Jaký je nejvhodnější oblek na státnice?

Pokud se, pánové, připravujete na státnice, otázce, jak se obléknout, jednoduše neutečete. A ta otázka je na místě! Státnice jsou totiž společenská událost. Ale, i kdybych vám to neřekl, napadlo by vás jít v něčem jiném než v pánském obleku a ve společenské obuvi?

Asi ne, viďte?! 🙂

Přesto se najdou výjimky, které si oblek na státnice nevezmou, a dokonce si myslí, že touto módní revoltou zkušební komisi ohromí. Jsou pak strašně překvapeni, že je po vstupu do místnosti vyhodí, ani pozdravit nestihnou! (Ale pěkně popořádku.)

Pánský oblek na státnice

Jak se oblékají ke státnicím zkoušející (muži)?

Za tu dobu, co chodím ke státnicím, jsem už poznal spoustu zajímavých kolegů – profesorů, docentů, odborných asistentů i lidí z praxe – z České republiky i zo Slovenska.

I když každý působíme na jiné fakultě nebo univerzitě a specializujeme se na jinou oblast, všichni dodržujeme dresscode na státnice – obleky, košile, kravaty, opasky a společenské boty.

Někteří členové zkušební komise ještě nosí vesty a to i v tropických vedrech koncem června, za což je obdivuji. Já ale vestu ke státnicím pod oblekem nenosím.

Zkoušející tímto způsobem prokazují úctu nejen vám, ale i této významné chvíli, i když je to už 3. den po sobě, co zkouší. Za to od vás očekávají stejný standard a jsou zklamání, když místo toho zvolíte módní revoltu.

Co byste si měli obléknout vy?

Na tuhle otázku jsem již odpověděl. Podle mého názoru jedinou správnou variantou je oblek, košile nejlépe s dlouhým rukávem, kravata, opasek a společenské boty.

Jakou si vybrat barvu?

Vždy mě pobaví, když čtu články, ve kterých někdo radí, jak se obléknout ke státnicím, aby vám to „dali“. Máte si prý určitě vzít tmavý oblek, abyste působili připraveně. Připraveně na co? Vždyť už po 2 minutách budu vědět, jak na tom se svými znalostmi jste.

Stejné je to i s radami kolem výběru barvy košile. Žádná barva vám nepomůže před komisí, když neznáte odpovědi na položené otázky. Nebo si snad myslíte, že si zkoušející řekne: „Hele sice nic neumí, ale má pěknou košili = „vypadá naučeně“, tak mu dám za B!!“ 🙂

O barvách oblečení státnice nejsou

Vliv barvy na výsledek je opravdu minimální. Mnohem větší vliv má počasí. I když je pravda, že černé a tmavě modré obleky převažují.

Důležité je vaše pohodlí! Jinak je to peklo!

Jestli vám mohu poradit, tak nezapomínejte ani na své pohodlí. Na zkoušení můžete čekat i několik hodin. Vzít si košili, která vás bude škrábat a škrtit u krku, protože se během přípravy na státnice „trochu srazila“ – to je skutečné peklo.

Nezapomeňte také na pohodlné boty. Když se budete muset místo obhajoby soustředit na to, že vás tlačí, tak vám to na klidu nepřidá.

PS. Když už jsme u těch barev, neberte si bílé a vyšmatlané tenisky.

A teď ten slíbený příběh

Tenhle příběh se stal před 2 nebo 3 roky. Byly to úplně normální červnové státnice. Po dobu zkoušení se nic zvláštního nedělo (=nic, co by bylo výjimečné). Teda až do chvíle, než do místnosti vstoupil student, kterého předseda vyhodil dřív, než stačil pozdravit.

Abyste pochopili důvody, trochu popíšu celou situaci. Jednalo se o studenta, který měl opakovat jen jeden předmět. Zkoušet jsem ho měl já z daní, takže to měla být opravdu otázka jen několika minut.

Všechno by i takto rychle proběhlo, kdyby do místnosti nevstoupil bez saka, bez kravaty a ještě se dvěma rozepnutými knoflíky u košile s krátkým rukávem. Vstoupil ve stylu: „Tak mě tady teda máte!“

Jak na to reagoval předseda zkušební komise?

Předsedu komise – profesora, který měl opravdu ještě „starou“ školu – studentova lehkovážnost a snad i neúcta zaskočila. Proto, než nás stačil pozdravit, zastavil ho a říká mu přátelským hlasem.

Dobrý den, pane kolego, já bych vás rád zastavil. Všimnul jste si, že jste vstoupil do místnosti, kde probíhají státní závěrečné zkoušky?

(Student přikývnul.)

A všimnul jste si, že vás teď máme zkoušet?

(Student přikývnul.)

Chápu vaši nervozitu, kvůli které jste se dokonce zapomněl upravit. Kravatu a sako jste zapomněl na chodbě. Buďte, prosím, tak laskav a dojděte si pro něj, ať můžeme pokračovat.

Víte, jsou tu i dámy a to, jak jste oblečen, není vhodné. I nám je horko, ale jsme oblečeni tak, jak si tato chvíle zaslouží. Až budete připraven, zaklepejte, prosím, a paní tajemnice vás opět uvede.

Jaký byl výsledek?

Nevím, komu na chodbě ukradl kravatu a sako, ale bylo jasné, že mu nesedělo. Bylo minimálně o dvě čísla větší. Hlavně ho to ale rozhodilo natolik, že jsem z něj musel odpovědi páčit. Nakonec dostal za E. Jsem však přesvědčen, že než vstoupil do místnosti poprvé, měl určitě na víc.

Proto, pánové, oblek na státnice musí být nejen pohodlný, ale i kompletní!

Pokud potřebujete nový oblek, potom nákup neodkládejte a před nákupem si ho pořádně vyzkoušejte. Já kvůli tomu nakupuji výhradně v kamenných pobočkách, kde je možné ihned objednat potřebné úpravy.

Moje reakce na diskuzi k tématu oblek na státnice ANO nebo ne?

Tento text jsem doplnil na základě vašich komentářů na sociálních sítích (19. 5. 2019): Chtěl bych říct, že mým cílem nebylo vytvořit článek, ze kterého byste měli mít pocit, že státnice uděláte jen tehdy, když si vezmete oblek.

Napsal jsem ho jako reakci na „babské“ rady, které vám říkají, jakou barvu obleku a košile si máte vzít, aby vám to komise „dala“. Přitom mnohem důležitější je, abyste se cítili dobře (škrábající košile vám na klidu nepřidá).

Oblek ke státnicím prostě patří!

Je to sice jen můj subjektivní názor, platit by měl ale pro všechny – pro studenty i pro členy komise. Ne, nebudete díky němu chytřejší. Ano, zvládli byste to i v „kraťasech“, ale reprezentujete svoji univerzitu a její tradiční hodnoty.

Prokazujete tím svoji úctu ke své alma mater a ke vzdělání, které vám dala. Každý si pak o vás může udělat svůj obrázek – ano, i členové zkušební komise, i když vás nepošlou převléct. Je to ale samozřejmě vaše rozhodnutí.

Pokud bychom se ale někdy potkali u státnic, mohu vám s téměř jistotou slíbit, že já tam budu v „plné polní“ (bez vesty). 😉

Přeji vám hodně štěstí u státnic! 🙂

Pokud potřebujete poradit, jak připravit obhajobu, napište mi a pomohu vám.

Pavel Semerád

4.7/5 - (48 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 14. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se od roku 2017 dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 9

  1. Dobrý den pane Semerád. Setkal jste se s tím, že měl student u zkoušek uniformu některého z bespečnostních sborů? Respektive doporučil by jste mi jako vojákovi z povolání jít ke státnicím ve vojenském slavnostním obleku? Děkuji za odpověď. Danek

  2. Zeptám se, černé kalhoty + černá košile nepřipadají v úvahu, nebo to prostě „nebude jen dobře vypadat“?

    1. Dress code obvykle není předepsán. Nejsem zrovna odborník na oblékání, ale pocitově si myslím, že je „lepší“ mít košili jiné barvy (např. bílou). Pokud ve výběru tápete, doporučuji Vám, abyste se zeptal jakékoliv ženy, a během chvilky budete mít jasno. 🙂 Co byste však do Vašeho výčtu měl doplnit je určitě sako (a kravata).

  3. Podle mě je určitě nutné na státnice jít oblečen slušně a formálně, ale klidně může člověk vypadat mladistvě 🙂 Brácha státnicoval s dřevěným motýlkem, což rozhodně není tradiční volba, ale i u starších ročníků se setkal s pochvalami.

  4. To byste koukal, jak někde na UPOLu pedagogové chodí ke státnicím, v košili s krátkým, v kraťasech, botách rozličných, případně ve svetru… Mě to tedy nijak netrápilo, ale je to tak.

    1. Dobrý den, Michale,
      z Vašeho výčtu považuji hlavně ty kraťasy za nedůstojné. 🙁
      Vím, že toho teď koncem června budu „litovat“ 🙂 (mám ještě 2 zkušební termíny), ale ke státnicím podle mě patří oblek.
      PS

    1. Děkuji za Váš komentář. Myslím si ale, že o oblecích je. Nebylo však mojí ambicí pomoci vám s jejich výběrem. Nedělám věci, kterým nerozumím a kde si nechávám sám poradit. 🙁 Reagoval jsem jen na „babské“ rady, které najdete na internetu (viz doplněný text na konci článku).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *