Hledáte vedoucího bakalářské a diplomové práce?

Často zmiňuji pojem vedoucí bakalářské a diplomové práce. Možná vás proto napadnou na toto téma různé otázky:

Na otázky se pokusím postupně odpovědět. To, co tu teď napíšu, není úplné dogma, protože každý vedoucí je individualita. Pro zjednodušení budu psát o vedoucím v mužském rodě, dámy (snad) prominou.

Kdo je vedoucí práce?

Vedoucí práce je člověk z masa a kostí. (Píšu to jen pro jistotu, kdyby pro někoho zněl tento pojem příliš abstraktně.) Dělá to, co děláte i vy – „chodí“ na vysokou školu (pracuje tam) a v noci spí (vysvětlím později). Liší se od vás tím, že již někdy dříve dokončil minimálně magisterské studium. Čím déle působí na univerzitě, tím více mu přibývají roky :-(, ale i zkušenosti,  znalosti a (pravděpodobně) i akademické tituly.

Vedoucí práce je osoba, které se svěříte pod ochranná křídla, pod kterými za několik měsíců vznikne vaše závěrečné práce.

Je učitelem na vysoké škole, kde přednáší a cvičí odborné předměty a zabývá se vědou. Zpravidla se specializuje na určitou vědní oblast (i toho můžete využít), ve které provádí výzkum, publikuje odborné články, píše knihy a prezentuje konferenční příspěvky. Postupně se stává odborníkem a za odměnu pak může vést závěrečné práce studentů.

Jak požádat vedoucího o spolupráci a nepokazit to?

Téma bakalářky a diplomky, by mělo být z oblasti, kterou se vedoucí zabývá.

Existují mýty o tom, že jsou vedoucí finančně odměňováni za vedení prací. Není tomu tak! Jedinou odměnou pro vedoucího je, když vznikne zajímavá a u státnic  obhájená bakalářka nebo diplomka . I proto se jim nedivte, že si své budoucí studenty vybírají. Často na ně a na jejich témata kladou určité nároky. Téma BP a DP by mělo být z oblasti, kterou se vedoucí aktivně zabývá. Ekonom vám nepovede téma na statiku budov nebo biochemii (a obráceně).

Jak si vybrat vedoucího práce? Najděte, kdo se zabývá vaším tématem.

Nabízená témata BP a DP (spíše okruhy) jsou dostupná na stránkách vysoké školy, na nástěnce ústavu nebo katedry, nebo vylepené na jeho dveřích u kanceláře.

Pokud máte vlastní téma a nevíte o vhodném vedoucím, zkuste zadat do vyhledávače nějaké klíčové slovo, které téma reprezentuje. Třeba se vám objeví vhodný vedoucí přímo z vaší vysoké školy.

Pokud máte přehled o potenciálních vedoucích z vaší školy (např. podle vyučovaných předmětů), podívejte se do jejich publikační činnosti. Pokud to informační systém umožňuje, jsou publikace uvedeny v něm. Současně tam můžete najít i oblasti, které jsou mu blízké.

Pokud vám ani to nepomůže, podívejte se na to, jaké práce již v minulosti kdo vedl, a třeba si vyberete vedoucího podle příbuzného tématu.

Zpracujte záměr závěrečné práce a předložte ho vedoucímu již na/před první konzultaci.

Řekněme, že jste zaměstnavatelem a chodí za vámi různí zájemci o práci. Jak je odlišíte a vyberete toho pravého? S některými si promluvíte osobně, někteří vám pošlou životopis nebo motivační dopis. Je to hodně individuální a záleží na různých okolnostech.

A teď si představte, že spousta studentů napíše svému vedoucímu email.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli ještě máte volné místo pro vedení bakalářské práce? Děkuji za odpověď. XY (A z emailu se dále dočtete, že odesílatel oslovil všechny vyučující na fakultě, protože nedal adresáty ani do slepé kopie.)

Budete se divit, když ani neodpovím?

Vy stejnou chybu neuděláte, protože jste si už přečetli můj článek o tom, jak napsat záměr k BP a DP a chápete jeho důležitost.

Proto mi napíšete email: Dobrý den, chtěl bych u Vás psát bakalářskou práci na téma (napíšete konkrétní název) a současně přikládám záměr práce. Máte-li ještě volné místo pro vedení, rád bych se s Vámi potkal. S pozdravem AA

Pokud dostanu takový email a budu mít prostor, neodmítnu vás.

Zvyšte své šance na úspěch, citujte svého vedoucího.

Ze záměru, ze kterého poznám, že se o vybrané téma zajímáte, mám radost. Pokud v použité literatuře objevím odkaz na moji publikaci, jsem polichocen.

Nebojte se citovat vedoucího práce (příp. oponenta nebo pravděpodobné členy komise). I když se jedná i třeba jen o citaci v záměru, dáte mu jasně najevo, že by byl opravdu vhodnou volbou. Vždyť na toto téma také publikuje. Proto jste oslovili právě jeho! Minimálně dostanete šanci svoje představy prezentovat na osobní konzultaci, kam budete pozváni. Tak si to nepokazte!

Přeji vám dobrou volbu na vedoucího práce vaší bakalářky, diplomky i jiné závěrečné práce.

Pokud potřebujete poradit, co a jak napsat vedoucímu v žádosti o vedení práce, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (25 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *