Jaké to je studovat dva doktoráty současně? A jde to vůbec?

Asi je to nějaká nová móda, dost možná to ale byla jen náhoda. Ať už to bylo ale jakkoliv, během posledních dvou týdnů mi přišly dvě otázky od mých čtenářů, kteří by chtěli studovat dva doktoráty současně.

V prvním případě se jednalo o dvě rigorózní řízení, tzv. malé doktoráty (s očekávaným výsledkem PhDr. et PhDr.) a ve druhém případě dokonce o šlo o dvě doktorská studia (s očekávaným výsledkem Ph.D. et Ph.D. za jménem).

Fíííha dva doktoráty!!!

Když jsem si ty e-maily četl, vnitřně jsem před jejich odesílateli smekal. Zřejmě se muselo jednat o opravdové kapacity, od kterých bych se spíš měl učit já.

Já jsem sice taky studoval dvě vysoké školy současně (dnes jsem Ing. et Ing.), ale byla to „jen“ dvě navazující studia. Sám nevím, jestli bych do toho šel znovu; s dětmi určitě ne.

Během mého studia jsem padal na hubu, významně to poznamenalo můj vztah… je to něco, co si běžný student nedokáže moc představit.

A tady šlo o dvě doktorská studia. To je něco, co si nedokážu představit ani já. Tady nejde jen o zkoušky, v případě oborově příbuzných studií by mohl být odborný základ podobný, ale o ty práce.

Věda a výzkum

Opravdu si myslím, že byste zkoušky u příbuzných oborů splnili i vy. Problém ale je se závěrečnými pracemi. Rigorózní práce a hlavně dizertační práce – to už nejsou jen tak nějaké závěrečné práce.

Jsou hodně zaměřeny na výzkum a to, co vám stačilo na diplomku, u těchto dvou typů prací pravděpodobně stačit nebude. U dizertačních prací je navíc potřeba publikovat odborné články a to dá taky hodně zabrat.

Nebylo by lepší studovat ta dvě studia po sobě?

Možná jsem jen nemotora, ale dělat tohle všechno současně, tak to bych nedal ani náhodou. Přijatelnější by mi přišlo, kdybych studoval nejdříve jedno studium a teprve po jeho úspěšném ukončení bych studoval to druhé.

Sorry, je to jen můj názor. Chtěl bych se ale dostat k otázkám, které jsem od studentů dostal.

Na co se mě studenti ptali?

Lze vůbec dělat 2 prezenční doktoráty?

Podle mě ano. Nevím alespoň o žádném předpisu, který by o zakazoval.

Jak je to případně se stipendii? Dostávám je z obou fakult?

Podle mého názoru budete dostávat stipendia z obou fakult, samozřejmě za podmínky, že budete plnit své studijní, výukové a další povinnosti. Chcete-li mít jistotu, doporučuji vám, abyste se obrátili na studijní oddělení.

Pokud ale nebydlíte u rodičů, nebo nemáte někoho, kdo za vás bude platit životní náklady, nespoléhejte se jen na stipendia. Dost možná byste byli zklamaní. Mnohem častěji se setkáte s doktorandem, který si přivydělává i mimo školu (nemá-li tam úvazek).

Je možné v průběhu studia změnit podobu studia z prezenční na kombinovanou?

Ano, je to možné. Postupují tak studenti z nejrůznějších důvodů. Nejčastěji je to ale proto, že nestihnou dokončit studium ve standardní době studia, a protože si potřebují vydělávat i na živobytí, obvykle přestoupí na kombinované.

Tady je samozřejmě možnost, že je vysoká škola zaměstná (dá jim zkrácený úvazek), aby studenty udržela.

Myslíte si osobně, že je tento způsob proveditelné?

Myslím, že to bude těžká řehole. Já bych to určitě nezvládnul, viz můj komentář výše. Ale nechci vás od záměru zrazovat. Přeji vám samozřejmě to jen to nejlepší.

Témata jsou si v obou případech velmi blízká, lze to je propojit a zkoumat současně rozdílné výzkumné otázky?

Výstupem vašeho studia budou muset být dvě originální (= původní) práce. Jsou-li si proto témata natolik blízká, že je lze propojit, zvážil bych, jestli nestudovat jen jeden doktorát.

Po dohodě se školitelem bych se snažil aplikovat i druhý přístup. Výsledky by mohly být zajímavé.

Přeji mnoho úspěchů!!
(Raději 2 vykřičníky, jeden by byl málo.)

Pavel Semerád

5/5 - (2 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *