Jak jsem dostal lekci: Na zkoušku se obléká slušně!

Oblečení, ve kterém jdete ke zkoušce, toho o vás hodně prozradí.

Vyjádří i to, co třeba ani nechcete. Na první pohled je totiž patrné, jakou máte úctu ke škole, ke zkoušejícímu, nebo k okamžiku, který vás právě čeká.

U zkoušek potkávám studenty z různých „světů“ a vyznavače různých životních stylů. Paradoxně nemám na mysli zahraniční studenty, i když ty učím také.

Nejpestřejší jsou obvykle čeští a slovenští studenti. Nevěříte? Pojďte se podívat se mnou.

Jak se studenti oblékají ke zkouškám?

Tak schválně! Tamhle toho bych tipl podle kšiltovky na skejťáka. Vedle by to mohli být podle sluchátek na uších Hip Hopeři.

Za nimi sedí ti, co se právě vrátili z fesťáku a ze závodů. V pomyslném seznamu si odškrtávám i holkyroztrhané kalhoty„. U těch mě skoro vždy napadne průpovídka: „Byly v akci, že?“

Ale odpověď dostávám hned od támhle té slečny. No, řeknu vám, ta je hodně odvážná. Ze zbytku látky z kalhot jí udělali „úsporné“ šaty a je jí tak vidět až do krku.

Na zkoušku se obléká slušně!

Myslíte si, že přeháním? Bohužel, ne. Tohle je (každoroční) realita. Rozhlédněte se kolem sebe!

Jejda, málem bych zapomněl na přírodní „úkaz“ – kluk z pláže (kraťásky a nazouváčky) – tzv. styl „však je hic, ne?“

Počkejte – ten kluk mi někoho připomíná!

Aby ne, však je to moje o 10 let mladší já. To, které zkoušející vyhodil od zkoušky ještě dříve, než vůbec začala! Ptáte se proč? Protože na zkoušku se obléká slušně!

Jak jsem dostal lekci?

Pamatuji si velmi dobře na ten červnový den, kdy jsem šel na zkoušku. Bylo pondělí, slunce pražilo a ve stínu bylo přívětivých 33 °C.

Říkal jsem si, že se nebudu potit „v kvádru“, vždyť je to jen písemná zkouška. Když jsem na chodbě potkal své spolužáky, uklidnilo mě, že mnozí z nich měli také tenhle „cool“ nápad.

Stačila ale chvilka a já jsem pochopil, že to byl fakt úlet. Do místnosti totiž vstoupil učitel, rozhlédl se po místnosti a chladným hlasem oznámil: „Pánové, kdo nemáte dlouhé kalhoty, opusťte místnost!“ A bylo po zkoušce!

Některým se sice podařilo ze tříčtvrťáků udělat dlouhé kalhoty, jiní za dveřmi prosili ostatní o půjčení dlouhých kalhot, ale mé soptící já šlo rovnou na studijní oddělení a zapsalo si středeční termín.

Lekci jsem pochopil až s odstupem času

Všichni, kteří jsme byli vyhozeni ještě před začátkem zkoušky, jsme nechápali, proč to ten učitel udělal.

Dnes už to ale vím. Byla to neúcta ke zkoušejícímu, který přišel v obleku (asi mu taky bylo teplo), neúcta ke škole jako významné instituci i  neúcta k okamžiku. Já vím, dnes by z toho byla asi obrovská aféra. Studenti by si stěžovali, vyhrožovali, soudili se…

Pro mě to ale byla obrovská životní zkušenost, za kterou bych si teď dal pár facek. S odstupem času rozhodnutí zkoušejícího chápu, i když s ním vnitřně nemusím souhlasit. I mě štvou studenti, kteří přijdou na zkoušku nevhodně oblečeni.

Vyhodit, nebo nevyhodit za nevhodné oblečení na zkoušku?

Šaty dělají člověka, ať chceme, nebo nechceme. Já u zkoušky taky nejsem v kraťasech! Jenomže někoho vyhodit kvůli „nevhodnému“ oblečení může mít i svá rizika.

Můžete zjistit, že ty „tepláky“ jsou považovány v Uzbekistánu za společenské šaty. To už se mi taky stalo.

Tento článek píšu hlavně pro některé české a slovenské studenty, které potkám u zkoušek. Netvrdím, že vám u zkoušky pomůže jen oblečení! Už se mi ale i stalo, že mi zkoušející poděkovala, že jsem jako jeden ze tří studentů přišel v obleku. Že prý je vidět, že si ji vážím.

Tenhle příběh má jednoduché poselství: „Veškerá příprava vám bude k ničemu, když se ke zkoušce ani nedostanete.“ Nenechte se ale mást. I když vás nevyhodí od zkoušky, skateboard v ruce, kšiltovka dozadu a sluchátka na uších vám určitě nepomohou. Spíše naopak!

Pavel Semerád

4.5/5 - (42 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 12. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.