Neodkládejte výběr tématu bakalářky a diplomky!

Když jsem před časem napsal článek, jak si vybrat téma bakalářské a diplomové práce, apeloval jsem na vás, abyste si vybrali téma včas. Někteří nad tím kroutili hlavou a nevěřili mi, že by to neměli odkládat. Teď už je půlka semestru za námi a i na seminářích vám přednášející opakují tuto radu. Pokud vás i tato doporučení nechávají ledově chladnými, připravil jsem pro vás několik argumentů, proč byste neměli výběr svého tématu zbytečně odkládat.

Neodkládejte výběr tématuProč byste neměli odkládat výběr tématu?

Studenti si při výběru témat navzájem konkurují.

I když jsou vaši spolužáci kamarády, se kterými rádi zajdete po zkouškách na pivo, při výběru tématu bakalářky se stáváte vzájemnými konkurenty. Proč tomu tak je? Inu proto, že nabídka témat není nekonečná. To znamená, že se nejzajímavější témata mohou rychle zaplňovat a pokud vše začnete řešit až v listopadu a prosinci, může se stát, že na vás to vaše vysněné nezbude.

Někdy nezůstane žádné volné téma.

Ba co hůř; někdy se stane, že na vás nezbude žádné téma. To by mělo nastávat ale jen ve zcela výjimečných případech. Vysoká škola by vám měla umožnit psaní alespoň nějakého tématu, abyste nemuseli jen kvůli bakalářce prodlužovat léta studií. Protože to ale bude „alespoň nějaké téma“, pravděpodobně bude obtížné se trefit do vašeho vkusu.

Proč je málo témat závěrečných prací?

Protože ani ti nejoblíbenější učitelé si nemohou z časových důvodů vzít více než cca 6-8 bakalářských (diplomových a disertačních) prací na celý akademický rok. Ano, jsou výjimky! Pak ale dávejte pozor na to, aby na vás měl vedoucí dostatek času na průběžné konzultace. Zvláště pak období duben-květen před odevzdáním je náročné i pro něj. Nezapomínejte na to, že je to také učitel a má své pedagogické aktivity, a mimo to se na vysoké škole zabývá i výzkumem, do kterého vás může zahrnout.

Základní podmínka: Téma práce musí odpovídat zaměření studovaného oboru.

Téma bakalářské práce musí být zaměřeno na váš studovaný obor. Asi je zřejmé, že pokud studujete fakultu s humanitním zaměřením, tak vás vedení vysoké školy nenechá bez racionálního zdůvodnění (lépe spíše propojení) psát téma z kvantové fyziky. Pravděpodobně by vám je oborová komise neschválila a vrátila k přepracování.

Mně se dokonce vrátil záměr diplomové práce u studenta studujícího magisterský obor manažersko-ekonomický, protože prý odpovídal spíše oboru finance. Stane se. Do zadání jsme museli přidat jednu větu, aby bylo více manažersko-ekonomické.

Vysoké školy (a je to samozřejmě dobře) kladou velký důraz na kvalitu závěrečných prací. Je to kromě známek v indexu hmatatelný důkaz toho, že jste studovali vysokou školu a jediný, který si kdokoliv může veřejně přečíst na internetu (vč. akreditační komise).

Kde najdete seznam aktuálně vypsaných témat?

Návrhy témat bakalářských, diplomových a disertačních prací jsou přístupné v informačním systému vysoké školy. Často jsou umísťovány i na nástěnce ústavu nebo katedry.

Témata se ale dají po dohodě změnit! Vedoucí jsou rádi, pokud jejich navrhované téma zajímavě rozšíříte nebo dokonce navrhnete vlastní v dané oblasti.

Neznám vedoucího práce, který by vám neumožnil výběr vlastního tématu v dané oblasti nebo, který by vám neupravil na míru již vypsané téma.

Já jsem plně otevřen diskuzi nad zadáním. Je totiž snazší vést práci někomu, kdo má o téma zájem a s kým najdu společnou rámcovou představu – CO a JAK – budeme řešit. Určitě je to lepší, než se o tématu bavit s někým, kdo se přišel „jen tak“ zeptat, jestli to téma je ještě volné…

Takže neváhejte! Čas běží, nepromeškejte ho!

Pavel Semerád

4.9/5 - (8 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Pane Semeráde,

    můžu psát bakalářskou práci na téma, na jehož část jsem předtím publikovala studii? A můžu celou tuto studii téměř doslovně použít jako jednu (ze zřejmě pěti) kapitol? Děkuji za zodpovězení.

    S pozdravem

    Kateřina

    1. Dobrý den,
      téma můžete psát na libovolné téma (najdete-li vedoucího).
      Kolik toho ale převzít z vlastní studie… To doporučuji probrat s vedoucím práce. Záleží hodně na tématu, na cíli, na kvalitě té samotné studie a na mnoha dalších okolnostech.
      Já bych se Vás od toho jako vedoucí snažil odradit. Není problém převzít nějaké výsledky, ale není obvyklé, že by se takhle převzala celá studie.
      Samozřejmě jsou výjimky – dizertačky, habilitační práce apod. U bakalářky mi to ale nějak pocitově nesedí.
      PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *