Hledáte jednoduché téma na bakalářskou práci?

V červnu jsem seděl se svými studenty u nás před menzou na zídce. Když se osmělili, položili mi zákeřnou otázku. Prý jestli nevím o nějakém jednoduchém tématu na bakalářskou práci.

Usmál jsem se, protože mi došlo, že jsem v druháku řešil úplně stejnou otázku. Vlastně jsem ji řešil i na magisterském studiu při výběru diplomky. 😉

Nehledáte je náhodou také?

Pojďme si říct, co je to jednoduché téma?

Každý student je jiný, což ve své podstatě znamená, že se na jednom jednoduchém tématu neshodneme. To, co jeden vnímá jako krásu ekonomie, druhý považuje za noční můru, protože miluje daně; a naopak.

Abych mohl každému z vás poradit, musel bych vás vzít stranou a položit vám 3 otázky:

1. Co děláte mimo školu?
2. Co vás baví?
3. Který předmět vás během studia zaujal?

Je skvělé, když se odpovědi začnou prolínat. Např. máte svůj e-shop, baví vás obchod a ve škole vás bavily obchodní strategie.

Je blbé, když vás baví jen počítačové hry (a neživíte se tím), mimo školu se ničemu nevěnujete a školu nesnášíte. To jste si bohužel vybrali špatný obor, ale obdivuji vás, že jste došli až tak daleko.

Tohle jsou ale extrémní případy. Většinou dáme dohromady 2 ze 3, protože nám studentskou idylku komplikuje zaměření vaší brigády. Řeknu vám pravdu, nikdy to nebude úplně ideální.

Tak proč se vlastně ptám právě na tyto otázky?

Co děláte mimo školu?

Pokud se něčemu věnujete dlouhodobě, získáváte zkušenosti a jste v tom lepší, než většina kolem vás. Je pro vás snazší téma uchopit praktičtěji (je-li to možné), protože znáte problémy, které váš obor trápí.

Já se věnuji distribuci pohonných hmot od roku 2004. Tato oblast je dlouhodobě zasažena daňovými podvody, proto jsem na toto téma napsal i moji disertační práci. Chtěl jsem trhu pomoci.

Přesto vím, že bych nemohl proniknout do takové hloubky, kdybych jen půl roku četl knížky. I vy máte určitě něco podobného. Ať už je to sport, obchod nebo činnost v neziskovce.

Co vás baví?

Téma bakalářské práce musí mít nějaký význam. Už vás slyším, no jo, ale já přece nic nového nevyzkoumám… Jenže ten význam musí být hlavně pro vás!

Neberte si první téma bakalářky, které vám přijde pod ruku, pokud o něm nic nevíte. Není jedno, o čem píšete, protože takové téma budete nenávidět, kdykoliv na něj jen pomyslíte.

Psát téma jenom proto, abyste od něj utekli, jakmile vám členové komise potřesou pravicí, je opravdu ztráta času.

Vyberte si raději téma, kterému se můžete věnovat i v následujících letech. Navíc mnohé firmy nabízí stipendium řešitelům témat, která je zajímají a potřebují řešit. Budou-li spokojeni, můžete získat i pracovní místo.

Který předmět vás během studia zaujal?

Tak jsme našli téma a teď potřebujeme vedoucího práce. Čtete správně, nejprve si vybírejte téma. Obrácený postup vede k tomu, že sice budete mít „relativně oblíbeného“ vedoucího, ale příšerné téma.

Zašátrejte v paměti, které předměty se tímto tématem zabývaly? Zaujal vás některý? A kdo ho učil…? No, a máte už i vhodného vedoucího. Vidíte? Je to snadné! 🙂 Neváhejte oslovit vedoucího co nejdříve.

Přeji vám mnoho úspěchů.

Pokud pořád nad tématem váháte, napište mi a pomohu vám s výběrem.

Pavel Semerád

4.4/5 - (11 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *