Neopakovatelné kouzlo předtermínu

Zkusite předtermín

Co je předtermín?

Zkouškové období trvá obvykle 5-6 týdnů (to už víte). Je to relativně dost dlouhá doba na splnění všech zkoušek. Pokud ale někde netrefíte terč na poprvé a musíte na trestný okruh, už toho času tolik není a je složité najít prostor pro další termín.

Ideální způsob, jak si prodloužit zkouškové a získat „o týden“ čas navíc, je využít předtermínů, které probíhají už v posledním týdnu výukové části semestru.

Proč jít na předtermín?

Kromě prodloužení zkouškového to má i své pragmatické důvody. Zkouška sice není zadarmo, ale má své kouzlo, které se už nebude opakovat. Předtermín je totiž obvykle právě jen jeden.

Učitelé ho vypisují pro úzký okruh studentů, se kterými se během semestru vídali na přednáškách a dávají jim tuto příležitost za odměnu.

A je to obrovský benefit, protože:

  • Veškeré znalosti máte ještě v čerstvé paměti, takže je nestačíte přes Vánoce zapomenout. Šetříte tak čas na přípravu. Na druhou stranu se u předtermínu předpokládá, že jste ještě neměli dostatek času na důkladnější přípravu. (Jak se naučit na zkoušku za pár hodin?)
  • Učitelé proto obvykle stupňují náročnost zkoušek s přibývajícími termíny. Nechtějí se totiž ptát na stejné otázky a snaží se vymýšlet nové varianty. Bohužel, pro studenty, obecnější a jednodušší otázky je napadají dříve. Výjimky jsou testy na počítači, kdy se testové otázky generují automaticky.
  • Učitelé na předtermínu, je-li písemný, obvykle zkouší a „hlídají“ sami. Nebudu blíže vysvětlovat. 🙂
  • Pokud mohou být někdy zohledněny sympatie mezi učitelem a studentem, je to během ústní zkoušky. Ať chceme nebo ne, zkoušení bylo, je a bude vždy subjektivní záležitostí. Větší důvěru mají učitelé k těm, kteří se neptají, jestli jsou přednášky povinné, a chodí na ně. To tak prostě je.

Proč zkoušející preferují dřívější termíny?

Přidám vám ještě pohled „z druhé“ strany. Zkoušející jsou rádi, když mají všechny studenty odzkoušené co nejdříve – hromadně – na prvních třech vypsaných termínech.

Pokud jim někdo píše 2 dny před koncem zkouškového, že jako ještě nestihl přijít ani na jeden termín a v (U)IS už žádné nejsou, tak jestli je laskavě ještě jako vypíšou, nejsou moc nadšeni. Výuka je totiž jen částí práce akademiků.

Ti se zabývají i vědou, publikují články, účastní se konferencí, školení… Zkouškové je jedním z mála období, kdy mohou volně nakládat s časem dle potřeb. Během semestru to kvůli pevně daným rozvrhům moc nejde.

Když musí vypsat zkušební termín pro jednoho studenta (bez vážných důvodů), považují to za plýtvání jejich časem. (Snad mi odpustíte tuto moji otevřenost.)

Přinejmenším to berou jako nabourání plánů. Když jdete na první termíny, které vypisují i dle svých možností, jsou v každém případě raději. Tak neváhejte!

Snad se mi podařilo dodat vám odvahu a letos (poprvé) prožijete neopakovatelné kouzlo předtermínu i vy. 🙂

Pavel Semerád

PS. Pokud některý učitel předtermíny nevypisuje, je výhodné jít už na 1. termín. 😉

4.4/5 - (14 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *