Jak napsat seminární práci už napoprvé správně?

Jako student MBA na CEMI musím kromě diplomky napsat během akademického roku i 9 seminárních prací. Člověk by si řekl, že to je „na pohodu“, vždyť mi na každou zbývá v průměru měsíc.

Jenomže hned ten první jsem věnoval výběru tématu diplomové práce a zkouškové období trvá jen do 31. ledna 2020. Za tu dobu musím stihnout první 4 seminárky. Jako standardní student sice ještě nepropadám panice, ale taky to nechci všechno nechávat na poslední chvíli.

Znáte to – práce, rodina, volnočasové aktivity, občas vám něco nečekaně zkomplikuje plány – a nakonec jste rádi, když si na psaní seminárky doslova urvete den nebo dva.

Dobrou zprávou je, že se seminární práce dá napsat celkem rychle. V podstatě ji můžete napsat už za pár hodin. Ty hodiny ale nebývají moc příjemné. A pokud s výsledkem nejste spokojeni ani vy, obtížně se pak hledá motivace k dalším zápasům s časem.

Moje doporučení: Chcete-li při psaní ušetřit co nejvíce času, dobře se seznamte s požadavky na zpracování, abyste pak seminárku nemuseli přepracovávat. Na následných úpravách ztratíte podstatně více času, než když to uděláte hned na poprvé a pořádně.

Formální požadavky na seminární práce

Pro všechny seminární práce na CEMI platí jednotné požadavky na formální úpravu. V iTUTORu najdete srozumitelně odpovědi na to:

  • jak má vypadat titulní strana seminární práce,
  • jaká je vyžadována velikost písma,
  • jaké má být zarovnání a číslování textu,
  • jaké má být řádkování,
  • jak velké mají být mezery mezi odstavci,
  • jak mají být upravené tabulky, grafy a obrázky,
  • jak mají být uváděny citace v textu, atd.

Přiznám se, že jsem formální stránku během psaní první seminární práce do Managementu osobního rozvoje neřešil (=podcenil) a psal jsem vše bez formátování textu. Pak jsem ho ale celkem zbytečně musel půl hodiny upravovat.

Minimální požadavky na seminární práce

Když mají studenti vypracovat nějakou seminární práci, tak se většinou více než o téma zajímají o délku. Jako by byla délka sama o sobě známkou kvality. Já tvrdím, že je důležitější obsah práce než počet normostran.

Ale pro jistotu pro všechny mágy s kalkulačkou: Každá seminární práce na CEMI má mít rozsah 7-10 stran A4, přičemž se musí jednat o alespoň 8 normostran textu. Pro úspěšné absolvování předmětu je nutné dosáhnout minimálního hodnocení 50 %.

Jak napsat teoretickou část seminární práce?

Každé psaní začíná čtením. Je téměř nemožné napsat seminárku, aniž byste si o tématu předem něco přečetli. Skripta zpravidla bývají základním minimem. Pokud se ale chcete o tématu dozvědět více, je dobré se podívat např. i do doporučené literatury.

Nemusíte si ji hned kupovat. Knihy, které vás zaujmou, si můžete přečíst v online knihovně Bookport. Samozřejmě lze využít i dalších online databází. Já rád využívám např. Google Scholar.

Citace v seminární práci jsou jedním z důležitých prvků, podle kterých lze hodnotit kvalitu. Je veliký rozdíl, když svoje výsledky budete obhajovat jen na základě subjektivního názoru („takhle nějak to asi funguje“), nebo když je podložíte i názory jiných autorů a autorit v oboru.

Cíl a metodika

Každá práce – diplomová i seminární – by měla mít jasně definovaný cíl, aby bylo možné zhodnotit, jak jste (s)plnili stanovené zadání. Neměli byste ani zapomenout na metodiku, aby bylo možné ověřit správnost vašeho postupu a aby bylo možné ho zopakovat.

Praktická část seminární práce

Nejdůležitější pasáží každé práce je praktická část. Autor v ní musí zaujmout vlastní stanovisko na zvolené téma a musí prokázat schopnost praktického využití teoretických znalostí. A to není vždy jednoduché.

Proto byste měli věnovat dostatek času i výběru vhodného tématu. Ale to jsem měl možná říct hned v úvodu. Nejlepší téma je, když v něm sami uvidíte význam a důležitost, a jeho řešení vám pomůže i ve vlastní praxi.

Nebojte se využít konzultací se zkušenými lektory. Už jen to, že uslyšíte, jak to funguje jinde, vás může inspirovat při zdokonalování vlastních řešení, anebo vám to může pomoci vyvarovat se zbytečných a často drahých chyb.

Etika při psaní seminárních prací

Připravte se na to, že vás psaní seminární práce bude stát hodně času i nervů. Je to daň za to, že se něčemu (praktickému) učíte a proces učení „bolí“. Nikdy ale na tento šlechetný cíl nerezignujte!

Nenechte se zlákat zkratkami, které vám budou nabízet firmy na internetu. To, že vám někdo připraví „podklady“, je nejsnazší cesta do pekel a následky se vám mohou kdykoliv v budoucnu vrátit jako bumerang.

I proto říkám, že diplomka (seminárka) nemusí být dokonalá, ona stejně nikdy nebude. Ale i když to nebude nejlepší ročníková práce a vy ji obhájíte jen o prsa, ten pocit, že je to úspěšně za vámi a že jste se něčemu novému naučili, stojí za to!

Přeji vám hodně příjemně stráveného času při psaní vaší seminární práce! No a já jdu na ten Strategický management… 🙂

Pavel Semerád

4.5/5 - (31 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *