Otázka mé čtenářky
Narazila jsem na Váš blog, ve kterém se zabýváte problematikou poplatků za studium na vysoké škole, a měla bych dotaz, na který se mi dlouhou dobu nedaří nalézt odpověď.
Studovala jsem neúspěšně 3 roky v šestiletém magisterském studiu (VETUNI) a nyní studuji necelý rok na bakalářském studiu (stále studuji). Nyní mi univerzitní informační systém STAG píše, že mi bude vyměřen poplatek.
Opravdu se započítává do bezplatného bakalářského studia (3+1) i magisterské studium, které má mít bezplatné 6+1?
Pokud ano, je to nefér, protože nebyla žádná možnost si to magisterské studium nahradit. Ukončeno bylo kvůli špatným vyučujícím.
Nemělo by mít magisterské i bakalářské studium zvlášť „metr“?
Moje odpověď
Jsem velmi rád, že vás algoritmy vyhledavačů zavedly až ke mně na blog. Bohužel mám pro vás špatnou zprávu. Je to skutečně tak, jak máte napsáno ve STAGu.
Jakékoliv neúspěšně ukončené studium na veřejných vysokých školách (studium soukromé vysoké školy se do těchto let nezapočítává), přestože má formu bezplatného studia delší, se započítává do odstudovaných let.
Pokud tedy přesáhnete dobu studia navýšenou o jeden rok, budete muset platit opakovaně poplatky za delší studium, dokud současné (příp. jiné) studium úspěšně nedokončíte.
Jestli je to nefér, to nedokážu posoudit. Prostě to tak máme v České republice nastaveno. Více informací naleznete v zákoně o vysokých školách (§ 58, odst. 3):
Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola poplatek za studium, který činí za každých dalších započatých šest měsíců studia nejméně jedenapůlnásobek základu; do doby studia se započtou též doby všech předchozích studií v bakalářských a magisterských studijních programech, které byly ukončeny jinak než řádně podle § 45 odst. 3 nebo § 46 odst. 3, nejde-li o předchozí studium, po jehož ukončení student řádně ukončil studijní program stejného typu. […]
Přeji vám úspěšné studium a ať se co nejdříve vyhnete poplatkům,
Pavel Semerád