Proč byste měli jít na promoce a koho na ně pozvat?

Právě jste se dozvěděli výsledek vašich úspěšně zdolaných státnic? Ano, je to vaše, a už vám to nikdo nevezme!!

Dnešním dnem přestáváte byt studentem. Jen co vám pogratulují členové komise, ale ještě před tím než začnete slavit, očekává se od vás jedna věc.

Ve formuláři, který vám předloží tajemník nebo jiná pověřená osoba např. ze studijního oddělení, byste měli uvést, zda se zúčastníte promoce. Hlavou vám bleskne několik otázek.

Co to jsou promoce?

Promoce jsou významnou společenskou událostí pro studenty (pardon, pro čerstvé absolventy), jejich blízké i pro vysokou školu samotnou.

Jedná se o akt, při kterém vám je na akademické půdě slavnostně předán plod vašeho mnohaletého snažení – desky s diplomem.

Ten potvrzuje úspěšné zakončení vašeho studia. Jeho součástí je i dodatek k diplomu (diploma supplement). V něm jsou základní informace o vašem studijním programu a o průběhu studia přeloženy, nejčastěji, do angličtiny.

Proč byste se měli zúčastnit promocí?

Promoce jsou více než jen pouhé převzetí diplomu. Akademický titul vám náleží vykonáním státní závěrečné zkoušky. Mají však mnohem hlubší význam.

Pro někoho to je poslední kontakt s vysokou školou a akademickou obcí, proto vám doporučuji se jich určitě zúčastnit.

Na univerzitách probíhají promoce v nejhonosnějších částech univerzity (např. v aule), čímž celá událost získává na vážnosti a je to opravdu nezapomenutelný okamžik ve vašem životě (hlavně pro rodiče).

Je tu ještě jeden důvod, takový, který si často uvědomíte, až budete o trochu starší. Už pravděpodobně nikdy se, bohužel, nesetkáte se svými spolužáky takto hromadně.

I když v budoucnu budete plánovat setkání po X letech, bude se postupně vaše skupina zmenšovat, protože se zrovna ten domluvený termín nebude někomu hodit.

Okamžikem, kdy se všichni rozprchnete do světa, se ti, se kterými jste trávili hodně času ve školních lavicích, tak nějak vzdálí. Máte tedy jedinečnou šanci se společně naposledy vyfotit. Později, při pohledu na fotku, se vám vybaví, kolik jste toho společně za ty roky prožili.

Koho byste měli pozvat na promoce?

Nezapomeňte pozvat nejen rodiče, pokud jim to zdraví dovolí tak i prarodiče, a samozřejmě životní partnery. I jim „patří“ část vašeho diplomu.

Copak vás dostatečně nepodporovali? No, jen si vzpomeňte, jak vám s nadhledem, někdy i s těžkým sebezapřením jako sopka před výbuchem, vytvářeli podmínky jen pro to, abyste se mohli učit ke zkoušce. V neposlední řadě vás podporovali i finančně. To vše by nemělo být zapomenuto.

Celé setkání by mohlo vypadat jako v mém příběhu – Petřiny promoce pohledem přítomných.

Je vhodné je pozvat i na malou oslavu např. v podobě společného oběda. V dnešní uspěchané době, kdy se všichni míjíme, je to ideální příležitost pro rodinné setkání. Proto až přijde ta chvíle, až se vás na studijním oddělení zeptají, jestli se zúčastníte, neváhejte. Ano, zúčastním!

Dárek za promoci

Pokud jste byli pozvaní na promoce někoho z rodiny, pravděpodobně budete vyzvídat, jaký by chtěli dárek za promoci? Netrapte se tím!

Nejčastěji se předává čerstvá, řezaná květina, a nebo nějaká drobnost. A je jedno, jestli bude určená pro dceru, syna, rodiče, manželku, manžela, přítelkyně nebo přítele.

Samozřejmě se můžete blýsknout i nějakým šperkem, hodinkami, perem, lahví něčeho dobrého, nějakým netradičním dárkem (např. natištěnými vizitkami, razítkem nebo těžítkem se jménem obdarovaného) nebo koupeným zážitkem. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Já jsem ale názoru, že to nejcennější z dnešního dne vaši blízcí již dostali. Mají diplom, který pevně svírají v rukou a zdráhají se vám ho ukázat ;-), a byli s vámi, tedy s lidmi, se kterými chtěli sdílet svojí radost.

Mohu vzít děti na promoce?

Chápu, že nejvíce toho „dlužíte“ vašim dětem, kterým jste odepírali společně strávený čas, abyste se mohli učit ještě na ten poslední červencový termín.

V duchu jste jim mockrát slíbili, že jim to všechno jednou vynahradíte. Je na to správný čas už nyní? Při promocích jste pro děti něco jako modla (celý sál se kouká jen na jejich maminku nebo na jejich tatínka) a je tedy jasné, že jim chcete být v tento den vzorem a kladným příkladem.

Přesto dobře zvažte jejich přítomnost v aule v závislosti hlavně na jejich věku. Pokud si s nimi ještě netroufnete jít na dětský film do kina, protože chvíli neposedí, je pravděpodobné, že je nebude bavit ani promoce.

Věřte mi, a píšu to z vlastní zkušenosti, že malé děti z toho stejně mnoho nemají a svým pláčem narušují atmosféru celého obřadu. To není bráno ve zlém, je to jejich přirozené chování – nudí se, nebaví je to.

Buďte proto ohleduplní k ostatním, kteří s sebou děti nemají. Většinou se doporučuje účast až dětí školou povinných (6 let). Protože promoce trvají asi 40-50 minut a ze školy jsou již zvyklé na sezení v lavici.

To vaše děti promoci opravdu neuvidí? Nezoufejte. Dnes je díky moderním technologiím možné, aby někdo z dospělých zůstal s dětmi v předsálí a sledoval s nimi obřad včetně hlasového přenosu na obrazovce.

Máte-li opravdu malé děti (kojence nebo batolata), počkejte, až budou o trochu větší a pusťte jim záznam promoce na DVD. Uvidíte, že na tento slavnostní akt budete vzpomínat i po mnoha letech.

—–

Rád bych vám, milí absolventi, popřál vše dobré v osobním i v profesním životě. Přeji vám, ať vám nabyté vědomosti pomohou k dosažení těch nejlepších výsledků. Od své Alma mater jste dostali cenný dar; vzdělání. Všechno ostatní je jen na vás.

Pavel Semerád

4.8/5 - (16 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *