Mám po dokončení magisterského studia pokračovat na bakalářském?

Před 7 lety jsem se s vámi podělil o své zkušenosti se studiem dvou vysokých škol současně. Sám nevím, jestli bych do toho šel znovu (smích), ale s největší pravděpodobností ano.

Souběžné studium však nebývá tak časté (je opravdu nejen časově velmi náročné), většinou studenti pokračují v dalším studiu až po dokončení současného studia.

Příkladem může být, že vystudujete nějaký obor, kterému se pak věnujete, a časem zjistíte, že si potřebujete doplnit znalosti i z jiného obor (např. právo). Využít můžete samozřejmě i postgraduální programy (MBA, LL.M., MSc.), ale zůstaňme u studia na vysoké škole.

Podle mě je v pořádku, že na sobě pracujete. Vzdělání je totiž celoživotní cesta, která nikdy nekončí. A pokud nechcete zamrznout se svými znalostmi v minulosti, váš seberozvoj a další vzdělávání je naprosto nezbytné.

Už před delší dobou se na mě obrátil jeden můj čtenář, který otázku dalšího studia řešil také. Slíbil jsem mu, že svoji odpověď zveřejním až po nějaké době, aby se mohl v klidu rozhodnout. Jak to ale dopadlo, zatím nevím. 🙂

Otázka mého čtenáře

Obracím se právě na Vás, protože věřím, že zrovna Vy budete mít pro mou situaci to nejlepší pochopení.

Vše pramení z toho, že jsem se velmi dlouho hledal v tom, co mě skutečně baví a naplňuje. Postupně jsem zjistil, čemu bych se chtěl věnovat, jenže se to úplně nekryje s oborem, který studuji.

Abych byl konkrétní

V září jsem na VUT nastoupil na magisterský program, který je hodně prakticky zaměřený. Potíž je v tom, že já více tíhnu k matematice, fyzice a modelování.

Tuto situaci jsem nejprve příliš neřešil, avšak nedávno jsem shodou náhod narazil na bakalářský program na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Čím více jsem o tomto programu začal číst, tím více se mi začal zamlouvat.

Aktuálně tedy řeším, zda po dokončení magisterského studia ještě pokračovat studiem bakalářského studia

Jsem si vědom, že se jedná o velmi náročné studium na velmi náročné fakultě, avšak nějakým zvláštním způsobem mě to k tomu táhne.

Ale

  • V průběhu studia přesáhnu hranici 26 let, čímž bych přišel o studentské výhody, a ještě si musel platit zdravotní pojištění.
  • Studiem na vysoké škole bych celkově strávil 9 let, což není na jednoho málo.
  • S pokračováním mého studia nesouhlasí moje přítelkyně a mé stěhování do Prahy by s sebou pravděpodobně neslo i rozpad našeho vztahu.

Je to pro mě veliké dilema, a proto budu velmi vděčný za jakoukoliv zpětnou vazbu, informace, či rady od zkušenějších, než jsem já sám.

Moje odpověď

Vážený pane kolego,

obor, kterému se chcete věnovat, je pro mě velmi abstraktní, a proto vám nedokážu poradit, co se týká náplně studia. Začnu tedy od konce s vašimi „Ale“.

Studium po 26 roku věku

V České republice je u prezenčního studia neustále zlomový 26. rok. Když se ale podíváte do zahraničí, v prezenční formě studují i starší studenti. Nejprve s pomocí rodiny šetří na školné, pak studují, pak vydělávají, aby zase mohli studovat.

Chci tím říci, že bych se nenechal ve výběru studia ovlivňovat věkem, zvláště pak – jak jsem z vašeho dotazu pochopil – nemáte jiné závazky (rodinné ani pracovní). Kombinovaní studenti v tomto řeší mnohem složitější rozhodování.

Délkou studia bych se netrápil

Jestli studujete 2, 3…5 nebo 9 let bych u tak perspektivního oboru také příliš neřešil. Já jsem studoval celkem 10 let.

Mám sice trochu morální dilema, jestli by druhé studium mělo být také zcela zdarma, ale pokud své znalosti a zkušenosti využijete jako rezident České republiky, nikdo vám nemůže říct ani popel.

Hrozící rozchod s přítelkyní

Nejsem párový terapeut a nepřísluší mi, abych dával jakékoliv rady. Moc bych vám přál, aby váš vztah, pokud o to oba stojíte, přetrval všechny překážky.

Odloučení ve vztahu je samozřejmě vždy velmi složitá záležitost a je jen na vás dvou, jak se k tomu postavíte. Z Brna do Prahy to není až tak daleko. Záleží ale na vašich dalších společných aktivitách a (pracovních) povinnostech.

Co bych udělal já?

Ptal jste se mě na můj názor, proto si na vaši otázku dovolím odpovědět, i když jakékoliv rozhodnutí musíte učinit sám.

Zvážil bych doktorské studium na ČVUT

Z vašeho dotazu cítím, že jste zapálený do jaderné energie. Zvážil bych proto, jestli se v tomto oboru více nerozvíjet. Pokud jsou si oba obory podobné, podíval bych se, jestli na magisterské studium nemůžete navázat doktorským studiem na ČVUT.

Nevím, jak to má Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, mám zkušenosti jen s Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT, ale mnohdy se takto dá postupovat.

Nebudete-li si jistý, bez obav se obraťte na proděkana pro vědu a výzkum, který má na starosti i doktorská studia. Jsem přesvědčen, že vám poradí.

Vyjel bych na Erasmus+

Dřív jsem byl lenošný. Dnes bych zcela určitě vyjel na Erasmus na fakultu s podobným zaměřením, abych věděl, jaké trendy vládnou ve vašem vysněném oboru. Zpátky se vrátíte s důležitými informacemi.

Požádal bych o stáž

Pokud si nejste jistý, co konkrétně bude obnášet vaše profese po dokončení prvního nebo druhého studia, požádejte o stáž. Pomůže vám to získat i finanční nezávislost. Dukovany z Brna zase tak daleko nejsou, a přece to nemusí být jen Jaderná elektrárna Dukovany.

Ať už pojedete na Erasmus nebo využijete nějakého trainee programu, věřím, že vám to pomůže zodpovědět i další otázky.

Moc vám přeji, abyste se rozhodl správně a abyste svého rozhodnutí nemusel nikdy litovat.

Pavel Semerád

5/5 - (1 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia, od září 2011 na nich učím a v březnu 2025 jsem se stal prorektorem pro studijní záležitosti na Vysoké škole Sting. Potkat mě můžete i na NEWTON University, kde garantuji MBA. Dříve jsem působil také na PEF MENDELU (2011-2023) a na FP VUT (2022-2025). O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím tady na blogu, na mém YouTube kanálu a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *