Jak napsat diplomku za týden? A jde to vůbec?!

Někteří studenti věří, že jsou schopni napsat diplomku za týden. Prostě si sednou k počítači, podělí chybějící text počtem dní, které jim zbývají, a každý den tento počet stránek napíšou. Výsledkem je vyvázaná a odevzdaná práce. Cíl byl splněn.

Chcete-li zvolit stejnou taktiku, můžete přestat číst a pustit se rovnou do psaní. Začínáte-li od nuly a do odevzdání vám zbývá týden, tento text vám už nepomůže. Ať už za tu dobu napíšete cokoliv, bude poznat, že jste na psaní neměli moc času.

A teď k vám ostatním. (Doufám, že většině.)

Jsem opravdu přesvědčen, že je mezi vámi někdo, kdo je schopen napsat diplomku za týden. Pojďme si ale ujasnit pojmosloví, protože je nutné rozlišit mezi prací na diplomce a popisem toho, co jste při zpracování udělali.

1. Práce na diplomce

Při řešení diplomové práce se od vás očekává, že budete komplexně zpracovávat zvolené téma – od čtení odborné literatury, abyste věděli, co se už o tématu ví, přes získávání výsledků, až po formulování závěrů.

To je ta nejtěžší a také nejdelší část, která vás čeká. Zkrátit ji můžete maximálně jen o několik dní. V případě, že musíte dodržovat standardizované postupy a jste závislí na přírodních zákonech, neuspěcháte vůbec nic.

Na beton minimálně 28 dní

Představte si, že budete zkoumat pevnost betonu. Tady musíte dodržovat stanovené technologické postupy (ČSN normy) a většina zkoušek se dělá až po 28 dnech. Nepoužijete-li nějaké přísady, proces tuhnutí a tvrdnutí betonu neurychlíte.

K tomu musíte připočítat čas na samotné zkoušky na lisech. Nedej bože, abyste museli kvůli nějaké chybě postup opakovat. To by bylo potřeba připočítat další téměř měsíc.

I na dotazník více než týden

I „jen obyčejné“ dotazníkové šetření vám zabere hodně času. Nejdříve pošlete dotazník jen pár respondentům, abyste odladili chyby, a teprve pak to pošlete všem. (Jaké nástroje k tomu doporučuji?)

Záleží také na formě dotazníku. Pokud se s respondenty budete potkávat osobně, bývá problém už jen samotné domluvení schůzky. Doba sběru odpovědí může trvat i několik týdnů.

Statistika

Samotné výsledky by vám byly k ničemu, kdybyste s nimi dále nepracovali. Obvykle se nevyhnete statistickému vyhodnocení. Výsledkům budete muset porozumět, protože je budete muset slovně vysvětlit a zasadit do celkového poznání v oboru.

2. Popis toho, co jste při zpracování diplomky udělali

Nyní se můžete pustit do „psaní“ diplomky. V této etapě podrobně popište, co jste udělali, jak jste to udělali, jakých jste dosáhli výsledků, co tyto výsledky znamenají, a formulujete odpovědi na vaše výzkumné otázky.

Samozřejmě můžete kombinovat průběžnou práci na diplomce se psaním kvalitnějších poznámek a popis přesnějších postupů. Během zrání betonu můžete zpracovat celý literární přehled, což je téměř polovina vaší práce.

Můj tip: Pište rovnou do šablony, kterou využijete, všechny zdroje průběžně a řádně citujte a zapisujte je rovnou do seznamu použité literatury v požadovaném tvaru. V opačném případě ztratíte zbytečně mnoho času následnými úpravami.

Chcete-li se vyvarovat i dalších chyb, přečtěte si můj e-book 20 nejčastějších chyb při psaní diplomky, ale hlavně už začněte psát, ať neprospíte celou zimu.

Věřím, že jste schopni tento popis vašich činností zpracovat i za týden. Mějte ale na paměti, že samotný popis není diplomka. Je to jen poslední krok, kterým diplomce dáte konečnou formu. Bez předchozí práce byste totiž neměli, o čem psát.

Přeji vám, ať vám jde výzkum od ruky a ať vám dělá radost.

Pokud potřebujete poradit, čím začít a jak pokračovat, napište mi a pomohu vám vytvořit strukturu práce tak, aby vám vyhovovala.

Pavel Semerád

Sdílení článku je povoleno!Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a v roce 2011 jsem se stal vysokoškolským učitelem. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *