ obhájit diplomku a přesvědčit členy zkušební komise, že jste získali alespoň minimální odborné znalosti (a umíte je použít).

Někdy studenti zvládnou státnice úplně v pohodě.
Někdy se státnice promění v noční můru.
Zvláště pak v případě, když nesloží státnice na třetí termín.

Právě takový problém řeší Markéta, která mě v této nelehké situaci požádala o radu.

Dobrý den,
měla bych prosím dotaz ohledně přestupu na jinou školu. Bohužel jsem ani napotřetí neudělala státnice (!!!) :-(. (Bakalářskou práci mám úspěšně obhájenou za Áčko.) Nevím kde dohledat další informace ohledně vykonání odborné zkoušky na jiné škole. Jestli je to vůbec reálné? Zatím jsem vyzkoušela jednu možnost, a to podat si žádost o udělení výjimky rektorem na vykonání 3. opravného termínu státnic. Ale bohužel už nevěřím, že bych ty státnice udělala. Doufám v poslední naději.

Budu ráda za Váš čas a ochotu a moc Vám předem děkuji!
Markéta

Moje odpověď

Dobrý den, Markéto,
situace, kterou popisujete, není jednoduchá. Dle mého názoru jste totiž vyčerpala maximální množství termínů a z toho vyplývá i konec studia. Upřímně nevěřím v to, že by vám pan rektor vyhověl s udělením 3. opravného termínu.

V podstatě máte 4 možnosti

  1. Možnost jste již zkusila – poslat žádost rektorovi.
  2. Možnost se na všechno vykašlat, což by s ohledem na to, že vám chybí jen odborné státnice, byla škoda.
  3. Udělat znovu přijímačky na současnou vysokou školu, nechat si uznat předměty a jít znovu ke státnicím.
  4. Podat si přihlášky na jinou vysokou školu obdobného zaměřením nechat si uznat, „co půjde“ a dostudovat tam.

Uznávání zkoušek na vysoké škole má ale svá specifika. Obecně totiž platí, že by doba složené zkoušky a žádosti o uznání neměla překročit 5 let. Některé vysoké školy podmiňují uznání zkoušky uděleným hodnocením např. do C/2.

Obávám se ale, že nenajdete vysokou školu s totožným studijním programem (kde by předměty byly stejné). Vždy zde budou rozdíly a tak se připravte na to, že budete muset vykonat ty předměty, které vám ke splnění studijních povinností budou chybět.

Žádná vysoká škola vás ale nenechá vykonat „jen“ státní závěrečnou zkoušku.

Milá Markéto,

i když se zatím situace nevyvíjí podle vašich představ, nevzdávejte to. Vím, že vám studium bere (vzalo) hodně času, možná souviselo i s odloučením od dětí a od rodiny. Pokud byste se na studium ale „vykašlala“, čas, který jste během 3, 4 možná i 5 let ztratila, by byl nenávratně pryč.

Nevím, které předměty nebo předmět jste u státnic neudělala, ale zcela určitě to z vás nedělá horšího člověka. Nakonec žít se dá i bez vysoké (ale to asi ode mě slyšet nechcete).

Přesto vám přeji, abyste své snažení dotáhla do úspěšného konce.

Pokud (také) řešíte nějaké studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

5/5 - (9 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *