Jak donutit syna dokončit studium na vysoké škole?

Dokončit studium na vysoké škole není vždy jednoduché. Své o tom ví paní Alžběta, která má trápení se synem. Ten začal podnikat a daří se mu, a tak se nemá k dokončení studia, které mu už nedává smysl. Při tom mu chybí „jen“ diplomka a státnice. A tak mi napsala, abych ji poradil, jak donutit syna dokončit studium?

Dobrý deň pán Semerád,
našla som si nejaké Vaše odporučenia ako motivovať k napísaniu diplomovej práce… Mám problém motivovať syna k tomuto počinu, už som skúsila všetko…. Vytvoril si svoj e-shop a keďže sa mu darí, nemá podľa jeho slov ukončenie štúdia na vysokej škole ako prioritné… Ja už som z toho zúfala, keď si uvedomím, koľko rokov študoval a teraz sa na to vykašle. Už si odkladal odovzdanie práce prinajmenšom 2x. Totálne ma vytáča jeho tvrdenie, že ani Bill Gates neukončil vysokú školu.

Neporadili by ste mi ako syna dokopať, aby si uvedomil, že je nelogické sa pred cieľovou rovinou vzdať? Preposielala som mu aj niektoré Vaše články… a nič!

Ďakujem, smutná matka

A protože podobná trápení zažívá možná i více rodičů (a studentů), rozhodl jsem se, že svoji odpověď uveřejním i na mém blogu.

Moje odpověď

Milá paní Alžběto,

na úvod bych chtěl říct, že studium vysoké školy není povinnost, ale příležitost! Neměla byste proto syna tlačit do studia násilím. Staré pořekadlo totiž praví, že můžeme přivést koně k vodě, ale pít už musí sám. Jako rodič chápu, že se snažíte synovi pomoci najít sílu do studia!

Současně ale věřím, že chcete hlavně, aby byl Váš syn šťastný a úspěšný v tom, co dělá. Třeba Vás povzbudí názor Jana Mühlfeita, který říká, že nejdůležitější v životě je rozumět sám sobě! Opravdu jen Váš syn ví, kam směřuje a čeho chce v životě dosáhnout.

Jako matka ho můžete jen lehce nasměrovat, tak se o to pokusme.

Z dotazu chápu to, že Vašemu synovi schází jen dopsat diplomku a státnice. Má tedy všechny předměty už hotové. I já si myslím, že by byla velká škoda, kdyby to teď zabalil.

Zeptejte se ho na jeho podnikání?

Až budete sedět se synem a bude na to vhodná příležitost, zeptejte se ho, co chce v životě dělat? Pokud odpoví, že podnikat (provozovat e-shop), zeptejte se ho, jestli zná všechna rizika tohoto typu podnikání?

Existuje totiž nebezpečí, že budou zbožové srovnávače do budoucna zvýhodňovat jen některé e-shopy. Jiné zase umožňují nakupování přímo na portálu a zákazníka na e-shop partnera vůbec nepustí. Zákazníci tak budou nakupovat výhradně na srovnávačích a prodejci si budou konkurovat jen cenou. Z toho vyplývá:

Nízká cena + nízká marže = velký úbytek „tuctových“* e-shopů
(*tuctový – s nízkou přidanou hodnotou pro zákazníka)

Budoucnost e-shopů

Pravděpodobně tak přežijí jen ty velké, nebo něčím výjimečné. Snad každý je na začátku podnikání přesvědčen, že dosáhne minimálně úspěchu Amazonu. Ale jen málokdo se tomu alespoň přiblíží. Navíc stačí penalizace webu od vyhledávačů (např. Panda a Pinguin od Google) a firma v online světě prakticky končí.

Konec podnikání kvůli změně zákona

Vaše podnikání může ukončit i stát. Sám jsem prožil s naší firmou krušné časy, kdy byly na trh s pohonnými hmotami uvaleny kauce pro distributory ve výši 20 mil. Kč. Firmy, které je nesložily, nebo nezískaly bankovní záruku, 1. listopadu 2013 skončily. Ano, i ty s historií.

Proč nemám rád srovnávání s Billem Gatesem, Stevem Jobsem nebo Markem Zukerbergem?

Podobně se dá pohlížet i na jiné typy podnikání, které jsou založeny na nízké míře přidané hodnoty. Pokud nenabízíte opravdu exkluzivní službu, velmi snadno se můžete stát cílem kopírování. Je-li konkurence silnější – má-li více zdrojů – může Vás pak kdykoliv vytlačit z trhu.

Co tím chci říct? Microsoft (Bill Gates), Apple (Steve Jobs) nebo Facebook (Mark Zukerberg) jsou unikátní služby/produkty, kterým budete jen těžko konkurovat. Je pravda, že všichni 3 zakladatelé nedostudovali vysokou školu, ale jejich firmy vyrostly díky unikátní nabídce v obrovská impéria.

Studium je (alespoň nějaká) jistota

Vzdělání je to, co Vašemu synovi už nikdo nevezme. Znám hodně lidí, kteří po 10-15 letech litují, že studium nedokončili. Nyní začínají opět studovat. Nechtějí, aby jim ujel vlak.

Je to ale pro ně mnohem náročnější – mají rodiny s dětmi, zaměstnání nebo podnikají. Nemají tolik volného času, jako měli dřív…

Navíc i ty vědomosti jim po celém dnu do hlavy tak „nelezou“. Spoustu věcí navíc už pozapomínali, spousta věcí už je úplně jinak. Stojí je to ohromné množství energie, odříkání, času i peněz. Ale chtějí, a já věřím, že budou úspěšní!!

Vysoká škola není patent na rozum

Tím se netajím. Vysoká škola ale není jen o studiu. Člověk poznává nové lidi a ty kontakty se mu později mohou hodit. Vztahy, které navážete ve škole, jsou mnohem pevnější, než při jiné volnočasové aktivitě.

Jenže škola je jen teorie!

Teorie není sprosté slovo! Je to jen odrazový můstek. Ve škole nás učili číst – psát – počítat a to nám otevřelo dveře do skutečného světa.

Škola dává všeobecný rozhled. Kam se vydáme, je jen na nás. Jasně, že je praxe mnohem rychlejší, ale i ta je postavena na teoretických základech. Přece nebudete stavět dům od střechy, vždy začnete základy.

Člověk se musí neustále vzdělávat!

Každý profík se musel nějak začít vzdělávat. Opravdu moudrý člověk se nikdy nepřestává učit. (Je to obsaženo i ve slibu absolventa vysoké školy.) Dnes je to prakticky v každém oboru absolutní nutnost – tvrdě na sobě pracovat, navštěvovat školení a kurzy, specializovat se ve svém oboru a dále se rozvíjet.

Milá paní Alžběto,

kdybych byl na Vašem místě, snažil bych se syna taky popostrčit vpřed. Pokud by na mě nedal, možná by ho mohla přesvědčit přednáška Michaela Rostocka – známého investora (např. Den D) – který obecně doporučuje dostudovat.

Přeji Vám hodně sil. A kdyby to nakonec nedopadlo podle Vašich představ, nezoufejte, život už je někdy takový. Přesto mějte syna ráda a podporujte ho. To nejhorší, co se Vám může stát je to, že si pokazíte vztah, který celý život budujete. A kromě toho – ale to jen tak mezi námi – žít se dá i bez vysoké…

Pavel Semerád

5/5 - (10 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Komentáře: 2

  1. Dobrý den,
    ráda bych se zeptala,zda jako babička se mohu informovat na zletilého vnuka,jak prospívá na vysoké škole.Lze zajistit nějaké doučování ? Vede si škola evidenci,zda ,a jak často chodí na přednášky ? Mohu se informovat jakou zkoušku nebo zápočet absolvoval a s jakým výsledkem ? Když je plnoletý komu lze podat o jeho studiu informace ? Mnohokrát děkuji

    1. Vážená paní Vlasto,
      je chvályhodné, že se zajímáte o prospěch Vašeho vnuka.
      Bohužel (pro Vás) jde už o plnoletého člověka – měli bychom ho vést k samostatnosti a navíc, jeho výsledky podléhají ochraně osobních údajů.
      Máte-li zájem o výsledky, zeptejte se, prosím, vnuka napřímo. Nabídka doučování je samozřejmě velmi široká. Evidence docházky se obvykle vede u praktické výuky – semináře a cvičení. Přednášky většinou povinnou docházku nemají.
      Přeji Vám klidné dny a radost z vnukova studia.
      Pavel Semerád

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *