Přechodem ze střední na vysokou školu se toho změní docela dost (O pár věcech jsem vám už psal.) Dnes bych se však rád zaměřil na váš volný čas.
Nebojte, nebudu vám zakazovat chodit se spolužáky na pivo. I když s doménou Taťulda.cz bych mohl. 😉 Ne, ani tak nebudu. Tématem bude sport na vysoké škole.
Jaký je můj vztah ke sportu?
Mám velmi kladný vztah ke sportu. Mojí životní drogou je basketbal. Mým nejlepším umístěním je stříbrná medaile z Mistrovství České republiky v dorostu.
Od 17. let mám trenérskou licenci a mimo to jsem byl 8 roků rozhodčí. Dokonce jsem si v roce 2005 písknul Mistrovství ČR mladších žáků. Mám pokračovat? Každému musí být jasné, že i když na to nevypadám, basketbal mě provází už více než 20! let. Ale dost (neskromně) o mně.
Jaký je váš vztah ke sportu?
Často slýchávám od svých známých větu (možná máte stejnou zkušenost): „Za mých mladých let, když jsem přišel ze školy, hodil jsem tašku do kouta a šel jsem ven sportovat…„
Pokud i vy, až do teď, holdujete nějakému sportu, snad mi dáte za pravdu, že je to bezva čas strávený s kamarády. A je celkem jedno, jaký to je druh sportu nebo jaká to je úroveň.
Do věku cca 18-19 let jsou pro sportování ideální podmínky. Základní i střední škola končí pravidelně a trénink stíháte úplně v pohodě (většinou).
Sportujete s vrstevníky, učíte se nejen vyhrávat a prohrávat, ale i pracovat v týmu. Nevzdáváte se! Vybijete ze sebe emoce a příjemně unavení zajdete posedět na „limonádu“. Proč by to mělo všechno náhle skončit?
Sport na vysoké škole
Příchodem na vysokou školu se podmínky ke sportování změní. Říká se, že přechod mezi dospělé, není úplně jednoduchý, a proto mnoho sportovců kolem 20. roku věku končí s vrcholovým sportem.
Je to hrozná škoda! Já vím: Někteří z vás začínají podnikat nebo pracovat, jiní se rozhodnou pokračovat ve studiích, ti odvážnější se pokouší skloubit obě věci dohromady. Času začíná být méně (a bude ho ještě míň).
Co přesně se stane? Máte dopolední a odpolední směny v práci, pozdní schůzky se zákazníkem (klientem), nepravidelný rozvrh a výuku třeba až do 20:00.
Kromě toho jste se museli (třeba i) přestěhovat a jezdit 400 km na tréninky za současnými spoluhráči, to se vážně nedá. Takže jste v novém městě, kde nikoho ještě neznáte a vyhlídky na jakékoliv volnočasové aktivity jsou ta tam. Přestaňte být negativní a…
nepřestávejte sportovat, protože…
pravidelný pohyb má mnohá pozitiva.
- Nemusím snad mluvit o pozitivním vlivu na vaše zdraví. Tím že máte dobrou fyzičku, je váš organismus odolnější a u zkoušek toho víc vydrží. Díky soutěžím se učíte odolávat stresu. A když už stres a nervozita způsobují, že ty knížky nemůžete ani vidět, jdete v klidu na trénink! Jen výjimečně jsem kvůli zkoušce vynechal úmyslně trénink. To tzv. „pročištění“ hlavy je k nezaplacení. A i když možná ztratíte 2-3 hodiny, tak mi věřte, že během té doby byste ztratili čas s jinými aktivitami. Ach ten Facebook! 😉
- Sport má vliv i na vaši postavu. Metabolismus u lidí je jiný ve 20, 30, 40, 50… a necháte-li váhu pomalu stoupat… Ne, to fakt nechcete!
- Jste v kontaktu s (novými) kamarády. Pokud není vaší zábavou sport, který děláte výhradně sami např. jogging, potom časem jistě oceníte možnost být s lidmi, kteří mají stejné zájmy. Pokud jste v novém městě, potom je to i výborná příležitost se seznámit. A kdo ví, třeba potkáte i svého budoucího učitele.
- Těch důvodů ke sportu je mnoho. Pokud jsem vás ani tak nepřesvědčil, podívejme se na to, co píše „odborná“ literatura. Znáte magazín Forbes? Tak ten tvrdí, že nejlepšími zaměstnanci jsou sportovci. Hledejte je a najměte do své firmy.
Tak bezva. Támhle Honza s Věrkou přikyvují. A co vy? Taky?! Ptáte se, kdy a kde můžete začít cvičit?
Vysokoškolská sportovní centra jsou tu pro vás!
Sportovat můžete i během studia na vysoké škole. Univerzity provozují vlastní tělocvičny, posilovny, plavecké bazény, atletické areály a mnoho dalších sportovišť. Cože? Vy to vážně nevíte?! Já jsem zapomněl, pardon, vy jste tu noví. Tak pěkně po pořádku.
Nepromeškejte registraci na začátku semestru!
Na začátku každého semestru probíhají registrace do různých sportovních, tréninkových, jednotek. Záměrně se vyhýbám slovu kroužek. Na své si přijdou téměř všichni sportovci, protože nabídka je opravdu pestrá.
Kde ji najdete? Na stránkách vaší univerzity nebo zadejte do Google např. „sportovní aktivity pro studenty“ + „doména nebo název vaší univerzity“. Hledejte, vybírejte a hlavně registrujte!
Zbytečně neotálejte, protože množství nabízených míst je omezeno maximální kapacitou. Kdo dřív přijde, ten má přednost. Jakmile budete znát svůj rozvrh, stačí se zaregistrovat a zaplatit.
Cože? Zaplatit? To se jako platí?
No, jo, no… Nic není zadarmo. I když jsou to prostory univerzity, vznikají náklady na provoz, na kterých se budete muset podílet. Částky ale nejsou nikterak závratné.
Mám pro vás jednu dobrou radu. Zkuste se podívat na to, jak vaše zdravotní pojišťovna finančně podporuje své pojištěnce. Pojišťovny dávají příspěvek 500 Kč na organizované sportování (školní i mimoškolní).
O peníze je možné požádat až zpětně po úhradě. Pokud víte i o jiných nabídkách, napište mi je pod článek do komentáře. Pomůžete tím i ostatním.
Reprezentujte svoji univerzitu na Akademických hrách ČR!
Pokud jste ctižádostiví a do nějakého „kroužku“ se vám chodit nechce, tak pozor. Vysoké školy sestavují i univerzitní týmy a třeba na akademických hrách proslavíte i vaši univerzitu!
Máte možnost ukázat svým spolužákům, že to povídání o stříbrné medaili nejsou pohádky a že ten sport opravdu umíte. Tak co, nestálo by to za vyzkoušení?!
Můžu hrát soutěžní utkání po celou sezónu?
Tak určitě! 😉 Některá sportovní družstva hrají pod hlavičkou univerzit i regulérní soutěžní zápasy (utkání nebo i závody).
Pokud se dostanete na soupisku, nic nebrání tomu, abyste v jejich dresu „vyběhli na hřiště“. A co, když mají plno? Nevadí, nejedná se přece o jediná družstva v soutěži. Poohlédnout se můžete buď na stránkách sportovního národního nebo regionálního svazu, poptat se známých nebo využít třeba stránku Spoluhrači.cz.
Chci začít se sportem, ale já jsem úplný začátečník!
Ve vašem rozhodnutí vás plně podporuji. Nemusíte být hned profesionál, abyste si užili krásy sportu. V nabídce jsou různé výkonnostní úrovně; od začátečníků po profíky.
Netroufáte-li si na vyšší úrovně, začněte u začátečníků a postupně si přidávejte. Brzy pocítíte radost ze zlepšení a v příštím semestru si už můžete vybrat vyšší úroveň. Sport je přirozená lidská činnost. Dovolte mu, aby to byla i vaše oblíbená činnost na vysoké škole.
Omlouvám se, už musím končit. Za chvíli mi začíná trénink… 🙂
Pavel Semerád