Co dělat, když se mnou vedoucí práce nekomunikuje?

Psaní diplomové práce je jako maraton. Naštěstí při jeho zdolávání nejste sami. Záda vám kryje vedoucí práce. Ten je vám připraven pomoci svoji radou nebo doporučením, pokud ho o to včas požádáte.

Někteří studenti na to přijdou až týden před termínem pro odevzdání a to se toho opravdu mnoho stihnout nedá. Ani bych se nedivil, kdyby na ně vedoucí práce už neměl tolik času nebo jim neodpověděl vůbec.

Ve zcela výjimečných případech se ale může stát, že s vámi vedoucí práce nekomunikuje ani v průběhu akademického roku. To je problém, který byste měli co nejdříve řešit, jinak vám to může velmi ztížit dopsání diplomky (bakalářky).

Jak ho vyřešit, najdete v mé odpovědi, kterou jsem poslal Tamaře…

Vážený pane doktore,
obracím se na Vás s prosbou o radu, co dělat, když můj vedoucí práce nekomunikuje. V minulém roce jsem odložila studium kvůli porodu, a tak už mi zbývá „jen“ diplomová práce a státní zkouška. Psala jsem už několikrát do školy, psala jsem několikrát vedoucímu, ale nikdo se mnou nekomunikuje. Diplomovou práci jsem bohužel tedy napsala bez konzultací. Nicméně škola při vkládání práce do systému mojí práci neuvidí, pokud jí neschválí vedoucí práce. Studium mám řádně zaplacené. Můžete mi prosím poradit? S úctou Tamara

Moje odpověď

Milá Tamaro,

situace, kterou popisujete, bych označil jako odstrašující případ – jak by to vypadat nemělo – protože selhaly prakticky veškeré procesy při správě závěrečné práce. Každopádně došlo hned k několika chybám, které se dají (vy)řešit následovně.

Chyba #1 – výběr přetíženého vedoucího

Studenti to při výběru tématu práce neradi slyší, ale žádný vedoucí není schopen vést více než cca 8 prací v jednom akademickém roce, aniž by to nemělo dopad na kvalitu a pravidelnost konzultací.

Přesto, i když uveřejní, že další práce nebere, dostává další srdceryvné e-maily. Někdo je silný a práce odmítá, někdo podlehne… A to je špatně, protože to znamená, že bude mít méně času nejen na nového studenta, ale i na všechny ostatní.

Vy to tak asi nevnímáte. Zkuste si proto představit, že dostanete 10 prací o 40 stranách, které máte během krátké doby pročíst a odpovědět jejich autorům i s komentáři. Nebo, že za vámi přijde na konzultaci 10 studentů v jeden den…

To se nedá! Nedivte se proto, že dostanete odpověď na váš e-mail až za dlo(oooo)uho.

Chyba #2 – pošlu e-mail a počkám

E-mail je skvělá věc a pro konzultaci se studenty ho také používám (a rád). Vím, že ještě nedokážu probrat práci se studentem bez toho, abych měl čas si ji přečíst před samotnou konzultací.

Takže si ji přečtu a na ty méně významné chyby autory upozorním přímo ve wordu v komentáři. Pokud narazím na závažnější problém nebo pokud společně usoudíme, že by bylo dobré něco probrat osobně, domlouváme termín schůzky.

Už se mi ale taky stalo, že jsem e-mail otevřel… (někdo na mě promluvil) a už jsem na něj neodpověděl. Je to nezodpovědné z mé strany, přiznávám. To pak stačí, když se mi za týden ozvete znovu. 😉

Chyba #3 – ani tak vedoucí práce nekomunikuje

Nečekejte na Godota! Někdy za to může jen banální chyba. Pokud ale ani na druhý e-mail nedostanete odpověď, bijte na poplach – tedy spíše na dveře kanceláře. Ale slušně! 🙂

U studentů kombinované formy, kteří bydlí i několik stovek kilometrů daleko, je lepší zatelefonovat. Volal bych do kanceláře vedoucího, popř. na sekretariát ústavu nebo katedry. Není-li to možné tak na studijní oddělení.

Dozvíte se tak, proč jste ještě nedostali odpověď. Vedoucí práce může mít jen dovolenou, může být na stáži v zahraničí, ale může mít i nějaké závažné zdravotní potíže a ležet v nemocnici. Vedoucí je taky jen člověk a může se stát cokoliv.

Chyba #4 – čekám, slíbil, že odpoví

Pokud za prodlevou s odpovědí nejsou závažné potíže, potom bych napsal svůj e-mail ještě jednou, ale do kopie bych přidal i vedoucího ústavu (katedry). Tuto variantu ale volte jen v opravdu výjimečných případech.

Pokud ani tak odpověď nedostanete, kontaktoval bych studijní oddělení popř. proděkana nebo prorektora pro studijní záležitosti. Věci se musí řešit! Pokud už to ale dojde do takového stádia, uvažoval bych i o změně vedoucího práce.

Problém je, že se změnou vedoucího, může dojít i ke změně tématu, a pokud se blíží termín pro odevzdání, pravděpodobně práci v termínu neodevzdáte a budete muset prodlužovat.

Je to však ta lepší varianta, pokud nejste schopni práci zpracovat sami. Po zkušenostech to nedoporučuji. Pokud už se k tomu přece jen rozhodnete, přečtěte si můj e-book 20 nejčastějších chyb při psaní diplomky.

Chyba #5 – nekomunikuje se mnou ani škola

Nikdy jsem nezažil, že by se mnou nekomunikovalo studijní oddělení (tím spíše tam, kde bych si studium platil). Vůbec si proto nedokážu představit, kde může být problém ve vašem konkrétním případě.

Pokud vám to nedovolí rodinné poměry nebo vzdálenost, abyste navštívila školu osobně, poslal bych na adresu školy doporučený dopis. To už ale ty vztahy začnou být pekelně napnuté. 🙁

Neviditelná diplomová práce

Závěrečné práce se odevzdávají nejen v elektronické ale i tištěné podobě. Proto, když na studijní oddělení donesete i požadované množství výtisků (dle počtu posudků), splníte své studijní povinnosti. Zbytek bych nechal na škole, určitě si s tím poradí.

Řešte situaci pokud možno slušně

I když vaše situace není vůbec jednoduchá, snažte se stále vystupovat slušně. Vždycky můžete vytáhnout eso v podobě právního zastoupení nebo stížnosti k akreditační komisi, ale to už by pak bylo jednodušší přestoupit na jinou školu.

Milá Tamaro,

držím vám pěsti, abyste studium zdárně ukončila a když tak mi pak i napište, jak vše proběhlo, protože by mě to vážně zajímalo.

Pokud byste ani tak neuspěla, přijďte na moje školení Jak na diplomku, nebo si objednejte konzultaci. Pomohu Vám.

Pavel Semerád

4.8/5 - (18 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.