Jak zjistit, jestli je diplomka plagiát?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Po plagiátových kauzách českých ministrů jsem dostal několikrát otázku, jak zjistit, jestli diplomka není (náhodou) plagiát.

Jak asi tušíte, existují nástroje, které dokáží navzájem porovnat elektronické zdroje a odhalit případnou podobnost. I když dnešní výsledek nemusí být 100%, kód softwaru se neustále vylepšuje a třeba se podvod odhalí později.

Jediní, kdo tak dokáží s jistotou odpovědět na tuto otázku, jsou jen autoři prací. To oni přece vědí, z jakých materiálů čerpali a jak k nim přišli.

Ale co když náhodou…?

Pravděpodobnost, že by dva lidé napsali „úplnou náhodou“ stejnou stránku textu – nebo i jen její část – se blíží nule. Pokud teda nepíšete téma již mnohokrát zpracované nebo nemáte-li pech s vynálezy jako Jára Cimrman.

Test na podobnost (kontrola plagiátorství)

Kontrolu plagiátorství si můžete udělat kdykoliv sami. Buď strávíte mládí kopírováním vlastního textu do vyhledávacího políčka na Googlu, nebo použijete mnohem sofistikovanější a léty prověřený systém Masarykovy univerzity – Odevzdej.cz (thesis.cz).

Sám tenhle web používám, abych si ověřil, jak moc mě studenti tahají za nos při psaní seminárních prací. Diplomky ani bakalářky jím nekontroluji, protože to za mě dělá automaticky informační systém naší univerzity.

Jak udělat kontrolu plagiátorství na Odevzdej.cz

Jak zjistit, jestli je práce plagiát?

  1. Navštivte web Odevzdej.cz.
  2. Vyberte soubor z počítače, který chcete zkontrolovat.
  3. Zadejte email, kam chcete poslat výsledek.

Odpověď dostanete obvykle do několika hodin. Číslo vyjadřující procento podobnosti dostanete zdarma. Pro stažení protokolu musíte mít vytvořený účet a uhradit poplatek 27 Kč.

Na podvod s diplomkou se může přijít i později

Máte podobnost menší než 5 %? NE-jste za vodou. Vždy je nutné posuzovat každou práci individuálně. Je totiž velký rozdíl, jestli je podobné „sem-tam“ něco nebo 2 strany souvislého textu.

VAROVÁNÍ: I kdyby vaše práce kontrolou prošla, nikdy si nemůžete být jisti, že se na váš podvod nepřijde později. Až si vybudujete postavení, budete o něj chtít přijít jen kvůli vlastní pohodlnosti z mládí? Nebyla by to škoda…?

Napište práci sami a nezapomínejte citovat.

Pro začátek si stáhněte můj e-book 20 nejčastějších chyb při psaní diplomky. Kromě toho získáte i další bonusový obsah, který vám pomůže.

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu.

komentáře 2

  1. Dobrý den, poradíte mi, co dělat, když jsem našla diplomovou práci, která je zpracovaná tak, že autorka vzala svoji bakalářku a jen změnila slovosled a doplnila pár kapitol? Kvůli tomu, že je změněný slovosled, tak nejsou texty úplně totožné.

    1. Dobrý den, nemám bohužel více informací o předmětných pracích, proto si dovolím odpovědět jen v obecné rovině. V zásadě není problém, když student pokračuje v řešení tématu, které řešil již dříve. Já osobně to vítám, protože se v následující práci dá jít do větší hloubky. To, že někdo použije vlastní texty a OCITUJE je, není vůbec problém. Problém je, když je autor využije a neuvede původní zdroj (i když sám sebe). Přehození slovosledu, podle mého názoru, není dostatečné. Pokud je to tak i ve Vámi zmíněném případě, pak to přinejmenším zavání plagiátem. Pokud to specializovaný software odhalí, je na rozhodnutí vedoucího, jak s touto informací naloží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *