Toaleťáky do zásoby nebo vzdělávání zaměstnanců?

Každý rok je to stejné. Od ledna do září firmy šetří, aby dosahovaly skvělých hospodářských výsledků – pro banky, pro investory, pro partnery… V posledním čtvrtletí ale změní strategii – zjistí, kolik by měly zaplatit na daních – a začnou „investovat“.

Kromě potřebných oprav a investic do majetku a technologií nejsou většinou příliš kreativní. A tak za to co zbude, nakoupí raději kancelářské potřeby – židle, tonery a toaleťáky – do spotřeby, i když nejsou potřeba. Není to škoda?

Nepotřebujete spíše vzdělané zaměstnance?

Postavení zaměstnanců ve firmách je různé. Někde – obvykle na pozicích s vysokou přidanou hodnotou – si zaměstnance hýčkají, jinde – na pozicích, které neoplývají atraktivitou – po nich neštěkne ani pes.

Jenomže…

Zkusili jste si někdy sednout za pokladnu a prodávat své zboží nebo služby různě naladěným koncovým zákazníkům?

Nebo, opřeli jste se někdy v teple s pocitem dobře vykonané práce o kontejner plný suti, čímž jste se stali okamžitě terčem kritiky od kolemjdoucích?

Dobrý personalista ví, že potřebuje všechny zaměstnance, protože každý z nich má svoji důležitou úlohu. Zvláště pak v době, kdy je míra nezaměstnanosti na nízké úrovni a „lidé na práci“ chybí snad ve všech profesích.

Investujte do nich! Vyplatí se vám to

Jak motivujete efektivně své zaměstnance? Finančně tím, že jim dáte 500 Kč navíc k výplatě? Jenže na to si velmi rychle zvyknou a příště už to očekávají jako standard. Když ho nedostanou, jsou zase nespokojení.

Podmínky a konkurence na trhu práce se mění, což ví i vaši zaměstnanci. Mobilní telefon, notebook nebo služební auto, které mohou využívat i pro soukromé účely, proto jako benefit většinou už nepovažují. Je to nutnost.

Mobil s neomezeným tarifem a počítač k práci potřebují, abyste s nimi mohli být v kontaktu i mimo kancelář, a za využití auta „přidaňují“ 1 % z jeho vstupní ceny ve výplatě.

Zeptejte se jich raději, o co mají opravdu zájem, než vám odejdou, protože podlehnou syndromu vyhoření?

Podporujte je v jejich osobním rozvoji

Zaměstnanci, kteří pracují ve firmě rádi, odvádí pro ni vše, co umí. Podmínky se ale ve vašem oboru mění dynamicky. Umožňujete jim rozvoj dovedností a znalostí.

Osobní rozvoj ale neznamená jen to, že budou sedět 12 hodin na semináři o obsluze nejnovějšího stroje nebo na školení BOZP.

Nebojte se jim nabídnout i kurzy a školení, které přímo nesouvisí s jejich pracovní náplní. Možná (až) díky nim pochopí důležitost ostatních oddělení, příp. jak by se měli chovat k zákazníkům i k sobě navzájem.

Nebojte se poslat technika na trénink prodejních dovedností nebo obchodníka na kurz o optimalizaci webových stránek. I kdyby pro vás nakonec některé nebyly daňově uznatelné, pocit spokojenosti a loajalita zaměstnance je k nezaplacení.

Rozhodujte uvážlivě, kde skončí vaše peníze

Je opravdu hodně zaměstnanců, kteří by na sobě chtěli pracovat, aby nezakrněli a podávali lepší výkony. Od svých nadřízených ale slyší větu: „Nejsou na to peníze!

Co si asi pomyslí tento zaměstnanec, když pak vidí na konci roku narychlo utrácení peněz na nákup toaleťáků, protože zbyly peníze v rozpočtu? Vždyť, co kdyby „nám“ stejný rozpočet příští rok nepřidělili.

Zaměstnanci je to jedno – vidí, jaké jsou preference ve firmě a kde končí peníze, za které se mohl vzdělat a vrátit je ve firmě v podobě efektivnějšího, kvalitnějšího a spokojenějšího pracovního výkonu.

Proč je výhodnější umožnit osobní růst, než dát vyšší výplatu?

Za vším hledejte daně a hodnotu pro příjemce. Řekněme, že máte zaměstnance, který chce studovat nějaký celoživotní program např. MBA studium, které stojí 100 000 Kč.

Pokud mu ho zaplatíte vy, je školné pro vás jako zaměstnavatele daňově uznatelné (více v mém článku) a ještě si můžete nárokovat DPH na vstupu. Pro zaměstnance je osvobozené od daně z příjmů a neplatí z něj ani sociální a zdravotní pojištění.

Pokud si má zaplatit sám 100 000 Kč, musí mít hrubou mzdu 144 700 Kč, přičemž vás bude těchto 100 000 Kč stát celkem 193 900 Kč. Tolik krátký pohled na daně.

Co získáte podporou zaměstnance?

  • Ušetříte téměř polovinu na mzdových prostředcích a přitom to zaměstnanec bude vnímat jako dvojnásobnou hodnotu.
  • Získáte spokojenějšího zaměstnance, který má současně i větší přidanou hodnotu pro vaši firmu.
  • Tím, že vynaložíte peníze na jeho osobní růst, můžete si v pracovní smlouvě vymínit, že bude muset odpracovat určitý počet let – snížíte fluktuaci vašeho klíčového zaměstnance.
  • Ano, budete mu muset (měli byste) tolerovat volno kvůli účasti na školení popř. studijní volno. To se dá vyřešit např. prací z domova. I tak se vám to vyplatí!

Takže, až se budete zase rozhodovat, na co vynaložíte své „zisky“, podpořte průběžné vzdělávání zaměstnanců. Toaleťáky nakupujte jen podle potřeby. 😉

Přeji vám mnoho úspěchů ve studiu.

Pavel Semerád

5/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *