Dát, nebo nedat dárek vedoucímu za vedení diplomové práce? A pokud ano, tak co? I tyto otázky patří do „po-státnicových“ okruhů. Na rozdíl od těch státnicových, ale u tohoto tématu neexistuje žádná doporučená literatura, kde by se dala najít odpověď.
Záleží totiž na mnoha faktorech. A proto se všichni na jednom „správném“, chcete-li doporučeném, postupu asi neshodneme. Každý na to pohlíží svýma očima a každý na to může mít svůj subjektivní názor.
Já bych si ten svůj nechal pro sebe, nebýt otázky, kterou jsem dostal od Jarky a která mě přinutila o tomto tématu více přemýšlet. No, a protože možná řešíte stejnou otázku, třeba vám má odpověď také pomůže v rozhodování.
Dobrý den, úspěšně jsem složila státnice, a proto bych se chtěla zeptat na Váš názor na dávání dárků vedoucím za vedení bakalářské/diplomové práce. Je to asi hodně individuální a záleží to i na vztahu s vedoucí. Ale například já jsem na přírodovědecké fakultě většinu času trávila v laboratoři a vedoucí mi tam občas pomáhala. Tak mě zajímá, zda se něco dává a co je případně vhodné, když o daném člověku nic pořádně nevím. Děkuji za Vaši odpověď. Jarka
Moje odpověď
Milá Jarko,
(pře)dávání dárku vedoucímu diplomové práce je docela choulostivá záležitost. Hned na úvod musím zdůraznit, že neexistuje žádný předpis, který by vám nařizoval, že svému vedoucímu musíte něco dávat.
Dokonce některé vysoké školy, i když to přímo nezakazují, jakékoliv předávání dárků nepodporují a nedoporučují.
Pokud to ale chcete učinit, je to jen na vašem uvážení. Vždy by to však mělo být až po úspěšné obhajobě. V opačném případě by to obdarovaný mohl považovat i za úplatek (např. kvůli ovlivnění hodnocení v posudku).
Forma poděkování vedoucímu za vedení práce
Upřímně řečeno – největší odměnou pro vedoucího je úspěšná obhajoba. Ten pocit, že veškerý čas, který jste studentům věnovali, nebyl zbytečný, je prostě skvělý!!!
Pro mě osobně je největší formou „poděkování“, když mi studenti napíšou, že vše proběhlo v pořádku, že jsou inženýry a třeba připojí i své poděkování. Ještě vyšší level je osobní setkání, ale chápu, že toho mají po státnicích hrozně moc. Přesto mám radost i za ně! 🙂
Naopak mě trochu mrzí, když se vůbec neozvou. 🙁 To se pak jen čas od času s obavami, že se stalo něco špatného, kouknu na jejich univerzitní profil, jestli tam přece jen nenajdu informace o jejich úspěchu.
Jaký je vhodný dárek pro vedoucího diplomové práce?
Pokud opravdu chcete dát vedoucímu nějaký dárek, měli byste postupovat s citem. Dárek by neměl uvést vedoucího do rozpaku a neměl by se cítit, že je vám zavázaný. Na toto téma doporučuji video Etiketa: Dary a dárky od Ladislava Špačka.
Dále platí, že stejně jako neexistuje povinnost dávání dárků vedoucímu, má i vedoucí právo dárek odmítnout. A stejně jako se nelze zlobit na studenty, nedá se zlobit ani na vedoucí. Jde o projev svobodné vůle obou stran.
Cena dárku by měla být přiměřená!
Kolegyně mi vyprávěla, jak před lety dostala od studenta opravdu drahý šperk. Ihned věděla, v jaké je cenové relaci. Shodou okolností totiž podobný šperk u stejného výrobce kupovala své dceři za maturitu. Její reakce byla naprosto přirozená – přijetí dárku odmítla.
Láhev × čokoláda × květiny – to je ověřená jistota
Je naprosto přirozené a normální, že toho studenti o učitelích mnoho nevědí. Proto se jako nejvhodnější dárek jeví např. láhev vína nebo jiného nápoje, tabulková čokoláda nebo bonboniéra, anebo květiny.
Květiny mohou být řezané, ale i v květináči. Přece jen si jimi vedoucí může vyzdobit kancelář. Pokud ale z osobních konzultací víte, že tam má už prales, jsou lepší ty řezané. U těch, a na přírodovědecké fakultě k tomu máte možná blíže, si zase dávejte pozor na květomluvu. 🙂
Přesto si stále myslím, že svého vedoucího potěšíte i jen tím, že si na něj po obhajobě ještě vzpomenete.
Potěšila byste tím i mě!
Pavel Semerád
Já jsem jako dárek pro vedoucího vybrala takový středně velký květináč s chryzanténama 🙂 Ač byl chlap, tak to hezky ocenil. Jana
Děkuji, Jani, za zajímavý tip. 🙂 Květiny jsou krásný dárek.