Malé děti na promoce neberte. A proč jako ne…?!

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Říct rodiči, aby do místnosti, kde budou probíhat promoce, nebral své malé děti, to chce odvahu. Jak si to vůbec můžu dovolit!? Vždyť jsem sám tátou a píšu blog s doménou taťulda.cz, tak bych měl mít přece pochopení!

Jenomže, já to pochopení mám!

Promoce jsou slavnostní ceremoniál, při kterém absolventi přebírají diplom z rukou nejvyšších představitelů vysoké školy v těch nejhonosnějších prostorách. Mráz vám běhá po zádech, když slyšíte státní hymnu, fanfáry a Gaudeamus Igitur.

Jste na sebe hrdí, chce se vám radostí a dojetím brečet, protože tušíte, že už třeba nikdy na (vlastní) promoce nepůjdete. Má to být nezapomenutelný zážitek – nejen pro vás, ale i pro ostatní. A tak si to chcete náležitě užít.

Tento akt ale dokáže překazit dětský pláč! 🙁

Pochopím, když mě teď zatratíte, ale tuto slavnostní chvíli dokáže překazit dětský pláč. Horší to už může být snad jen ve chvíli, kdy se „hlídač dítěte“ – druhý z rodičů nebo prarodiče – snaží dítě utišit přímo v sále. To se pak dítě neúmyslně stane hlavním hrdinou.

Je to pak zbytečné trápení pro všechny a odvážně prohlásím, že je to i znevážení celého obřadu. Všichni by měli být ohleduplní vůči sobě navzájem. Je to přinejmenším nekolegiální k těm, kteří mají také malé děti, ale raději je nechali doma (nebo mimo tuto místnost).

Vím, o čem mluvím. Sám jsem se stál tátou 5 dní po dokončení doktorského studia. O necelé 3 týdny později jsem měl promoce. Nedokážu snad ani popsat, jak obrovskou radost bych měl, kdybych tam měl v ten den „kompletní“ rodinu.

Malé děti z promoce ale stejně nic nemají!

Co si myslíte, že z toho obřadu může mít 14denní miminko? Já myslím, že vůbec nic. Vždyť ani neví, kde je. Proto s ním zůstaňte raději venku.

O společné zážitky z promoce nepřijdete. O několik let později si tátovu (maminčinu) promoci můžete společně pustit ze záznamu na DVD. Já jsem tak nedávno učinil a byla to milá vzpomínka. A stejně jsem to musel přetáčet „na akčnější“ pasáže.

Od kolika let brát děti na promoci? Až od 6 let

Podobné stavy jako v případě miminek a batolat prožívají i větší děti. Promoce pro ně bývají nudné a nezáživné, protože se musí dodržet přesně stanovený harmonogram. Je to událost s pravidly a poctami, a proto nejde urychlit.

Na některých vysokých školách a univerzitách dokonce platí, že na promoce mohou děti až od 6 let. I když to u vás stanoveno není, doporučuji vám respektovat tento věkový limit. Promoce trvají cca 40-50 minut a takto velké děti snáze vydrží sedět v lavici.

Vím, že toho dětem hodně „dlužíte“!

Ten čas odloučení, ta kvanta hodin, která jste museli věnovat učení, jim zkrátka chcete vynahradit. Vždyť jste jim to i mockrát slíbili – to když jste se trápili nad diplomkou nebo přípravou na poslední červnový termín ke zkoušce.

Přesto dobře zvažte, jestli jsou promoce tou nejvhodnější příležitostí, kdy začnete plnit svůj slib. Pokud si s dětmi ještě netroufnete jít na jejich oblíbený kreslený film do kina, protože chvíli neposedí, byl by skoro zázrak, kdyby je bavily Vaše promoce!

Nebylo by lepší (=klidnější) je vzít místo promoce na zmrzku nebo do ZOO? Určitě z toho budou mít větší radost, než z neustálého domlouvání – seď, ticho, počkej ještě chvíli… „Tu chvíli“ určitě ještě počkají, ale pak už vás budou mít jen pro sebe.

Vážení a milí absolventi,
přeji vám, abyste si promoce (nerušeně) užili, a samozřejmě vám přeji i mnoho úspěchů do dalších let!

Pavel Semerád

PS. Pokud by se vám po škole přece jen stýskalo, přihlaste se např. na doktorské studium nebo ke studiu MBA (LL.M.). 😉

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *