Velmi často se veřejnost zajímá o to, co dělají učitelé o prázdninách? Obzvláště ti, co učí na vysokých školách, musí mít přece už někdy od půlky června do půlky září (=3měsíce!!!) klid, ne?
Tak já vám to – milí zvědavci – prozradím, i když sám nejsem prototyp dokonalého akademika. Tento článek totiž píšu z Hevlína, kde nyní zaskakuji za kolegyně jako obsluha čerpací stanice a kde máme penzion.
Ale to nevadí – představte si budovu (vaší) vysoké školy a pojďme ji projít společně.
Všimli jste si? Je hodně prázdná, chybíte v ní totiž vy – studenti. Na chodbě tak potkáte jen část učitelů. Je to i proto, že…
Učitelé si vybírají dovolenou
V průběhu obou semestrů bývá složitější (nikoliv však nemožné) vybrat si dovolenou. Všichni máme nalajnované rozvrhy s přednáškami a semináři na min. 3 měsíce dopředu.
Pokud se tedy potřebujete urvat ať už na Erasmus, konferenci, nebo potřebujete s dětmi zůstat doma, musíte za sebe sehnat adekvátní náhradu. V některých předmětech je zastupitelnost docela problém.
Největší část dovolených se ale stejně koncentruje i kvůli rodinnému životu na období letních prázdnin (jako u všech profesí). Dovolená ale není nevyčerpatelná a akademik ji má na celý rok 8 týdnů.
Aktualizace studijních materiálů
Další část a to nejen prázdnin představuje aktualizace studijních materiálů. Tu musíte dělat průběžně, protože pokud učíte např. daně – jako já – musíte reagovat na velmi časté změny v daňových zákonech.
Letos se chystám i na to, že spolu se studenty budeme řešit plánovaný „úsporný“ balíček, podle kterého by se mělo zdaňovat od ledna 2024. No uvidíme, co nám politici připraví v rámci druhého a třetího čtení.
Seberozvoj a sebevzdělání
Abyste studentům mohli předat aktuální znalosti, je potřeba, abyste o nich věděli. Léto je tak ideální čas na sebevzdělávání. Můžete absolvovat různá (online) školení, nebo se ponořit do knih, vědeckých článků a sborníků. Díky tomu vám pak neujede profesní vlak.
Domlouváte do výuky odborníky z praxe
Ať už učíte cokoliv, přednášky odborníků z praxe jsou vždy významným obohacením výuky. Často až z nich studenti pochopí, že to, čemu se celý semestr učí, zúročí v praxi. Obtížné bývá jen sladění rozvrhů s nabitými diáři externích partnerů.
Když to ale všechno klapne, je to pecka! 😊
V létě je nejlepší čas na výzkum
Nedílnou součástí akademiků je i věda a výzkum. Právě léto je pro tuhle oblíbenou kratochvíli ideální. Tím spíše, jedná-li se o kolektivní výzkum.
Psaní kolektivních článků představuje velmi náročnou aktivitu, protože si postupně ten článek pinkáte mezi sebou a každé „pinknutí“ vyžaduje čas. Někdy hodně času. Máte ale na to více času, než během výukové části.
Promoce
Léto je také obdobím promocí, tedy slavnostních událostí, kdy si na sebe akademici oblečou talár a za zvuků fanfár předají diplomy úspěšným absolventům.
Další běžné pracovní aktivity
Těch aktivit je samozřejmě více. Na příklad máte více času na konzultace se studenty, kteří pod vaším vedením zpracovávají závěrečné práce. Řeší se i další administrativa, na kterou během roku není tolik času. A čím výš sedíte, tím více té administrativy je.
A to je všechno?
Určitě ne.
Chtěl jsem vám jen ukázat, že se život akademika ani o letních prázdninách nezastaví. Jen se dělají věci, které jsou méně vidět. Nemusíte se tak bát, že by se akademici (jen) „flákali“.
Pokud mi nevěříte, tady je pohled jiného akademika – Petra Valoucha, který je proděkanem na ESF Masarykovy univerzity.
Tak hezké prázdniny!
Pavel Semerád