Má smysl studovat vysokou školu?

Sdílejte článek s přáteli.
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Před časem jsem narazil na zajímavý článek, kde se Jirka Rostecký zamýšlel na základě svého životního příběhu nad tím, jestli má smysl studovat vysokou školu?

I když byl přijat na vysokou, ke studiu nakonec nenastoupil a začal podnikat. Z jeho článku vyplývá, že studium vysoké školy vnímá jako prostředek k dosažení jen nějakého cíle. Nic víc.

Pozorně jsem pročítal jeho argumenty. Musím přiznat, že v mnoha věcech měl pravdu, v některých si ale myslím, že je jeho vnímání ovlivněno „nezkušeností“. Svůj názor se pokusím vysvětlit.

Má smysl studovat na vysoké škole?Proč nemá smysl studovat vysokou školu?

Vysokou školu nestudujte jen kvůli titulu!

Ano, vím to. Některé pracovní pozice titul vyžadují a nemám teď na mysli jen lékaře. Mnoho rodičů se snaží protlačit své děti až k promocím za každou cenu.

Sní o tom, že i jejich dítě převezme ony kouzelné desky, které mají až pohádkovou moc. Jako sousedovic Pepík!

Takhle to už dávno nefunguje! Tlačit dítě nebo dospívajícího člověka ke studiu něčeho, co je v rozporu s jeho vlastními sny a plány, je absolutní nesmysl. Proč?

Inu proto, že sice studium možná dokončí, aby měl doma klid, ale nebude se mu věnovat. Začne dělat to, co ho skutečně baví. Pouze ztratil 5 let života!

Pokud chcete, aby z vás ostatní „jen“ padli na zadek

Vysoká škola není patent na rozum a tvrdil jsem to už několikrát (např. Když se nebudeš učit, skončíš takhle!). Pokud se něčemu opravdu nechcete naučit, je velká pravděpodobnost, že studium ani nedokončíte.

Vždy záleží na tom, co doopravdy umíte! Pokud někdo, kdo na studium vysoké školy objektivně nemá, projde „sítem“ až do konce, potom je tu život, který jeho znalosti a vědomosti prověří.

Když nevíte, co vlastně chcete dělat...

… vysoká škola vám v tom dost možná taky nepomůže (ale třeba ano). Navíc v prvních dvou letech jsou ve studijním plánu i předměty, které tvoří obecný základ a nemusí být přímo to, co chcete studovat. V žádném případě bych si však nedovolil zpochybňovat jejich důležitost.

Co dělat, když nevíte, co dál?

Nebojte se dát si pauzu. Po střední škole jsem nezačal hned studovat „na ostro“, i když jsem po tom toužil. Mé prázdniny trvaly dva roky. Co jsem dělal? Navštěvoval jsem přednášky v celoživotním studiu, ale hlavně jsem díky práci nakouknul do tajů skutečného života. Nakonec jsem našel obor, který mě baví (a živí). Takže toho nelituji.

Proč má smysl studovat na vysoké škole?

Teď přichází ta nejtěžší část. Přijmout odpovědnost za své rozhodnutí a vnitřně si obhájit, že jsem udělal dobře. 🙂

Vysoká škola rozšiřuje obzory

Platí obecný názor, že se při studiu na vysoké škole učíte i věci, které nikdy nepoužijete. To tak někdy je. Není to ale jen problém vysokých škol, ale vzdělávání obecně.

Také jsem si tím prošel. Podobně jsem se šklebil na informatiku. Ale jen do doby, než jsem potřeboval spravovat svoje první webové stránky. Do té doby jsem nechápal k čemu mi je např. provizní systém (affiliate marketing), dokud jsem ho nezačal aktivně využívat.

Co by vám měla dát škola?

Této otázce se věnuji v článku – Co by měla naučit vysoká škola? – takže jen ve stručnosti:

Škola by vás měla naučit kritickému myšlení.
Měla by vám předložit základní fakta o tom, co – jak – proč funguje.
Měla by vám být schopna zprostředkovat nejen teoretické, ale i praktické využití.

Teorie je však vždy v převaze. To praktické uchopení je jen na vás. Když ale nebudete vědět, že něco existuje např. přírodní zákony, budete stavět také vzdušné zámky.

To je základ lidského vědění. Od učitelů přebíráte jejich znalosti a dovednosti, abyste je uchovávali, uplatňovali, zdokonalovali a předávali je dalším generacím. Jinak bychom se znovu a znovu učili rozdělávat oheň v jeskyních.

Samozřejmě tyto znalosti můžete nabýt v reálném životě. Nebudete ale příliš úzce a jednostranně zaměřeni?

Oprostíte se od subjektivních dojmů a dokážete se na problém dívat ze širší perspektivy? Připouštím, že nebýt svázán teorií a moci jednat impulzivně může být výhoda. Ano, někdy.

Vysoká škola je levná cestovní kancelář

Díky finanční podpoře např. v programu ERASMUS můžete vyrazit do zahraničí a můžete tam studovat svůj obor. To může být vaše konkurenční výhoda, protože uvidíte trendy, které k nám přijdou třeba až za několik měsíců. Můžete se zdokonalit v cizím jazyku, např. v angličtině. To, že získáte i nové kontakty je jen další benefit.

Budujete vztahy. Získáváte kontakty

Během života potkáváte spoustu lidí. V baru, v obchodě, ve vlaku… Ve škole ale potkáváte lidi se společnými zájmy (podobně jako ve sportu).

Někdy vás dá dohromady náhoda na studentské akci, někdy spolu prosedíte 5 let ve stejné přednáškové místnosti. Dřív nebo později se všichni rozutečete do firem. Ale díky vybudovaným vztahům není vyloučeno, že spolu někdy uděláte obchod, nebo že vás spolužák někomu doporučí.

Je jasné, že díky podnikání člověk získává spoustu (cenných) kontaktů. Ale to jsou zpravidla jen obchodní partneři. Přemýšleli jste už nad tím, s kým byste chtěli oslavit 50. narozeniny? S kamarády nebo s obchodními partnery (přednáška Dany Bérové)?

Máte možnost volby

Přihlásit se × studovat × vykašlat se na to × pokračovat. Můžete vlastně cokoliv.

Hodně studentů se ptá. Musím dokončit studium na vysoké škole, abych uspěl v životě? Michael Rostock, další ze známých investorů, tvrdí, že smysl dostudovat už kvůli získání teoretického zázemí.

Můžete si odpovědět na otázku, jestli má smysl studovat vysokou školu 🙂

Myslím si, a někdo se mnou nemusí souhlasit, že studium má smysl, musíte si ale vybrat správný obor. Který je ten váš? To je hodně individuální. Souhlasím ale s Jirkou v tom, že studovat na vysoké škole není povinnost. Je to možnost, příležitost nebo, chcete-li, volba.

A já vám přeji dobrou volbu!

Pavel Semerád

Má smysl studovat vysokou školu?
Ohodnoťte článek. Aktuálně: 4.5/5 (26)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na svém blogu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *