Plagiát diplomové práce se vám vrátí jako bumerang

Opsal(a) jste to! Neopsal(a), jen jsem to řádně necitoval(a)!

Stranu, dvě, tři-cet procent diplomové práce nebo spíš polovinu; možná ještě trochu víc… Nejste důvěryhodný(á)! Rezignujte!

Vše, co jste celý život budovali, se může ze dne na den ocitnout v troskách. Jako zemětřesení může zbořit vaše sny plagiát diplomové práce.

Podvodů s diplomovými pracemi přibývá

Je to, bohužel, smutná realita – podvodů s diplomkami přibývá. Anebo spíše, až s dostupnějšími technologiemi se je daří objevovat?

Ve své podstatě jsou stále dva hlavní typy podvodů.

1. Studenti si nechávají napsat závěrečnou práci na zakázku

Mají dokonalou bakalářku nebo diplomku, ale stále žijí v nejistotě – ve svém dřívějším článku jsem to označil peklem – protože nikdy neví, zda se neobjeví původní autor a neukáže na ně prstem. Jinak se podvod prakticky odhalit nedá.

2. Plagiát diplomové práce

Pojďme si nejprve definovat rozdíl mezi tím, co je plagiát a co je citace? Citace znamená převzetí části díla jiného autora – výsledku, metody, názoru, tvrzení nebo jiné podoby – a jeho využití ve vlastní práci. Od plagiátu se liší v jedné věci – autor se k citaci přizná.

Plagiátor naopak převzetí cizího díla zapře nebo na to „zapomene“, popř. o tom nemá tušení. Ale ať už je důvod jakýkoliv, čtenáři pak mylně přisuzují autorství autorovi předložené diplomky.

Doba papírová

Myslíte, že není problém obalamutit vedoucího práce, oponenta a ani členy komise. Vždyť na světě existuje tolik různých pramenů a v tolika různých jazycích, že je nikdo nemůže znát úplně všechny.

To ale platilo před 15-20 lety – v době předgooglovací. V době, kdy byl digitální svět v plínkách, se veškeré informace uchovávaly jen v tištěné podobě. Nebylo proto možné porovnat text jinak, než fyzickou četbou porovnávaných zdrojů. To bylo samozřejmě velmi pracné a časově náročné.

Digitální doba

Doba se ale změnila. Pokud si někdo chce ověřit váš text, stačí, aby dal konkrétní řetězec do vyhledávače a než by řekl švec, Google má jasno. Je to velmi jednoduchá metoda a i já ji rád využívám např. u seminárek.

Kontrola plagiátu

Dnes funguje kontrola plagiátů jednoduše – automaticky a online. Ruční kontrolu můžete udělat u textu o pár stranách. Vysoké školy ale využívají specializovaný software, který dokáže odhalit shodu během několika minut.

Jednoduše projde různé zdroje, které má uchované z dřívějších kontrol nebo jsou dostupné na internetu. Ještě sice má problémy s překlady cizojazyčných textů, ale než půjdete do důchodu, tento nedostatek zcela jistě odstraní.

A pak už je to jako bumerang. Nemůžete si být nikdy jisti, že váš podvod nepraskne. Software porovnává nejen aktuální práce, ale může prohledávat i starší – dříve odevzdané a úspěšně obhájené – a ohlásit výsledek (= plagiát).

Proč by se v tom někdo šťoural, vždyť to bylo dávno!

O kontrolu může mít zájem mnoho lidí – politická konkurence, novináři, náhodní kolemjdoucí nebo obyčejní zvědavci. Stačí vložit text do softwaru a počkat si na výsledek. Zachránit vás může snad jediné – již dřívější skartování vaší práce.

Červen a červenec 2018 dokázal, že to není jen moje domněnka. Na případě (ex)ministrů je vidět, že je toto porovnání velmi lákavé a odhalené problémy mohou mít pro dotyčného až fatální následky.

Ministryně spravedlnosti – Taťána Malá – rezignovala po 13 dnech ve funkci.

Ministr práce a sociálních věcí – Petr Krčál – rezignoval po 21 dnech ve funkci.

Porovnáním prošla i diplomová práce ministra obrany Lubomíra Metnara, který však pochybnosti vyvrátil.

Nepřísluší mi hodnotit, zda k podvodu skutečně došlo. Faktem ale je, že ministři, kteří rezignovali, neskončili kvůli nekompetenci, kvůli politické kauze ani kvůli manažerskému selhání. Důvodem bylo „jen“ podezření na plagiát jejich práce.

Taková „hloupost“? V akademickém světě je to ale věc zásadní!

Chcete to riskovat i vy?

Chci vás proto varovat před tím, než se (ne)vědomě pustíte do plagiátorství. Dobře to zvažte, protože následky si ponesete celý život. A stačí jen málo, aby se vaše sny rozplynuly a zůstal po nich jen nepříjemný odér, který pošpiní vaše jméno napořád.

Jsem názoru, že diplomka nemusí být dokonalá, ale musí být vaše. Stáhněte si můj e-book a napište tu nejlepší diplomku, jaké jste schopni. Jedině tak budete moci v klidu spát.

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *