Jak napsat žádost o vedení bakalářské práce?

Studenti si obvykle vybírají témata bakalářských a diplomových prací na přelomu října a listopadu, nebo března a dubna. Záleží na zvyklostech konkrétní vysoké školy.

Je to takové hektické období, protože kromě samotného výběru tématu, vypracovávají předběžný záměr a hledají k němu vhodného vedoucího. S těmito důležitými úkoly se však obvykle nějak vypořádají. Prostě si „něco“ vyberou.

Víte, co jim ale dělá největší problém? Začít psát…? Ale kdepak! Všichni správní medvědi prospí zimu, takže je psaní ještě vůbec netrápí. Překvapivě nejtěžším úkolem je oslovit vedoucího.

 

Jaké chyby se dělají v žádosti o vedení práce?

Pokud odmyslím skutečnost, že byste výběr tématu neměli zbytečně odkládat, potom mě napadají 4 nejzásadnější chyby.

1. chyba: Strohé e-maily…

Student: Chcu se s váma domluvit.
Já: Na čem byste se chtěl domluvit?
Student: Na tématu.
Já: To jsem, pane kolego, pochopil. Ale na čem konkrétně se se mnou chcete domluvit?
Student: No, na tématu bakalářky…

Tohle je skutečný přepis 5 e-mailů s jedním ze zájemců, kteří u mě chtěli psát práci. Jaký byl výsledek? My jsme se nedomluvili, ale kolegyni pak už napsal e-mail: „Dobrý den, paní doktorko, ….“

Je to ponaučení pro všechny ostatní. Nemusíte psát podlézavé e-maily, ale měli byste použít základní pravidla pro písemnou komunikaci a ukázat alespoň špetku slušného chování. Vedoucí práce není váš kamarád, se kterým jdete do hospody.

2. chyba: Nerozhodní studenti posílají hromadné e-maily

Studenti, kteří nemají vůbec ponětí, o čem by chtěli psát, rozesílají hromadné e-maily ve stylu:

Dobrý den, chtěl bych u vás psát bakalářskou práci. Chci se zeptat, jestli máte volné místo. Student XY

Pozor: Nechci zde rozproudit diskuzi o problémech s nedostatky vedoucích na některých vysokých školách, protože v tomto případě by to bylo pochopitelné.

Mám ale na mysli studenty, kteří takto „rybaří“ a spoléhají, že vytáhnou zlatou rybku, která jim splní 3 přání – ujme se jich, vymyslí za ně téma a ještě jim řekne, jak a co mají přesně udělat.

Takoví studenti se dají poznat velmi jednoduše. Jednak se ani neobtěžují vložit adresát(y) do slepé kopie, a když jim odpovíte, dostanete odpověď, že by „to“ s vámi chtěli probrat. Co přesně vám ale neřeknou.

3. chyba: Studenti pošlou seznam 10 témat, ať si vedoucí vybere!

Studenti se někdy domnívají, že stačí, když pošlou vedoucímu seznam 10 témat, aby si vybral. Trochu to zavání předchozím bodem. Rozdíl je v tom, že pošlou hromadný e-mail jen zaměstnancům konkrétního ústavu nebo katedry.

Mě osobně seznamem 10 témat neokouzlíte. Zvláště pak, když se netrefíte do mého vkusu, se ani nedomluvíme. Dlouhá léta jsem měl na svém univerzitním profilu, že vedu práce na téma řešení daňových podvodů u nepřímých daní.

Přesto jsem dostával nabídky témat např. IFRS (mezinárodní standardy finančního výkaznictví), nebo odpisy v konkrétní účetní jednotce, což považuji za nudné téma, neboť jsem od něj kdysi sám utekl.

Chcete-li zvýšit své šance na přijetí? Podívejte se do profilu vašeho vedoucího. Zjistěte si, na jakou oblast se specializuje, o čem píše své publikace a některé si raději přečtěte.

4. chyba: O tématu nic nevím, ale však se to doučím…

Když už dojde na první konzultaci, může vaše spolupráce skončit dříve, než vůbec začne. Vedoucí práce se těší na studenty, kteří mají opravdový zájem o zkoumanou oblast a ještě znají alespoň přednáškové minimum.

Je ubíjející, když vám student řekne, že si vás vybral jen proto, že jinde už nebylo místo. Takže o tématu vůbec nic neví, ale však to nevadí, on(a) se to doučí. Většinou se pak nedohodneme, což je dobře pro obě strany.

Vzor žádosti o vedení bakalářské práce

Neuděláte-li tyto 4 chyby, nemusíte se bát oslovit svého budoucího vedoucího. Vždyť je to člověk z masa a kostí, který byl také někdy ve vaší pozici… Navíc, nic horšího, než že vás odmítne z kapacitních důvodů, se stát nemůže.

Posloupnost vašich kroků by proto měla být následující:

Věnujte svůj čas na výběr dobrého tématu

Tato časová investice se vám vyplatí! Je strašně (psychicky) náročné psát o tématu, které vás nebaví a ke kterému máte odpor, kdykoliv na něj jen pomyslíte. Přečtěte si alespoň některé publikace, abyste věděli, co by obnášelo řešení práce.

Zpracujte záměr

Napište záměr na 1-2 A4. Sepište úvod do problému – proč je aktuální nebo důležité, co bude cílem práce a jak to chcete řešit (metodiku).

Napište e-mail

Nemusíte vymýšlet žádné slohové elaboráty. Buďte struční.

Předmět: Bakalářská práce

Dobrý den, pane (oslovujte vždy 5. pádem a nejvyšším titulem nebo hodností),

rád bych Vás požádal o vedení mé bakalářské práce na téma ….. (Téma nikoliv oblast.) Můj záměr přikládám v příloze.

Předem děkuji za zvážení mé žádost a těším se na spolupráci.

S pozdravem/s úctou/s přáním…

Jan Novák

———————-

Už se těším na takový e-mail se žádostí o vedení… 🙂

Pokud potřebujete poradit, co a jak napsat vedoucímu v žádosti o vedení práce, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.2/5 - (33 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Děkuji za web a za osvětu! Přináším jeden menší podnět:

    V e-mailech bychom měli oslovovat „Vážený pane doktore, …“, „Vážená paní magistro, …“, nikoli „Dobrý den, pane doktore, …“. Dá se shrnout, že bychom měli oslovovat oslovením (drahý příteli; Šárko; drahá kolegyně; ty jeden ťunťo), nikoli pozdravem (dobrý den, čus bus autobus, hej).

    Je to praxe všeobecně poněkud na ústupu, avšak právě v těchto záležitostech je univerzitní prostředí prostředím rigidním, vcelku zachovávajícím předepsané pořádky… A někde se na to dbá.
    Proto bych doporučovala tuto konvenci neporušovat. 🙂

    1. Milá Šárko,
      kajícně přiznávám, že máte pravdu. To oslovení Vážený/vážená je nejen na akademické půdě určitě lepší.

      Přeji Vám příjemný den.
      PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *