Jak zjistit, jestli je diplomka plagiát?

Po plagiátových kauzách českých ministrů jsem dostal několikrát otázku, jak zjistit, jestli diplomka není (náhodou) plagiát.

Jak asi tušíte, existují nástroje, které dokáží navzájem porovnat elektronické zdroje a odhalit případnou podobnost. I když dnešní výsledek nemusí být 100%, kód softwaru se neustále vylepšuje a třeba se podvod odhalí později.

Jediní, kdo tak dokáží s jistotou odpovědět na tuto otázku, jsou jen autoři prací. To oni přece vědí, z jakých materiálů čerpali a jak k nim přišli.

Ale co když náhodou…?

Pravděpodobnost, že by dva lidé napsali „úplnou náhodou“ stejnou stránku textu – nebo i jen její část – se blíží nule. Pokud teda nepíšete téma již mnohokrát zpracované nebo nemáte-li pech s vynálezy jako Jára Cimrman.

Test na podobnost (kontrola plagiátorství)

Kontrolu plagiátorství si můžete udělat kdykoliv sami.

Buď strávíte mládí kopírováním vlastního textu do vyhledávacího políčka na Googlu, nebo použijete mnohem sofistikovanější a léty prověřený systém Masarykovy univerzity – Odevzdej.cz (thesis.cz).

Sám tenhle web používám, abych si ověřil, jak moc mě studenti tahají za nos při psaní seminárních prací. Diplomky ani bakalářky jim nekontroluji, protože to za mě dělá automaticky informační systém naší univerzity.

Jak udělat kontrolu plagiátorství na Odevzdej.cz

Jak zjistit, jestli je práce plagiát?

  1. Navštivte web Odevzdej.cz.
  2. Vyberte soubor z počítače, který chcete zkontrolovat.
  3. Zadejte e-mail, kam chcete poslat výsledek.

Odpověď dostanete obvykle do několika hodin. Číslo vyjadřující procento podobnosti dostanete zdarma. Pro stažení protokolu musíte mít vytvořený účet a uhradit poplatek 27 Kč.

Na podvod s diplomkou se může přijít i později

Máte podobnost menší než 5 %? NE-jste za vodou. Vždy je nutné posuzovat každou práci individuálně. Je totiž velký rozdíl, jestli je podobné „sem-tam“ něco nebo 2 strany souvislého textu.

VAROVÁNÍ: I kdyby vaše práce kontrolou prošla, nikdy si nemůžete být jisti, že se na váš podvod nepřijde později. Až si vybudujete postavení, budete o něj chtít přijít jen kvůli vlastní pohodlnosti z mládí? Nebyla by to škoda…?

Napište proto práci sami a nezapomínejte citovat.

Pokud potřebujete poradit se psaním diplomky? Napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

3.9/5 - (41 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 28

  1. Dobré odpoledne,
    prosím Vás, potřebovala bych od Vás poradit jak vytisknout dokument o celkovém procentu plagiátorství, která požaduje moje škola? Došel mi email o zobrazení podrobností a když se přihlásím přes odkaz – zobrazí se mi podrobná stránka a kompletní procento shody. Jakmile chci vytisknout, všechny procenta jsou zčernají .
    Nikde nevidím možnost dokument stáhnout či možnost tisku. Zvolila jsem stránku odevzdej
    Děkuji za odpověď

  2. Vážený pane Semeráde, sleduji Váš blog, přestože již nejsem aktivní student a ani nejsem pedagogického zaměření. Z vlastního zájmu. Zeptám se v souvislosti s Vašimi příspěvky na jednu věc: lze nechat v případě podezření na plagiát prověřit již obhájenou Bc. nebo Mgr. práci? Případně, jaká instituce se tímto zabývá. Děkuji a pěkný den. S pozdravem ing. Tomáš Čech

    1. Vážený pane inženýre, je samozřejmě možné, abyste si nechal zkontrolovat i již odevzdané a obhájené práce. Můžete k tomu využít placenou verzi (abyste dostal i protokol, samotné číslo je Vám k ničemu) serveru Odevzdej.cz, nebo můžete využít i jiné softwary jako jsou např. Turnitin a Plag. Přeji Vám mnoho úspěchů, Pavel Semerád

  3. Dobrý den,
    svou BP jsem nahrála pro kontrolu na odevzdejto.cz. Vyšla mi shoda 21 %, s jedním zdrojem dokonce 8,5 %. Se zdroji, se kterými mám vyšší shodu píšeme o stejném tématu a dokonce máme stejného vedoucího práce. Shoda je především v pasážích, kde píšeme stejné informace a máme stejné zdroje.
    Mohlo by to být vyhodnoceno jako plagiát?
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      samotné číslo nestačí k tomu, aby byla práce vyhodnocena jako plagiát. Záleží tedy na interpretaci vedoucího, oponenta příp. dalších pracovníků na Vaší vysoké škole.
      Doporučuji Vám ale pro jistotu tu práci s vysokou shodou v textu zmínit a uvést ji i do seznamu použitých zdrojů.
      PS

  4. Dobrý den, potřebuji se zeptat ohledně své bp. Až po odevzdání jsem si všimla, že ve dvou odstavcích práce jsem uvedla jméno autorky frází například „according to Jméno…“, a přidala přímou citaci s uvozovkami, ale zapomněla jsem přidat poznámku pod čarou se stránkou knihy. Dílo je jinak řádně citováno cca 40x s různými stranami díla v poznámkách pod čarou a je uvedeno i v seznamu použité literatury. Co s tím teď mohu udělat? Ani v nejmenším jsem si nemyslela, že mi po x hodinové kontrole tohle unikne.

    1. Dobrý den,
      myslím, že se nad according to a neuvedením stránky dá přimhouřit oko (je-li vše opravdu řádně citováno).
      Co už považuji za horší problém, je, že jedno dílo citujete 40×.
      To je opravdu přespříliš.
      PS

  5. Dobrý den, rád bych se zeptal ohledně průběžného nahrávání na Odevzdej.cz. Lze průběžně nahrávat svou práci, aniž by to nacházelo shodu s předchozími nahranými verzemi? Budou tyto verze pak automaticky smazány a nebudou nikde uloženy?
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      nevím přesně technicky, ale i na stránkách Odevzdej.cz se píše, abyste soubory před vyhodnocením znovu nenahrával.
      Chcete-li mít jistotu, doporučuji kontaktovat tvůrce softwaru na MUNI.

      PS

  6. Dobrý den, mám na webu odevzdejto.cz celkovou podobnost asi 3%, konkrétně to našlo podobnost se 4 pracemi, které jsou menši než 5%. Když jsem si za finanční obnos pořídila soubor se zvýrazněnými stejnými pasážemi, vždy šlo pouze o citace v referenčním seznamu, tudíž se naše texty shodovaly pouze referenčním seznamem. Bude to pracoviště posuzovat individuálně nebo jak zjistí, že to opravdu není plagiát a pouze jsme použili s autory stejné zdroje, které jsme řádně a stejně odcitovali? Děkuji.

    1. Dobrý den,
      myslím, že Vás mohu uklidnit. Vaše práce rozhodně nebude (nemůže být) označena za plagiát jen na základě hodnocení z antiplagiátorského softwaru.
      Vždy o tom musí rozhodnout člověk – tedy zpravidla Váš vedoucí práce.
      Přeji Vám úspěšnou obhajobu.
      PS

  7. Dobrý deň mám otázku nahral som prácu na stránku plag.sk, chcem sa spýtať zhoda bola minimálna, len teraz sa mi naskytla otázka, či práca nebude ďalej propagovaná na systém kde sa už nahrávajú finálne záverečné práce respektíve.

    1. Dobrý den,
      neznám sice server plag.sk, ale předpokládám, že bude fungovat podobně jako např. odevzdej.cz.
      Pokud se tedy nejedná o oficiální odevzdání, server by měl během pár dní Váš soubor smazat.
      PS

  8. Dobrý den, nechal jsem si zkontrolovat seminární práci, u které mi vyšla celková podobnost 21%. V dílčích podobnostech mi to nalezlo velmi mnoho internetových odkazů, kde je podobnost menší než 5%, ale jedná se stále o jednu a tu samou věc, a to několik citovaných paragrafů zákona veřejně dostupného všude na internetu, přičemž tato citace zabírá asi polovinu jedné strany. Dále tam mám 7% shodu s jednou knihou. Mám trochu obavy, že 21% je opravdu vysoké číslo a mohlo by to pro mě znamenat problém. Mohl bych poprosit o Váš názor? Děkuji

    1. Bez bližší znalosti výsledku se mi tato situace špatně hodnotí. Samozřejmě shoda 21 % je vysoká. Záleží ale také na délce Vaší seminární práce a rozsahu citovaných zákonů.

      1. Dobrý den, udělal jsem si takový malý test. Citované paragrafové znění jsem ze své práce vymazal a dal opět ke kontrole. Výsledek je tentokrát 7% celkové podobnosti. Práce i s citovanými paragrafy je v rozsahu 6 plně popsaných stran(nepočítám titulní stranu a obsah).

  9. Dobrý den,
    Obracím se na Vás dotazem, zda jsem správně pochopila, pokud mám shodu podobnosti menší než 5 %, nejedná se o plagiát?
    Děkuji.

    1. Takhle tomu bohužel není. Plagiát může být i dílo se shodou 1 %. Záleží na konkrétním textu (pasáži), který je převzat.

  10. Dobrý den,
    právě jsem si dávala zkontrolovat (odevzdej.cz) teoretickou část své práce. Bohužel mi vyšla velká shoda, ale pouze s textem (pdf kniha – příručka), která je volně k dispozici na internetu, a na kterou odkazuje mnoho škol, takže je k dispozici na X webových stránkách.
    V práci mám samozřejmě vše řádně ocitované (od koho text je, uvedené stránky), ale ta velká % shoda mě děsí a nevím, co s tím teď mám dělat…
    Nedokázal byste mi poradit?

    Děkuji,
    Kateřina

  11. Dobrý den, měla bych k Vám jeden důležitý dotaz. Překlad abstraktu, anotace, souhrnu BP, DP na 3-5 normostran se nedá považovat za plagiatorství? Bavily jsme se o tom s kamarádkami a některé neví a některé tvrdí, že se jedná pouze o překlad a že přece já sama píši originální text, že mi ho pouze někdo přeloží…ale říkala jsem si, že se raději zeptám.

    1. Dobrý den, ne, není to plagiát. Samozřejmě za podmínky, že nedojde ke změně překládaného textu.
      PS

  12. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak Odevzdej.cz funguje. Protože, jsem jednou dal práci zkontrolovat a vyhodilo mi to nějakou podobnost. Poté jsem napsal o něco víc, dal to tam už mi to nenašlo nic přesto, že jsem nic neměnil. Dával jsem to tam ještě po třetí a taky to nic nenašlo, takže si myslím že to není stoprocentní. Nevíte o něčem dalším co by mi pomohlo zaměřit se na problémové oddíly?

    1. Dobrý den, přiznám se, že neznám algoritmus, který využívá Odevzdej.cz. Pokud řešíte vlastní práci, měl byste využít při citacích zdravý rozum. Není to myšleno hanlivě, pouze pokud pracujete s cizími zdroji, nezapomeňte citovat. Použít můžete i Google. Když jednotlivé věty vložíte do vyhledávače (v uvozovkách), najde Vám (přesnou) shodu. PS

  13. Dobrý den, poradíte mi, co dělat, když jsem našla diplomovou práci, která je zpracovaná tak, že autorka vzala svoji bakalářku a jen změnila slovosled a doplnila pár kapitol? Kvůli tomu, že je změněný slovosled, tak nejsou texty úplně totožné.

    1. Dobrý den, nemám bohužel více informací o předmětných pracích, proto si dovolím odpovědět jen v obecné rovině. V zásadě není problém, když student pokračuje v řešení tématu, které řešil již dříve. Já osobně to vítám, protože se v následující práci dá jít do větší hloubky. To, že někdo použije vlastní texty a OCITUJE je, není vůbec problém. Problém je, když je autor využije a neuvede původní zdroj (i když sám sebe). Přehození slovosledu, podle mého názoru, není dostatečné. Pokud je to tak i ve Vámi zmíněném případě, pak to přinejmenším zavání plagiátem. Pokud to specializovaný software odhalí, je na rozhodnutí vedoucího, jak s touto informací naloží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *