Neopakovatelné kouzlo předtermínu

Poraďte ostatním. Sdílejte.
Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone

Stejně jako děti u daňového zvýhodnění i zkušební termíny na vysoké škole počítáme. První. Druhý. Třetí. Říká se, že děti jsou naše radost. Děti jsou množné číslo. S nárůstem neúspěšných zkušebních termínů je to ale naopak. Tady spíše platí, že méně je více, a čím dříve, tím lépe. Takže, co takhle jít na předtermín a zvládnout některé zkoušky ještě dříve než vůbec skončí výuková část semestru?

Zkusite předtermín

Co je předtermín?

Zkouškové období obvykle trvá 5-6 týdnů (o tom už víte). Je to relativně dost dlouhá doba na splnění všech zkoušek. Pokud ale někde netrefíte terč na poprvé a musíte na trestný okruh, začíná nabírat pekelnou rychlost. Předtermín je ideální způsob, jak si prodloužit zkouškové a získat “o zkoušku” čas navíc. Probíhá totiž v posledním týdnu výukové části semestru.

Proč jít na předtermín?

Kromě prodloužení zkouškového má své pragmatické důvody. Zkouška na předtermínu sice není zadarmo, ale má své kouzlo, které se už nebude opakovat. Předtermín je totiž obvykle právě jen jeden. Učitelé ho vypisují zpravidla pro úzký okruh studentů, se kterými se během semestru vídali na přednáškách. Je to obrovský benefit hned z několika důvodů:

  • Veškeré znalosti máte ještě v čerstvé paměti, takže je nestačíte přes Vánoce zapomenout. Šetříte tak čas na přípravu. Na druhou stranu se u předtermínu předpokládá, že jste ještě neměli dostatek času na důkladnější přípravu. (Jak se naučit na zkoušku za pár hodin?)
  • Učitelé proto obvykle stupňují náročnost zkoušek s přibývajícími termíny. Nechtějí se totiž ptát na stejné otázky a snaží se vymýšlet nové varianty. Bohužel, pro studenty, obecnější a jednodušší otázky je napadají dříve. Výjimky jsou testy na počítači, kdy se testové otázky generují automaticky.
  • Učitelé na předtermínu, je-li písemný, obvykle zkouší a “hlídají” sami. Nebudu blíže vysvětlovat. 🙂
  • Pokud mohou být někdy zohledněny sympatie mezi učitelem a studentem, je to během ústní zkoušky. Ať chceme nebo ne, zkoušení bylo, je a bude vždy subjektivní záležitostí. Větší důvěru mají učitelé k těm, kteří se neptají, jestli jsou přednášky povinné, a chodí. To tak prostě je.

Proč zkoušející preferují dřívější termíny?

Přidám vám ještě pohled “z druhé” strany. Většina zkoušejících je ráda, když mají všechny studenty odzkoušené co nejdříve – hromadně – na prvních třech vypsaných termínech.

Pokud jim někdo píše 2 dny před koncem zkouškového, že jako ještě nestihl přijít ani na jeden termín a v (U)IS už žádné nejsou, tak jestli je laskavě ještě jako vypíšou, nejsou moc nadšeni. Výuka je totiž jen částí práce každého akademika. Zabývají se i vědou, publikují články, účastní se konferencí, školení… Zkouškové je jedním z mála období, kdy mohou volně nakládat s časem dle potřeb. Během semestru to moc nejde.

Vypisování zkušebního termínu pro jednoho studenta, bez vážných důvodů, považují (snad odpustíte, když to napíšu otevřeně) za plýtvání jejich časem. Přinejmenším to berou jako nabourání plánů. Když jdete na první termíny, které vypisují i dle svých možností, jsou v každém případě raději. Snad se mi podařilo dodat vám odvahy a letos (poprvé) prožijete neopakovatelné kouzlo předtermínu. 🙂

Pavel Semerád

Neopakovatelné kouzlo předtermínu
Hodnocení: 4.5/5 (2)

Poraďte ostatním. Sdílejte.
Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someone
Pavel Semerád
Má kariéra vysokoškolského učitele se začala psát v roce 2011, kdy jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium (Finance) na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Od roku 2004 se zabývám distribucí benzinu a nafty a starám se o rodinné tankovací karty. Potkat mě můžete i při sekání trávy kolem našeho penzionu kousek od termálních lázní Laa nebo na basketbalových halách s kočárkem (proto Taťulda.cz).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *