U obhajoby diplomky prodejte všechno. Ale s citem!

Dobrý den,
v úterý mne čeká obhajoba diplomové práce. Abstrakt této práce jsem (na doporučení školy) přihlásila na studentskou vědeckou konferenci, kam byl nakonec vybrán, a byla jsem vyzvána k prezentaci výsledků práce prostřednictvím posteru. Konference proběhla před necelým měsícem. Ráda bych se Vás zeptala, zda myslíte, že je vhodné tento fakt zmínit na konci obhajoby diplomové práce (včetně představení komentáře hodnotící komise na konferenci), či zda se to nehodí. Představila jsem si to formou 1 slidu, pouze s informací o účasti a jednovětným komentářem komise.
Vzhledem k tomu, že škole velmi záleželo na tom, abychom se jako studenti přihlásili, napadlo mě, že by to možná bylo vhodné. Nicméně si nejsem jistá, zda taková informace do obhajoby patří.

Moje odpověď

Obhajoba diplomové práce je velmi důležitá pro její celkové hodnocení. Pokud jste četla můj článek, které kapitoly si (ne)čtu u státnic, tak už víte, že si členové komise určitě celou práci nepřečtou. Je tedy na místě využít všech předností, které vaše práce má a prezentovat je!

Pokud Vaše práce byla součástí nějaké grantu, nebo byla publikována na nějaké konferenci, můžete to u obhajoby diplomky zmínit. Např. tato práce je výstupem grantu (číslo a název). Byl bych však opatrný se zmiňováním jiné hodnotící komise. Mohlo by to (neúmyslně) vyznít.

Tady na téhle konferenci mě hodnotili takhle. Takže je vlastně, co si myslíte vy, prostě mi dejte áčko a nashledanou.

Veškeré věci nesouvisející s obsahem práce je potřeba zmiňovat s citem (a chytře). Pokud komisi zaujmete, není vyloučeno, že se vás sama zeptá, jestli jste už výsledky nějak uveřejnila. V ten moment se můžete rozpovídat (věcně!) o účasti na konferenci.

Ani tak ale hodnocení (výsledek) raději nezmiňujte. Samozřejmě, pokud jste na základě toho navázala spolupráci s budoucím zaměstnavatelem, motivovalo vás to k pokračování v tématu např. na doktorském studiu, potom ano, dá se zmínit i to.

Snad si v odpovědi moc neprotiřečím. Jednoduše řečeno – pokud nejste na 100 % přesvědčena, že to má smysl uvést, tak to nezmiňujte.

Přeji Vám, ať se Vám obhajoba a státnice vydaří.

Pavel Semerád

2.3/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *