Co si myslíte o vzdělávání po škole?

Studium

Tohle téma mě napadlo (asi překvapivě), když jsem seděl v přednáškové místnosti a zapisoval si novinky z mého oboru. Říkám to proto, že i já se snažím na sobě pracovat a že ani já nevím všechno. 🙂

Od roku 2005 se věnuji oblasti, která je svými neustálými změnami známá – daněmi. Jsem však přesvědčen, že ani oblast, které se věnujete vy, není beze změn a že sledování aktuálních trendů je prakticky nutnost. Nemám pravdu?

Vzdělávání po škole

Bylo by velkou chybou myslet si, že to, co nás naučí škola, nám postačí až do důchodu. A přece jsou studenti, kteří tomu věří. „Už se nikdy nebudu učit!“ říkají.

Vůbec si neuvědomují, že když se přestanou učit, začnou zapomínat, nebudou schopni reagovat na změny a že přestanou profesně růst. Je úplně jedno, jak dobří bývali. Jako odborníci (pů)jdou do háje.

A bude to tím dříve, pokud místo přirozené snahy se vzdělat budou hledat výmluvy – proč ne.

Proč neotevřít knihu?
Proč nejít do jazykovky?
Proč nenavštívit školení.

Motivační vzkaz od jedné mé čtenářky

Po nedávné diskuzi, kde jsme řešili důležitost vzdělávání po škole, jsem dostal email od Sylvie – mé čtenářky. Mám z něj radost, takže jsem si ho dovolil zveřejnit.

Ano, vzdělávám se stále, protože musím pružně reagovat na změny, které s sebou zejména právní legislativa přináší. Pokud pracujete s lidmi a mladými lidmi, je třeba jim také porozumět a držet s nimi krok. Psychologie je další obor, kterým si pravidelně doplňuji vzdělání a samozřejmostí je i ekonomika a management.

Možná jsem ještě „stará škola“, ale je mi 41 let. Vůbec mě po ukončení studia nenapadlo říkat, že se už nikdy nebudu učit a že teď všechna skripta zahodím a jsem ředitelkou zeměkoule. Naopak.

Při jízdě vlakem po státních zkouškách jsem si říkala, co bych se měla ještě doučit, abych pro praxi vytěžila maximum. Je to jistě také proto, že jsem studovala později a studia si velice vážila. Právě jsem letos ukončila další studium pro vedoucí pracovníky a určitě to není konečná….

Pokud jste ještě před chvílí pochybovali, co si myslíte o vzdělávání po škole teď?

Nepřestávejte se vzdělávat!

Rád bych vám předal své poselství. Nepřestávejte se učit a učte se od těch nejlepších. Jedině tak se můžete ve své profesi posunout dále a být skutečnými odborníky.

Pavel Semerád

5/5 - (5 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *