Nedostal jsem se na vysokou školu. Jaké mám možnosti?

Červen bývá měsícem, kdy se studenti dozvídají výsledky svých přijímacích zkoušek na vysoké školy. Těm z vás, kteří jste byli přijati, přeji úspěšné studium.

Tento článek je ale pro ty z vás, kteří jste se na vysoké školy nedostali.

Není totiž všem dnům konec! Mám pro vás hned několik řešení, jak se stát studentem už od září 2022. Nemusíte tak přijít o status studenta a o studentské výhody při minimálně půlročním čekání na další přijímačky.

Otázka mého čtenáře

Narazil jsem na Váš blog při hledání odpovědi na svou otázku a všiml jsem si, že nabízíte možnost poradenství. Tak jsem rozhodl Vás kontaktovat a byl bych velice rád, kdybyste mi pomohl vyřešit můj problém.

Dovolte mi nastínit mou situaci. Jsem 19letý student, který úspěšně složil maturitní zkoušku. Bohužel jsem ale nebyl přijat ani na jednu ze dvou mnou zvolených vysokých škol. Vypadá to tak, že se nemám kam přihlásit.

Chtěl bych se tedy zeptat, jak je to s následujícím studiem příští rok, s placením vysoké školy a se studentskými slevami, které mi status studenta při studiu škola přináší?

Moje odpověď

Děkuji za Vaši otázku, rád Vám na ni odpovím.

Mrzí mě, že se Vám nepodařilo dostat ani na jednu z Vámi preferovaných vysokých škol. Přesto ale stále existují možnosti, jak začít studovat ještě od září na vysoké škole.

1. Druhá a třetí kola na veřejných vysokých školách

Začnu možností, o které se málo ví. Já jsem tedy o ni jako 19letý kluk nevěděl. Objevil jsem ji až o pár let později, kdy jsem se takto dostal na Stavební fakultu VUT.

Jde o druhá a třetí kola přijímacích řízení, která vypisují školy, když nenaplní plánovanou kapacitu. Jde v podstatě o rovnocenný způsob přijímání studentů, pouze je kapacita omezenější (jde o její doplnění).

Druhá a třetí kola nabízejí na vybrané fakulty např. Mendelova univerzita v Brně a Vysoké učení technické v Brně.

2. Studium na soukromých vysokých školách

Širokou nabídku studijních programů nabízejí také soukromé vysoké školy.

Já Vám mohu s klidným svědomím doporučit např. brněnský Sting a Newton University (pobočky má v Praze, Brně a Bratislavě). Na Stingu jsem sám studoval a na obou školách učím.

3. Studium na vyšších odborných školách

Studovat můžete také na vyšších odborných školách. Na VOŠky se často zapomíná, ale i ony mají svoji důležitou roli. V porovnání s vysokými školami jsou zaměřené více na praxi.

Tady Vám zase mohu doporučit např. Obchodní akademii a vyšší odbornou školu na Kotlářské v Brně.

Právě Kotlářská má dohodu s Provozně ekonomickou fakultou MENDELU a s Vysokou školou STING, že je absolventům VOŠ uznáno několik předmětů (kreditů). Mohou si tak dodělat bakaláře rychleji.

Takže pokud by Vás studium začalo bavit a chtěli byste se více vzdělávat v této oblasti, můžete využít i této kombinace.

4. Studium v pomaturitním jazykovém studiu

Na výběr také máte studium v pomaturitních jazykových kurzech. Můžete se tak během roku výrazně zlepšit v cizím jazyce, což pro Vás bude významná konkurenční výhoda na trhu práce.

5. Studium od února

Pokud by všechno selhalo, máte možnost se přihlásit na přelomu října a listopadu k řádnému studiu, které začíná od února. Tohle nabízejí např. Provozně ekonomická fakulta MENDELU a některé další, zejména soukromé, vysoké školy.

Ať už se rozhodnete pro některou z těchto variant, nebo si počkáte rok na tu Vaši preferovanou školu, přeji Vám mnoho úspěchů při studiu i v životě.

Pavel Semerád

4.5/5 - (6 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *