Vyplňte evaluace, zlepšíte výuku!

Sdílejte tento článek s přáteli.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Slovo evaluace znamená posouzení kvality a stanovení hodnoty na základě vlastní zkušenosti. Hodnocení obvykle probíhá pomocí dotazníku. Respondenti ke každé otázce vybírají odpovědi z připravené nabídky, udělují bodové hodnocení ze škály 0-5 (0-10), nebo odpovídají vlastními slovy. Probíhá-li hodnocení na internetu, musí být uživatel přihlášen do svého účtu např. na Facebooku, Googlu, Seznamu, nebo do informačního systému. Výsledky evaluací na vysoké škole jsou anonymní a nejsou veřejně dostupné, čímž se liší od běžných online hodnocení.

Hodnocení evaluace

Evaluace výuky na vysoké škole

Co se hodnotí?

Ve vysokoškolských evaluacích se hodnotí dvě významné části. Předmět jako celek a učitelé jako individuality. Přestože se mohou varianty na jednotlivých univerzitách lišit, zpravidla obsahují podobné typy otázek.

Předmět jako celek

  • Jak probíhala výuka?
  • Kolik času jste věnovali přípravě (vč. přípravy na zkoušku)?
  • Měl pro vás předmět nějaký přínos, resp. využijete znalosti v budoucnu?

Učitelé jako individuality

  • Jaký byl přístup učitele ke studentům?
  • Podařilo se mu vzbudit váš zájem o předmět, vyhovovala vám forma výuky?

Kdo obvykle (ne)vyplňuje evaluace?

Studenti se dělí na 3 skupiny. Obvykle dotazník vyplní ti, kteří byli spokojeni (1. skupina) a ti, kteří spokojeni nebyli (2. skupina). Ptáte se, kdo je ta 3. skupina? Těžko říct, ale podle statistik je to dohromady asi 72 % všech ostatních studentů. Nejste to náhodou i vy? Rád vás poznávám :).

Pro zlepšení předmětu jsou názory 3. skupiny nezbytné!

Názory extrémů = moc (ne)spokojen

Každý názor je důležitý, protože vyjadřuje hodnocení studentů, kteří předmět (ne)úspěšně ukončili. Pokud se má ale předmět někam posunout, nedá se spoléhat jen na extrémy. Odpovědi spokojených studentů jsou super. Kéž by jich byla většina! Opravdu ale nešlo udělat něco lépe? Do reality nás vtáhne druhý extrém –  studenti, kteří předmět z nejrůznějších důvodů nesplnili. Ti si ale často pletou evaluace se zdí nářků a své odpovědi považují za jakousi pomstu učiteli. (Tím netvrdím, že kritika nemusí být oprávněná.) V obou případech učitel nemá důvod nic měnit.

Nejste extrém? Odpovězte, prosím!

Nejhodnotnější odpovědi jsou od “mlčících” studentů. Právě tato většina by měla napsat svá přání, dávat doporučení a nápady ke zlepšení. Každý učitel chce mít ve výuce studenty, kteří mají rádi jeho přednášky, kteří jsou aktivní a kteří se neptají, jestli je přednáška povinná. Jenomže, jak má vědět, proč jste (ne)byli spokojeni. Můžete sice předpokládat, že to ví, ale většinou tomu tak není. Napište to, prosím. Je-li kritika konstruktivní, pomáhá zlepšovat předmět a zvyšovat hodnotu, kterou pro vás má. Asi se shodneme na tom, že sedět někde 100 minut a nic si z toho neodnést, je ztráta času. Když ale něco nepochopíte, protože vám chybí základy, tak to není chyba učitele. (Já jen pro jistotu, kdyby mě někdo chtěl brát za slovo :).

Odměna za vyplněnou evaluaci

Vysoké školy se snaží motivovat studenty, aby se zvýšila návratnost dotazníku. Nejčastěji hodnotitelům umožňují dřívější registraci předmětů nebo dřívější sestavení rozvrhu. Ať už ale studujete jakoukoliv vysokou školu, všude budou rádi, když si svoji zkušenost nenecháte pro sebe. Nebojte se vyplnit evaluace! Pomůžete vytvořit předměty, které budete mít rádi a které budou mít i reálné uplatnění v praxi! Ta nás prověří všechny.

Přeji vám, ať uspějete!

Pavel Semerád

Vyplňte evaluace, zlepšíte výuku!
Hodnocení: 5/5 (2)

Sdílejte tento článek s přáteli.
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone
Pavel Semerád
Má kariéra vysokoškolského učitele se začala psát v roce 2011, kdy jsem dostal bláznivý nápad studovat doktorské studium (Finance) na Mendelově univerzitě v Brně. I přes dobře míněné rady jsem vydržel a v roce 2014 jsem získal titul Ph.D. Od roku 2004 se zabývám distribucí benzinu a nafty a starám se o rodinné tankovací karty. Potkat mě můžete i při sekání trávy kolem našeho penzionu kousek od termálních lázní Laa nebo na basketbalových halách s kočárkem (proto Taťulda.cz).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *