Jak se připravit na obhajobu bakalářské práce?

Obhajoba bakalářské práce (vlastně jakékoliv diplomové práce) je jednou z povinných součástí státní závěrečné zkoušky. Studenti na to často zapomínají a je to velká škoda, protože nachystat si obhajobu není až tak složité. Nepodceňujte přípravu a vyhněte se chybám!

Základní chyby při přípravě obhajoby

Nezkusit si ji na „nečisto“

Každý student by měl být schopen mluvit o tématu své práce. Prezentace doma v pokoji je ale úplně něco jiného, než prezentovat před členy zkušební komise. Doporučuji vám proto si ji před někým vyzkoušet (kamarádi, rodina, spolužáci), nebo alespoň před zrcadlem. Možná byste se divili, kolik lidí se má problém vymáčknout při prezentaci.

Co to děláte těma „rukama“?

Budete-li si prezentaci zkoušet před zrcadlem, podívejte se i na to, co děláte s rukama, hlavou… Body language (česky neverbální komunikace nebo řeč těla) o vás dokáže říci mnohé. Dokonce více, než si sami myslíte, nebo byste chtěli.

Ať už jste extroverti nebo introverti, každý jsme originál. Není potřeba si hrát na něco, co nejsme a snažit se kopírovat někoho jiného. Vhodnou přípravou (z vlastní zkušenosti) můžete skrýt slabé stránky a ukázat se v tom nejlepším světle.

Příííliš dlouhé…

Mluvení na veřejnosti není úplně jednoduché. Až si je budete zkoušet, dávejte pozor na „vatu“ (slova a citoslovce vlastně, takže, prostě, hm, no, teda…). Pokud prezentování není vaše silná stránka nebo s ním teprve začínáte, připravte se zodpovědněji.

Jde fakt o hodně! Změřte si délku celé obhajoby (stačí na hodinkách :). Budete velmi překvapeni, jak rychle nebo jak dlouho vám to potrvá.

Odfláknutá prezentace je poznat.

Někdo může mít představu, že si obhajobu připraví ve stylu „však tam k tomu něco řeknu“. Jenomže když nevíte, co přesně „tam“ chcete říct, nebo budete mít „okno“, bude se obhajoba neúměrně prodlužovat.

Viděl jsem spoustu obhajob, kdy se studenti snažili seznámit komisi se všemi teoretickými definicemi a pasážemi zákonů. A to i tehdy, když v komisi seděli autoři definice, daňoví poradci nebo ústavní soudci. Většinou zasáhl předseda komise a požádal dotyčného, aby „přešel“ k věci. Není to nic příjemného, protože vás to může rozhodit.

Jak připravit obhajobu a udělat dobrý dojem?

Dejte si záležet na přípravě prezentace k obhajobě.

Nespoléhejte na to, že u obhajoby „něco“ řeknete. Raději obětujte čas na přípravu prezentace, kterou zaujmete komisi. Jak vytvořit takovou prezentaci najdete v mém článku.

Seznamte se předem s posudky vedoucího a oponenta práce.

Než jdete k obhajobě, prochází vaše práce hodnocením od vedoucího a oponenta. Obvykle jsou to první dvě osoby, které vaši práci přečtou celou před tím, než s ní změníte svět.

Komise proto na tyto posudky dávají větší či menší důraz. V žádném případě nejsou ale bezcenné, protože kromě hodnocení obsahují i návrh známky (bodového hodnocení) a můžou obsahovat i otázky k obhajobě.

Na ně se určitě podívejte a předem si připravte adekvátní odpovědi. Je hloupé se prezentovat slovy „Hm. No. To teda nevím.“ Posudky máte k dispozici alespoň týden před obhajobou.

Jak se vypořádat s nervozitou a trémou

Před tím, než začnete obhajovat, je normální, že musíte bojovat s nervozitou a trémou. Prostě musíte zabojovat!

Jak? Mně vždycky pomáhá jedna věc. Ať už je to prezentace před studenty (ve výuce), před komisí (zkoušky) nebo na konferencích (příspěvky), nadechnu se a vydechnu. Mezi tím si představím, co nejhoršího se vlastně může stát. Nejhorší věc je, že budu povídat hlouposti, že mi nikdo nebude rozumět nebo že neřeknu vše, co bych chtěl.

Na druhou stranu si říkám, že tihle všichni lidé mohli být někde úplně jinde a místo toho sedí tady a poslouchají moji prezentaci. Tak je čas si toho užít :).

Prezentujete přece to nejlepší, co jste vytvořili za X dnů nebo měsíců. A když se vás pak se zaujetím zeptají k tématu i členové zkušební komise, získáte tam někde uvnitř dobrý pocit, že to stálo za to.

Jak začít obhajobu?

Až budete stát v té místnosti, začněte pozdravem adresovaným komisi např. vážená paní předsedkyně, vážení členové komise. Uklidníte se.

Občas studenti použijí oslovení vážená předsedkyně (a to mě brní trochu uši, ale nervozita dělá své). Sedejte si jen na vyzvání. Máte-li ale na výběr, volte tu variantu, která je pro vás příjemnější.

Přeji vám, ať z obhajoby získáte dobrý pocit a práci bez problémů obhájíte.

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, přijďte na moje školení Jak obhájit diplomku.

Pavel Semerád

4.7/5 - (86 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 6

  1. Dobrý den,
    dostal jsem špatný posudek od oponenta – F.
    Vedoucí mi dala za C. Oponent mě kritizuje za pravopis práce. Žádnou otázku nepokládá – pouze, že práce neměla být přijata.
    Jak se nachystat na obhajobu? Mám tam výtky od oponenta zmiňovat?
    Děkuji

    1. Dobrý den,
      obsah posudků – to platí obecně – bych u obhajoby nezmiňoval. Počkal bych, co z nich vyberou členové komise a jaké otázky položí. Samozřejmě ale musíte mít nachystané odpovědi a příp. i slušnou!!! reakci na výtky z posudků. Přeji Vám úspěšnou obhajobu. PS

  2. Do té doby, než jsem dostala posudek od oponenta jsem si myslela, že má práce je to nejlepší, co jsem kdy ,,stvořila“. Velice mne překvapilo, že hodnocení od vedoucího a odborného konzultanta bylo za výbornou na rozdíl od oponenta, který dal ,,za dobře“. Byly mi vytknuty věci typu: ,,…. postrádám v práci“ – i přes to, že veškeré věci, které oponent postrádal byly v práci obsaženy. No, mám strach, že mě můj oponent roznese na kopytech. Vím, že se při obhajobě musím vyhnout větám typu: ,,Oponent postrádá v práci toto téma, přitom je podrobně zpracované na straně 45…?“ Psala jsem o tématu, které je mi velice blízké, ale teď se trochu děsím, že dopadnu jak sedláci u Chlumce.

    1. Je naprosto normální, že se už v posudcích nějaké „nedokonalosti“ objeví. Nemějte to však oponentovi za zlé, protože správně napsaný kritický posudek Vám může paradoxně při obhajobě pomoci. Minimálně budete vědět, na co se připravit a můžete si připravit odpovědi na kritiku z posudků. Držím pěsti, aby Vám vše dobře dopadlo!

  3. To se omlouvám, nechtěl jsem vás rozhodit. 🙂 Obhajoba je opravdu důležitá. Je to součást státnic. Pokud jste diplomku ale psala sama, pokud jste psala téma, které vás baví, pak není až tak složité to prodat komisi. Přeji vám úspěšnou obhajobu.

  4. Teď jsem teda ještě nervóznější, než jsem doposud byla 😀 Bála jsem se nejvíc zkoušení a teď mám vítr ještě i z obhajoby. Ještě chápu, že může člověk komisi zaujmout, když má vlastní výzkum nebo projekt, ale pokud se jedná jen o literární rešerši na velmi obsáhlé téma jako v mém případě, není to zase tak záživné a ani není moc zajímavostí, na které by mohl člověk upozornit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *