Jaké je vhodné oblečení na státnice?

Stejně tak jako byste nešli v tanečních na prodlouženou, nebo na zkoušku v roztrhaném oblečení, nemělo by vás napadnout přijít ke státnicím v ničem jiném než ve společenském oděvu. Jaké je vhodné oblečení na státnice (dress code)?

Oblečení na státnice

Oblečení pro ženy

U žen je pravda nabídka oblečení pestřejší než u mužů. Můžete si vzít šaty, halenku, kalhoty, sako nebo např. kostýmek.

Mělo by ale platit pravidlo, že by sukně měly být dostatečně dlouhé a výstřihy nepříliš hluboké. Někde totiž jména členů komise znáte až v den zkoušky a asi vyzývavým oblečením nevyhrajete, budou-li v komisi samé ženy.

Oblečení pro těhotné

V případě těhotenství se samozřejmě oblékněte hlavně tak, aby bylo příjemně vám i miminku. Den bude totiž dlouhý a neměla byste být svázána příliš těsným oblečením. Těhotenská móda je sice pestrá, ale oblečení se postupně stává menším.

Rád bych napsal, že je komise k těhotným studentkám přívětivější (a zvýšil tím třeba i míru porodnosti u čerstvých absolventek vysokých škol v České republice), ale nemohu.

Určitě se ale komise bude snažit o to, abyste se cítila pohodlně a i průběh státnic se přizpůsobí potřebám vašeho zdravotního stavu.

Oblečení pro muže

U mužů je to v celku jednoduché. Snad jediná správná kombinace je pánský oblek, košile s dlouhým rukávem, kravata, opasek a společenská obuv (rozhodně by to neměly být bílé tenisky).

I když se v businessu ale i na vědeckých konferencích postupně ustupuje od kravat, výjimku u státnic nedělejte a vezměte si ji.

Naopak s tím, jestli si obléct světlý nebo tmavý oblek, si hlavu lámat nemusíte. Vždy platí, jděte v tom, v čem se budete cítit pohodlně. Pokud vás bude košile škrtit nebo škrábat, projeví se to i na vašem projevu.

Vlastní zkušenost ze státnic

Pokud jsem vás nepřesvědčil o důležitosti oblečení, potom vám mohu povědět krátký příběh ze státnic, kde jsem zkoušel.

Měli jsme tam studentku z Uzbekistánu, která přišla pro nás (v České republice) v neobvyklém oblečení. Vypadalo to trochu jako tepláky (omlouvám se za toto hanlivé označení; uvádím je jen pro vaši představu).

Předsedkyně komise, která byla sice konzervativní ale jinak velmi milá paní, jí to dala pěkně od plic najevo. Řekla jí, že si pravděpodobně neuvědomuje význam státní závěrečné zkoušky a že pro tuto událost měla volit vhodnější oblečení.

Až při omluvném prostoru k vyjádření, který studentka dostala, jsme se dozvěděli, odkud pochází (studovala český studijní program!!) a že se jedná o tradiční společenské oblečení.

No, nebyla to příjemná situace ani pro komisi ani pro studentku. Naštěstí vše dobře dopadlo a státnice bez potíží zvládla.

Chci tím ale jen říct, že ať chcete nebo ne, váš celkový projev může ovlivnit i to, jak vypadáte. A to i tehdy, pokud vám to členové komise neřeknou. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka.

Tak vám přeji hodně štěstí u státnic!

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.8/5 - (27 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 4

 1. Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je vhodné si vzít šaty s tenkými ramínky. Předem děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,
   ženy nosí ke státnicím různé šaty, tedy i ty s tenkými ramínky.
   Spíše bych si – na Vašem místě – pohlídal jejich přiměřenou minimální délku a nepříliš vyzývavý výstřih.
   U státnic byste měla zachovat dekorum (= formálnost, důstojnost a slušnost).
   Přeji Vám úspěšné státnice. PS

 2. Dobrý den,
  čekají mě státnice a s hrůzou jsem zjistila, že nemám vhodné oblečení.
  Je nevhodné si obléct dlouhé tmavě zelené šaty s dlouhým rukávem?

  Děkuji

  1. Dobrý den,
   já myslím, že ano. Tedy alespoň mně by takové šaty, jako zkoušejícímu, nevadily.
   Držím Vám pěsti u státnic.
   PS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *