Tak jsem tu smlouvu podepsal. Bylo to sice bez fanfár a bez všudypřítomného tisku, ale za to s velkým očekáváním. Jsem na sebe hrdý, že jsem vystoupil z komfortní zóny – pohodlnosti všedních dní. Od října začnu oficiálně studovat obor Executive MBA na CEMI.
Těším se, i když je mi jasné, že bude hodně náročné skloubit studium s rodinnými a pracovními povinnostmi. Jenže, já jsem prostě cítil, že potřebuji nějaký nový impuls – něco, co mě dostane z monotónních kolejí a posune dál.
Důvodů, proč jsem si zvolil právě MBA studium, bylo několik a o těch stěžejních je tento článek. Možná vás ale hned na úvod trochu zklamu, protože mi nejde o „poskočení“ v kariérním žebříčku.
Proč ne?
Získání titulu docent – ono poskočení v kariérním žebříčku – je spíše vázáno na moji vědeckou činnost, než na další studium. A v naší rodinné firmě, kde prodávám pohonné hmoty, už výš stoupat nemůžu. 🙁
Proč chci studovat MBA?
#1 Chci se smysluplně a profesně vzdělávat
Dlouhodobě propaguji profesní a celoživotní vzdělávání jako jednu z cest k úspěchu. Každý by se měl ve vlastním zájmu dále vzdělávat a to i po dokončení akreditovaného studia. Celoživotní studium – kdykoliv a kdekoliv – je prostě nutnost.
Informace totiž velmi rychle zastarávají a v některých oborech se podmínky mění i několikrát ročně. Typickým příkladem jsou daně, kterým se profesně věnuji na Mendelově univerzitě v Brně.
Týká se to ale i oblastí jako je marketing, personalistika nebo management. To, co jsme se učili před 7 lety o online marketingu, už neplatí. Některá doporučení o SEO optimalizaci jsou už nepoužitelná, nebo dokonce zakázaná.
I proto se chci učit od odborníků z praxe, chci vědět, kam se „svět“ vyvíjí a chci toho umět maximálně využít. Zatím mě každá přednáška a školení, kterých jsem se kdy zúčastnil, něco daly. Dozvěděl jsem se něco nového nebo inspirativního. Pevně věřím, že tomu bude i nyní!
#2 Chci zjistit, zda dokážu zefektivnit svůj time management
Mám vlastní přednášky a cvičení v češtině a v angličtině. Podílím se i na PR na naší univerzitě. Věnuji se svým zákazníkům a samozřejmě i rodině a hlavně dětem. Každý týden vytvářím nový obsah pro studenty na blog a na YouTube. A teď k tomu ještě začnu studovat.
Vlastně už teď zápasím s časem. Přesto si chci vyzkoušet, jestli dokážu zefektivnit svůj time management a jestli dokážu odolat stresu z blížících se termínů. Jsem na to vážně zvědavý!
#3 Nová zkušenost s online studiem
Studium online je studium budoucnosti. Pro mě to bude sice něco úplně nového, ale určitě se těmto moderním trendům nebráním. Vlastně ani nemůžu! Vždyť už teď se na některých vysokých školách přednášky nahrávají a časem to bude i na těch ostatních.
O tom, proč studovat MBA online, vyšel i článek v časopise Forbes.
# 4 Chci konzultovat svoje myšlenky s odborníky z praxe
Je skvělé, když můžete své myšlenky a nápady konzultovat s odborníky z praxe. I když s nimi nemusíte ve všem 100% souhlasit, nezaujatý pohled někoho mimo vlastní firmu může být zdrojem inspirace. Navíc se můžete vyvarovat drahým a zbytečným chybám.
Sám pracuji v jedné firmě už 15 let. Jsem zvyklý na nějaké firemní procesy, a i proto mě zajímá, jak se „to“ dělá jinde a jestli by se nedalo něco zlepšit a zefektivnit. Myslím, že v tomto je profesní vzdělávání skvělou příležitostí se to dozvědět.
#5 Chci získat prestižní titul
I když nestuduji jen kvůli titulu, lhal bych, kdybych tvrdil, že mě zisk prestižního a mezinárodně uznávaného titulu neláká.
#6 Chci také vědět, jestli se dá věřit fámám o MBA studiu?
O MBA studiu jsem toho už hodně slyšel. Sám jsem o něm napsal několik článků. Mé zkušenosti s ním však byly až doteď jen v teoretické rovině. Chci proto vědět, jaké to studium doopravdy je a co jsou jen nafouknuté fámy. Jsem zvědavý, co mi to studium opravdu dá.
#7 Dá se studovat v každém věku? Kdykoliv a kdekoliv
Pokud si přečtete moje články o studiu po čtyřicítce nebo po padesátce, tak v nich svým čtenářům radím, ať se nebojí a jdou studovat, pokud chtějí. Já jsem ale prakticky až doteď studoval bez závazků. Tátou jsem se stal až 5 dní po dokončení doktorského studia.
Už se „těším“, až si na vlastní kůži vyzkouším, jaké to je studovat opravdu kombinovaně – s dětmi a při práci (podnikání). Bude to skvělá zkušenost. Jen doufám, že nezačnu radit něco jiného!! 🙂
#8 To nemohu studovat jen tak?!
Tenhle důvod jsem původně zmiňovat nechtěl. Názor jsem změnil až po té, co mi přišel e-mail od jedné mé čtenářky. Ta začala ve svých 48 letech znovu studovat a musí kvůli tomu bojovat s okolím, které tvrdí, že je na studium už stará. Nyní je ve druháku a bojuje úspěšně!
Když jsem jí odpovídal, uvědomil jsem si jednu důležitou věc – že si, sakra, můžu studovat, co chci, nebo ne? 🙂 Proč nemohu studovat jen tak bez nějakého konkrétního důvodu? Proč nemohu získávat cenné know-how v dalších oborech, a vědomosti uplatnit v tom, co dělám?
Jde i o skvělý pocit ze studentského úspěchu – že to dokážu! Vždy jsem měl velikou radost, když jsem splnil nějakou studijní povinnost – zápočet, zkoušku, obhajobu, státnice. Ta radost byla dvojnásobná u předmětů, které se původně zdály nezvladatelné.
Těžko se to popisuje, to se musí zažít! Jde o ten příjemný pocit a radost z úspěšného výsledku, jenž se promítne i na vašem sebevědomí – jako např. tehdy, když jsem prodal první cisternu nafty, když jsem zvládl výuku v angličtině, nebo když jsem natočil první video.
Ano, i to je studium! A s tímhle vším do toho jdu! 🙂
Já si jdu zatím chystat aktovku. 😉 O tom, jak mi jde studium, vám napíšu zase příště.
Pavel Semerád