Třikrát nedokončil studium. Bude už platit školné?

Příběh jednoho mého čtenáře mě hned zaujal. Třikrát nedokončil studium – dvakrát na Slovensku v Bratislavě a jednou v České republice. Přesto chce začít studovat znovu ekonomku i na 4. pokus.

Příběh studenta

Práve som dočítal Váš zaujímavý článok o dennom štúdiu. A keďže som sa k nemu dostal, znamená to asi, že sa momentálne zaujímam o tento problém. A áno, je to pravda. Momentálne mám v sebe pár otázok, na ktoré hľadám odpoveď, a preto by som Vás chcel poprosiť, ak je to možné, o malú radu.

Som pomaly 24 ročný, pracujúci chlap, ktorý študoval už hádam všade, ale vždy to nejak nevyšlo, lebo som vždy uprodnestnil prácu.

Ako na prvú školu (09/2016) som začal chodiť do Bratislavy na Fakultu Managementu UK, kde som nedochodil ani prvý semester. O rok nato 2017, som sa prihlásil na Ekonomicku univerzitu v Bratislave na externé štúdium, kde som sa zapísal, ale bohužiaľ, kvoli práci, som tam ani nemal poriadne kedy chodiť a štúdium som ukončil.

Minulý rok v septembri som začal chodiť pre zmenu do Brna na VUT prezenčne, kde som ale opäť v januári tohoto roku školu zanechal kvôli práci. Niekto by povedal, že do tretice by to stačilo. Avšak stále mám to nejaké nutkanie, že sa mám prihlásiť na kombinované štúdium tu v Brne, kde mám momentálne dobrú prácu.

Otázky a mé odpovědi

Jedna z mojich otázok však je, viete mi povedať, ako to bude s platením školného? Viem že u bakalárskeho štúdia je štátom hradené 3+1 – tzn. ja som už tri roky štúdia začal, takže teraz keby začnem opäť bakalárske štúdium, tak si platím. Hovorím správne?

Do českého studia 3+1 by se Vám nemělo započítávat studium na Slovensku. Takže podle mého názoru, ale to si raději ověřte na studijním oddělení příslušné vysoké školy, máte vyčerpaný jen 1 rok. Zbývají vám tak ještě 3 roky bezplatného studia.

Avšak po dúfam úspešnom ukončení Bc. štúdia a začatí magisterského, je opäť nárok na 2+1 rokov štúdia bez školného, chápem tomu správne ? Platí to aj v prípade ak budem mať už nad 26 rokov?

Magisterské studium je, jak uvádíte, 2+1 bez školného bez ohledu na Váš věk.

Alebo už to vyzerá skôr tak, že si budem musieť platiť celé štúdium?

Záleží na tom, jakou vysokou školu si zvolíte – veřejnou, státní nebo soukromou.

A možno okrajová otázka – rád by som vedel Váš osobný názor na súkromné školy ako Newton College alebo VŠEM.

Sám jsem absolventem soukromé vysoké školy. 5 let jsem strávil na Akademii Sting a své studium hodnotím pozitivně. Vždy ale záleží na konkrétní vysoké škole. Bohužel ty Vámi zmiňované neznám natolik, abych si je mohl dovolit hodnotit.

Update 4. 7. 2022:
Od září 2021 působím i na Newton University (dříve Newton College). Protože jsem už za tu dobu stačil nasát atmosféru Newtonu, byl to v podstatě i důvod, proč jsem na nabídku výuky tady kývnul, mohu vám ho doporučit.

Pavel Semerád

—————————

Tento názor jsem doplnil 1. 10. 2019 na základě svého následujícího článku:

Chci vám říct, že se mi tento způsob „studia“ nelíbí, neboť zbytečně plýtváte penězi daňových poplatníků v České republice a na Slovensku. Místo „experimentů“ se zahájením studia, byste měl popřemýšlet, jestli má smysl ve vašem případě studovat ekonomku.

Vždyť jste ji už 3× nedokončil! Pokud má čtvrtý pokus dopadnout lépe, měl byste změnit své životní preference, jinak to zase skončí jen studiem na 1 rok.

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 4

 1. Dobrý den,
  ráda bych Vás požádala o informaci k úhradě roků studia nad rámec bezplatného 3+1 roku.
  Po zakončení SŠ jsem započala studium na soukromé VoŠ, bohužel mi styl výuky nepřirostl a velmi rychle jsem odešla.
  Při zaměstnán jsem později nastoupila na státní VŠ, kde aktuálně studuji druhým rokem. Bohužel, chybně jsem zvolila zaměření, očekávala jsem hlubší směr výuky ekonomickým směrem, ale není tomu tak.
  Proto jsem se přihlásila na soukromou VŠ, která je již, bohužel napotřetí, tou správnou cestou.
  Ráda bych se Vás proto zeptala, zda se i studium na soukromé VŠ do roků 3+1 započítává a zda mám očekávat při studiu Bc+Ing další platby ke standardnímu školnému.
  Děkuji Vám za odpověď s přeji pěkný den.

  1. Dobrý den,
   studium na vyšší odborné škole se do odstudovaných let na vysoké škole nezapočítává.

   Studium ze soukromé vysoké školy do „bezplatného studia n+1“ také nezapočítává. Pokud tedy bakalářské studium na potřetí úspěšně dokončíte, inženýra začnete s čistým štítem.
   Více na tyto otázky odpovídám v tomto článku a v diskuzi pod ním.
   Přeji Vám úspěšné studium.

   PS

   1. Nesmysl, studium na soukromé vysoké škole se započítává do standardní doby studia. Každopádně každym úspěšnym studiem se standardní doba resetuje (tzn. po úspěšnym bakaláři máte znova nárok na 3+1 na bakaláři bezplatně). Bakalářské a navazující, případně dlouhé magisterské studia jsou odděleny z hlediska poplatkové povinnosti, tzn. že na poplatkovou povinnost na magistru nemá vliv jestli jste bakaláře dělal třeba 5let. Po úspěšnym bakaláři máte nárok na 2+1 na navazujicim zdarma.

    1. Děkuji Vám za komentář. Dovoluji si Vás ale odkázat na § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách: „Studuje-li student ve studijním programu déle, než je standardní doba studia zvětšená o jeden rok v bakalářském nebo magisterském studijním programu, stanoví mu veřejná vysoká škola…“ Z toho odvozuji, že se soukromé vysoké školy do odstudovaných let nezapočítávají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *