Co byste měli vědět, než vám začne první semestr?

Nastupujete od září do prvního ročníku na vysoké škole? Potom by se vám mohlo hodit několik praktických informací, které vám mohou ulehčit přechod ze střední na vysokou. Co byste měli vědět ještě před tím, než začne první semestr?

Ano, semestr. Nemáme tu už pololetí. Akademický rok je rozdělen do dvou semestrů (zimního a letního). Ty se dále dělí na výukovou část (obvykle 12 – 13 týdnů) a zkouškové období (obvykle 5 – 6 týdnů).

Předměty – přednášky – cvičení – kredity

Na vysoké škole se studují předměty podle studijních plánů. Studijní plán můžete měnit a studovat předměty libovolně, musíte ale splnit podmínky pro zápis předmětu. Někdy musíte mít už splněný nějaký předmět např. Statistika I, abyste si mohli zapsat navazující předmět Statistika II.

Předměty jsou vyučovány v rámci přednášek a cvičení. Na přednáškách se obvykle učí teoreticky to, co potom prakticky zkoušíte na cvičení nebo co zkoumáte v laboratořích.

Cvičení jsou obvykle zakončena zápočtem (příp. klasifikovaným zápočtem) a přednášky se zakončují zkouškou. Někdy je možné jít na předtermín. Platí pravidlo, že bez zápočtu nemůžete jít ke zkoušce.

Za každý úspěšně ukončený předmět získáváte kredity. Jejich výše se odvíjí od toho, jak je předmět časově náročný a jak je obtížný. Pro postup do dalšího semestru nebo ročníku potřebujete splnit minimální počet kreditů.

Docházka – absence

Evidenci docházky si dělají sami učitelé. V některých předmětech je docházka povinná s maximálně 2 absencemi během semestru, v jiných předmětech ji učitelé vůbec neřeší.

Doporučuji vám proto, abyste se zúčastnili první hodiny.  Dozvíte se tam totiž, zda je docházka povinná, ale i to, co budete muset splnit, abyste zdárně ukončili předmět. Je dobré chodit na hodiny i v průběhu semestru.

Učitelé totiž během výkladu občas „jen tak mimochodem“ zmíní, že zrovna tohle by mohlo být u zkoušky… Co si z toho vezmete, je jen na vás…

Absenci nemusíte nijak omlouvat. Pokud ale přesáhnete únosnou mez, může se stát, že nebudete moci předmět ukončit a budete ho muset opakovat. Pokud ale byla vaše neúčast způsobena dlouhodobými zdravotními obtížemi (např. hospitalizace v nemocnici) a tuto skutečnost vyučujícímu doložíte, potom vám většinou absenci „nad limit“ omluví.

Rozvrh

Předměty se vyučují dle rozvrhu, který je v prváku obvykle pevně stanoven a moc s ním hýbat nejde. V dalších letech (semestrech) už je to ale lepší. Na univerzitách před semestrem probíhají registrace k předmětům a k rozvrhovým jednotkám.

Registrace je spuštěna nejdříve pro studenty vyšších ročníků. Při zápisu jsou zvýhodnění studenti s lepším prospěchem a s vyplněným hodnocením výuky (evaluace).

Je dobré to vědět už na začátku studia, protože s tím můžete něco udělat. Většina z vás bude raději chtít chodit do školy v úterý na 9:00 než v pátek na 7…

Pokud studujete kombinované studium, potom s rozvrhem nic neuděláte. Je pevně daný do bloků v předem stanovených termínech v průběhu semestru.

Studijní oddělení

Vysoká škola se liší od střední školy v mnoha věcech. Už brzy zjistíte, že hodina nekončí zvoněním, ale končí ji vyučující (vysokoškolský učitel). Zjistíte i, že nemáte přiřazeného žádného třídního učitele. Alespoň nejsou třídní schůzky pro rodiče. 😉

Nikdo bez vašeho souhlasu nemá právo na to, aby mu učitelé sdělovali výsledky vašeho studia. (Ale tak to je asi jasné.)

Pokud potřebujete vyřešit cokoliv, co souvisí s vaším studiem, můžete navštívit v úředních hodinách studijní oddělení. Obvykle máte pro váš obor přiřazenou studijní referentku nebo studijního referenta. S ní(m) můžete řešit vše od zápisu do studia, registrace / uznávání / opakování předmětů, až po přerušení nebo ukončení studia.

Menza – koleje – vlastní bydlení

Že vám vyhládlo? Ani se nedivím. Pro občerstvení během dne jsou otevřené v areálu kampusu nebo vysoké školy bufety a automaty, kde se můžete nadopovat cukry a kofeinem. Na oběd můžete zajít do menzy, přilehlých restaurací nebo obchodů v okolí.

Koleje jsou místo, kde mohou přespolní studenti složit po náročném dni hlavu. O přidělení kolejí musíte požádat a většinou musíte splnit podmínku, že nemáte místo trvalého bydliště ve stejném okrese (kraji), kde se nachází i vaše vysoká škola.

Čím dál častěji studenti preferují vlastní bydlení. Pokud chcete, můžete si sami, s kamarády nebo se spolužáky společně pronajmout pokoj nebo byt. Cenově to vychází podobně jako na kolejích a můžete si tak užít svoje první bydlení.

Studentský průkaz – ISIC – Potvrzení o studiu

Studenti se prokazují studentským průkazem. Některé vysoké školy vystavují studentům do 26 let (doktorandům do 28 let) automaticky průkaz ISIC. Díky tomu můžete čerpat různé výhody a slevy např. snížené jízdné na hromadnou dopravu, snížené vstupné na různé akce a vstupy. apod.

Nejčastěji ho však budete asi používat ve škole:

  • K autorizovaným vstupům do různých prostor univerzity (učeben, laboratoří), kam nemá veřejnost přístup.
  • Po dobití s ním můžete zaplatit útratu v menze, v bufetu, za kopírování ve škole a za další služby.
  • Můžete si pomocí něho půjčit knihu v univerzitní knihovně.
  • Otevřít s ním můžete skříňky pro uskladnění oblečení, batohů a tašek. Šatna ve školách obvykle není. Bundy si můžete dát buď do skříněk, nebo na věšáky v učebnách.

Pokud budete chtít ale uplatňovat slevy na dani nebo vaši rodiče daňové zvýhodnění, musíte si nechat ověřit Potvrzení o studiu na studijním oddělení.

Spolužáci – učebnice

Studenti se mohou v průběhu studia různě prolínat do studijních skupin. Může se tak stát, že se s některými spolužáky potkáte jen v jednom předmětu a s některými budete studovat od první hodiny po celé studium. Je dobré se s nimi seznámit.

Nejen v průběhu studia jsou tyto kontakty k nezaplacení. Pravděpodobně se spolu budete potkávat i mimo školu na různých společenských akcích.

Starší studenti, mazáci, vám mohou předat hodně informací prakticky o všem – o výuce, o učitelích,… S nákupem knih a učebnic ale raději počkejte. V některých předmětech si vystačíte jen s přednáškami vyučujících v PowerPointu.

Pokud budete potřebovat nějakou studijní oporu, učitelé vám to včas řeknou. Samozřejmě, pokud se chcete více vzdělávat v dané oblasti, můžete si koupit (v knihovně půjčit) mnoho publikací.

Učitelé na vysoké škole

Na první pohled bezvýznamnou změnou je oslovování učitelů na vysoké škole. Na střední je každý pedagog pan profesor nebo paní profesorka. Na vysoké patří tento titul jen výjimečným osobnostem. Při oslovení nesprávným titulem mohou vzniknout trapasy pro všechny zúčastněné. Je dobré si proto zjistit jméno učitele předem.

Facebook a blog o vysoké škole

Facebook je obrovský fenomén. To víte asi lépe než já. 😉 Během studia ho ale můžete docela dobře využít pro sdílení různých materiálů a informací se spolužáky, domlouvání schůzek a i k tomu, abyste se mohli zeptat na to, co vás zajímá.

Pokud sdílíte obsah, který je určen jen pro někoho, vytvořte si uzavřenou skupinu, kde můžete být v kontaktu jen s tím, s kým chcete.

Přeji Vám mnoho úspěchů při studiu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem vysoké školy, nebo řešíte jiné studijní záležitosti, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *