Byl jsem odhalen jako plagiátor?!

V pondělí, zrovna ve chvíli, kdy jsem seděl u postele své dcery v dětské nemocnici a myslel si, že už to nemůže být horší, mi přišel e-mail. I když byl asi na půl strany, mé oči zachytily jen 4 slova – testování, blog, odhalení a plagiát.

Cože?!

Pořádně mi zatrnulo. Abych pochopil, o co vlastně jde, musel jsem si to celé přečíst ještě dvakrát. Připadal jsem si, jako když čtete soudní rozhodnutí. Nemáte vůbec ponětí, co směs těch odůvodnění s paragrafy znamená, ale při tom vnitřně tušíte, že je každé slovo důležité.

Myšlenkové pochody odhaleného plagiátora

Pořádně jsem nechápal, co se stalo?!! Vždyť si vůbec nejsem vědom, že bych jakkoliv porušil autorský zákon. Občas něco na blogu cituji, ale text graficky označím a u všeho vždy uvedu zpětný odkaz na původní zdroj.

Já přece nejsem žádný plagiátor!

Nespletli se? Ty texty jsou fakt původní. Vždyť i některé formulace opakuji nelogicky pořád dokola. Do zblbnutí! Mé texty nejsou vůbec dokonalé, jsou v nich pravopisné chyby. Přece by nikdo jiný taková slova nepoužil.

Mozek mi už běžel na plné obrátky

Už jsem se viděl v okovech, jak v lomu za trest dobývám až do konce života kámen. To „dokonce života“ je hrozně důležité, protože se mi chtělo brečet, byla ve mně jen malá dušička a začal jsem přemýšlet o emigraci.

Já tu ostudu nepřežiju. Přijdu o všechno, co celé roky buduji! Na blogu píšu o autorské etice, o plagiátech… a teď jsem sám plagiátor. Co tomu řeknete vy – moji studenti a moji čtenáři?

Emigrace je jediné řešení!

Já prostě musím pryč! Nejlépe tam, kde mě nikdo nezná – do Peru, do Kolumbie nebo do Ghany. Prostě někam hodně daleko, než se to všichni dozvědí a já kvůli ostudě budu muset chodit kanálama.

Jak ale tak narychlo seženu víza pro celou rodinu? Na Velvyslanectví Ghanské republiky by mi mohli připsat k dobru, že jsem dělal dvěma ghanským studentům vedoucího bakalářských prací. Dobře, bude to Ghana!

Pak jsem ale pohlédl na spící dceru a bylo mi jasné, že ji v tomhle stavu z nemocnice nepustí. Začal jsem přemýšlet racionálněji, ale pořád jsem nevěděl, co s tím budu dělat?

Co když to je pravda? Co když opravdu někdo, někde, něco napsal a já jsem to později napsal také. Nezávisle na něm, nebo na ní. Určitě, takhle nějak to muselo být! Jasně, to budu tvrdit na svoji obhajobu. O existenci jiného zdroje jsem nevěděl!

(Konec příběhu o odhaleném plagiátorovi.)

Jak to teda se mnou je? Jsem plagiátor?

Pokud jste čekali nějaké šokující odhalení, tak vás zklamu. V bulváru si o mně zatím nepřečtete a já mohu být v klidu.

Tím, kdo mi psal, byla Dita Dlabolová – kolegyně z Mendelovy univerzity v Brně, která spolu s Tomášem Foltýnkem a Veronikou Králíkovou bojují s plagiáty a s odhalováním psaní diplomek na zakázku. Upřímně, když vám píše někdo s takovou pověstí, znejistíte.

Oddechl jsem si až ve chvíli, kdy jsem pochopil, že můj blog chtějí využít pro vědecké účely. Jde o mezinárodní projekt, na kterém pracují, a svůj souhlas jsem musel dát v angličtině. Nevím sice, jak jim můj blog pomůže, ale jsem rád, že nejsem v hledáčku téhle plagiátové policie. 🙂

A to je jako celé!?

Možná si teď říkáte, proč jsem vás nutil číst tyto mé schizofrenické myšlenky? Tenhle článek jsem napsal ze dvou důvodů.

 1. Abyste viděli, o čem přemýšlí člověk obviněný / usvědčený z plagiátorství, a
 2. abyste viděli, že ta „kontrola“ může přijít kdykoliv a nečekaně.

A teď si představte: Jste ministr, nebo ředitel úspěšné mezinárodní firmy, přijde mediální smršť a prokáže se vaše plagiátorství. Během pár hodin přijdete o všechno, čemu jste obětovali svůj život – o slávu, o čest, o voliče, o zákazníky a o budoucnost.

Vážně chcete riskovat takové problémy?

Možná mi budete tvrdit, že se na podvody s diplomkami většinou nepřijde. Ano, pravděpodobnost odhalení dnes není vysoká. Komplikují to překopírované texty z cizích jazyků, se kterými mají zatím specializované softwary problémy. Ale co bude za 10-15 let, až se to naučí?

Ne, tohle nejsou chvíle, které chcete zažít! Pokud tuto hrozbu přesto nevidíte a otázku plagiátorství teď berete na lehkou váhu, doporučuji vám můj článek – Plagiát diplomové práce se vám vrátí jako bumerang.

Stejné to je i v případě, pokud si necháte napsat práci na zakázku. Nikdy si nemůžete být 100% jistí, že vás původní autor neobviní z podvodu ve chvíli, kdy už budete na pomyslném kariérním žebříku sedět vysoko.

Existuje jen jediná správná cesta – pište své vlastní originální texty. Možná to nebude nejlepší ročníková práce. Možná ji obhájíte až napodruhé a o prsa. Ale budete moci klidně spát, protože vaše práce bude opravdu vaše.

Dobrou noc!

Pavel Semerád

PS. Tohle měl být původně jen krátký příspěvek na facebook. Díky, Dito! 🙂

4.3/5 - (19 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 4

 1. Dobrý deň,
  len by som chcel vyjadriť svoj nesúhlas s tým, že odhalený plagiátor na významnej pozícii príde o všetko. Spomeňme si na nášho slovenského predsedu parlamentu pána Kapitána. 🙂

  1. Dobrý den,
   přiznávám, že to není nikdy 100%, ale proč to riskovat?
   Já jsem vycházel z českého prostředí (červenec 2018), kde plagiáty byly důvodem k demisi 2 ministrů.
   PS

 2. Moc se omlouvám za to, že jsem Vás tak vystrašila!
  A při tom to bylo celé přesně naopak – Pavlův text totiž používáme jako ORIGINÁL! 🙂 Z něj vyrobíme umělý plagiát, kterým nakrmíme různé systémy pro odhalování plagiátů a budeme číhat, jestli náš podvod odhalí nebo nebo ne… Ony totiž tyhle systémy zdaleka nejsou tak všemocné, jak se tváří 😉 Výsledky našeho testování budou snad už někdy na podzim, a když budou zajímavé, tak třeba tady o nich Pavel také něco napíše…
  A hlavně – důvod, proč jsem si pro svoje plagiátorství vybrala právě tento blog je, že mám zdejší texty moc ráda a moc si Pavlovy práce vážím!

  1. Nic se neděje. Tohle byla situace, která pro mě byla velmi poučná a kterou bych jinak sám nezažil. Děkuji za to. 🙂
   Rád o Vašich výsledcích napíšu článek. Vaše výsledky jsou totiž famózní a pro mě to bude veliká pocta. Přeji Vám a celému týmu mnoho úspěchů při klamání softwarů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *