Nechte si napsat diplomku a prožijete peklo!

Víte, že dnes není vůbec těžké najít někoho, kdo za vás napíše diplomku, bakalářku nebo jinou závěrečnou práci?

Stačí si vybrat firmu a ta vám připraví všechny „podklady“. Stojí to několik tisíc korun a státnice stihnete v termínu. Není to skvělé? No, jak pro koho!

Mně se takové praktiky vůbec nelíbí! Tento článek ale nepíšu proto, abych vás moralizoval. Jen bych vás chtěl varovat: Nechte si napsat diplomku a prožijete peklo!

Nechat si napsat diplomku je podvod!

Možná mi budete oponovat, že je to normální služba jako např. objednávka pizzy, oprava auta nebo stavba domu. Službu udělá profesionál, který ví, jak na to, a práci odvede v požadovaném rozsahu a v předpokládané kvalitě.

Navíc, uvážíme-li, kolik času bychom museli této činnosti věnovat, je to často nejefektivnější a nejméně nákladný způsob řešení našich potřeb.

Jenomže pokud vám někdo napíše práci na zakázku a vy jeho text vydáváte za vlastní, je to podvod (ghostwriting).

(Ne)odhalitelný podvod

Vysoké školy odhalí jen minimum těchto případů. Pravděpodobnost, že se na vás přijde, není vysoká! Obhajobou diplomové práce ale to pravé peklo teprve začíná! Nikdy totiž nevíte, kdy vás v budoucnu dostihne vaše temná minulost.

Proč bych si diplomku nikdy nekoupil?

Jak můžete vědět, že neobsahuje chyby?

Převzít cizí práci je jako koupit zajíce v pytli. Nebo vy víte, z jakých dat autor skutečně vycházel? To, že v metodice něco uvede, ještě nemusí znamenat, že je to pravda.

A jak kvalitní je statistická část? Neobsahuje chyby? A když se vás komise na něco zeptá, budete schopni odpovědět?

Jak můžete vědět, že to není plagiát?

Když nevíte, z jakých zdrojů autor čerpal, jak můžete vědět, že to není plagiát? Co když přeložil cizojazyčnou publikaci, kterou jen zatím specializovaný software neodhalil.

Není ale vyloučeno, že se mu to nepodaří později. (Více o plagiátech, které se vrací jako bumerang, najdete i v mém článku.)

Technologie se neustále vyvíjejí. Již dnes dokáže Google překládat texty s velikou přesností. Učí se od lidí chápat význam vět pomocí neuronových sítí. Nebude trvat dlouho a bude schopen přeložit dokonale jakékoliv texty napříč všemi světovými jazyky.

Máte rádi konspirační teorie?

Nikdy si nemůžete být jistí, že vaše tajemství někdo nezneužije. Bakalářské a diplomové práce jsou veřejně dostupné na internetu.

Původní autor může jednoduše vyhledat „své věty“ a najít i původně neznámého klienta. Anonymita na internetu neexistuje! Může se z toho stát mediální kauza a vy můžete přijít dodatečně o titul. Současně budete čelit i trestnímu stíhání.

Proč by to někdo dělal?

Třeba proto, aby vás zdiskreditoval. „Konkurence“ vás ráda připraví o dobré jméno, o voliče, o kariéru, o funkci, o práci a o čest. A nejen vás!

Můžete pošpinit i rodinné jméno. Stačí palcový titulek v bulváru: Syn známého (politika/podnikatele) si koupil diplomku a vydával ji za vlastní.

Vítejte v pekle!

Slyšeli jste už někdy o vydírání? Při něm je oběť pod pohrůžkou nucena k věcem, které se příčí dobrým mravům a které by za normálních okolností nikdy neudělala.

Musí je ale udělat jen proto, aby se nepřišlo na podvod s diplomkou. Stačí jeden telefon a přijdete o všechno, co celé roky budujete. Případný zápis do Rejstříku trestů vám znemožní i některé další činnosti.

Opravdu to chcete podstoupit?
Opravdu chcete žít celý život v nejistotě a bát se, že to „praskne“?
Myslím, že ne a bylo by to zbytečné!

Každý student dokáže napsat diplomovou práci

Jsem přesvědčen, že každý student dokáže s pomocí vedoucího napsat diplomku. Třeba to nebude nejlepší ročníková práce. Třeba projde jen o prsa! Ale bude to vaše dílo, na které můžete být hrdi!

Proto, aby se vám podařilo napsat ještě o trochu lepší práci, připravil jsem pro vás můj e-book (20 nejčastějších chyb při psaní diplomky).

Jak se rozhodnete vy?

Nejsem naivní. Kdo bude chtít podvádět, bude podvádět. Tento článek na tom nic nezmění! Může ale (za)chránit ty, kteří o nabídkách profesionálů teprve přemýšlejí.

Pamatujte, že vaše rozhodnutí už nikdy nepůjde vzít zpět! Buďte silní! Za pár roků byste toho možná litovali. Není to otázka 20 nebo 30 tisíc korun, ale otázka vaší budoucnosti! A tu tvoříte právě teď!

Přeji vám proto, abyste se rozhodli správně!

Pokud jste se s diplomkou ocitli na mrtvém bodě a nevíte, jak a čím pokračovat, napište mi. Sice za vás diplomku nenapíšu, ale poradím vám. Někdy stačí opravdu jen málo a svoji autorskou krizi překonáte.

Pavel Semerád

4.4/5 - (79 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 12

 1. Byl jsem ten, komu práci ukradli. Zloděj už měl vydaný diplom a nikdo s tím nechtěl nic dělat. Znám jeho jméno i osobní stránku na VŠ informačním serveru. On si ani nedal tu práci hledat a platit někoho, kdo to za něho napíše. Vzal si prostě moji práci a napsal na ni svoje jméno.

  1. To mě mrzí a upřímně by mě to hodně štvalo!!! Nechápu, že s tím daná vysoká škola nechtěla nic dělat. Nabízí se totiž možnost: Pokud neuplynula od jeho/její obhajoby lhůta 3 let, je možné řešit odebrání titulu soudní cestou.

 2. Dobrý den, a jsou i tito profesionální tvůrci bakalářských práci a servery, které službu nabízejí, postizitelni za napomáhání podvodu? Vždyť by se to mělo zakázat a bude klid.

  1. Dobrý den,
   oni jsou v tomto (pravděpodobně) právně nepostihnutelní. Studenti si u nich přece pořizují jen „podklady“. Nikdo je nenutí, aby to takto bez úprav odevzdali.
   Kdybychom připustili, že by bylo možné zakázat jejich veřejnou nabídku, dopadne to podobně jako s distribucí drog. Budou nabízeny neveřejně v různých skupinách na sociálních sítích. Jediné řešení je podle mě osvěta, aby se studenti nebáli napsat si svoji závěrečnou práci sami.
   PS

 3. Dobrý den. Kbybych napsala knihu, kde vymyslím svůj vlastní příběh a dám do ní své myšlenky a nápady, tak si řeknu, že je to moje práce a můžu na ni být hrdá.
  Bakalářská práce je sice taky moje práce, ale nemám radost z toho, že v teoretické části musím jen tupě parafrázovat text od jiných lidí, nic nevytvořím, jen se patlám s přepisováním a s něčím, co řeklo už plno jiných autorů.
  Zajímám se o téma, o kterém píšu, ale stačilo by mi přečíst si o něm knihu nebo pár článků. Postup při kterém musím převyprávět a napsat tolik stran, ještě si najít plno knih, mi to téma a celou práci akorát znechutí.
  Nemám žádnou motivaci. Práce (hlavně teda teoretická část) mi připadá jen jako ztráta času a nervů.

  1. Pardon, ale právě v teoretické části, student prokazuje schopnost parafrázovat text na požadované úrovni, a vzhledem k tomu, že to není zcela jednoduchá činnost, tak právě lidé, dle mého názoru, kteří zastávají podobný názor jako Vy jsou ti, kteří to spíše neumí. Protože, obecně pokud tuto dovednost ovládám (samozřejmě je nutnost o tématu mít hlubší znalosti, jinak vám to parafrázování způsobí pocit zbytečné práce), nepotřebuji to vůbec řešit, sednu si a prostě to vytvořím.

   Ale ještě drobné vyjádření, že pokud si službu kterou výše pan doktor popisuje, tak kupujete zajíce v pytli. Každá mince má strany dvě. Pokud se zařídíte, tak aby například jste se dokázali domluvit na nějakém postupném procesu, kde si zajistíte určité mechanismy v podobě využití kontrolních validátorů textu, myslím, že tím mnohem více zvýšíte šance, že Vám tento nemorální a neetický přístup jednoduše projde.

   Nejsem toho v žádném případě zastánce a souhlasím s pohledem pana doktora. Nicméně, je to realita, která je k dispozici, kdy riziko je tam přítomné, jako u dalších xy jiných naprosto s touto problematikou nesouvisejících.

   gl.

 4. Znám jednu ženskou, která o sobě otevřeně říká, že si nechala bakalářskou práci napsat. Nechápu to. Obzvláště když jsem si teď přečetla, jak špatné a postihnutelné to je. Kdyby aspoň držela pusu, když už to udělala… 🙈

 5. Zpracování celé statistické analýzy dat na klíč - jak velký podvod? napsal:

  Dobrý den,
  jak se ale tedy nahlíží na to, když většinu práce student zpracuje sám, nicméně např. celou kapitolu „statistická analýza dat“ (tabulky, grafy, popisky, interpretace…) si na klíč zakoupí u statistika. Jaká je to míra podvodu a měla by taková práce mít právo na obhajobu jako autorské dílo (byť v poděkování student tomu statistikovi poděkuje za „vedení v oblasti statistické analýzy“?
  Předem děkuji za odpověď.
  Marek

  1. Dobrý den, Marku,
   aby to nebylo jen o mně, požádal jsem o konzultaci jednoho z předních odborníků na autorskou etiku pana doktora Tomáše Foltýnka z Mendelovy univerzity v Brně: „Kdyby to byl vědecký článek, tak takový podíl už daného statistika kvalifikuje na spoluautorství. Tudíž je to u závěrečné práce nepřípustné. Zpracování celé kapitoly není „vedení v oblasti statistické analýzy“.
   Já s jeho odpovědí plně souhlasím.
   Pavel Semerád

 6. Ještě by to chtělo další článek o kompetentnosti a znalostech oněch vedoucích práce, kteří bohužel studentům např. s praktickou částí obsahující nějaké statistické výpočty často vůbec nepomohou a sami jim řeknou, ať si seženou někoho, kdo jim data zpracuje…
  Navíc mnohdy je obor studia natolik humanisticky zaměřený, že ani studenti žádný předmět týkající se statistiky (či metod často využívaných v BP či DP) vůbec nemají.

  1. Nemyslím si, že by vedoucí práce musel být vynikajícím statistikem. Jeho postavení je mnohem komplexnější. Je v postavení metodika a mentora. Sám se statistikou bojuji a snad i proto souhlasím s názorem, že by statistice v diplomce měl rozumět hlavně autor. K čemu je skvěle zpracovaná statistická část od externisty, když pak student u obhajoby neví, co ty „symboly“ znamenají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *