Nedostali jste se na vysokou školu? Zkuste 2. a 3. kola přijímacích řízení

Pokud jste se nedostali na vysokou školu, nezoufejte. Možná spolu ještě najdeme nějakou možnost, abyste mohli začít studovat už od zimního semestru (září/říjen).

V tomto článku se budu věnovat 2. a 3. kolům přijímacích řízení. Že jste o nich nikdy neslyšeli? To nevadí.

Nezbývá ale mnoho času a tak svůj výběr už dále neodkládejte!

Není jen jedno kolo

Když se řekne termín pro podání přihlášky na vysokou školu, tak má stále mnoho lidí zafixovaný jen jeden konkrétní termín – přihlášku je nutné ji podat do konce února, a přes to nejede vlak.

Chápu to, sám jsem mezi tuto skupinu kdysi patřil. Vždyť v roce 2004, kdy jsem si podával svoji 1. přihlášku, tak byla na papírovém tiskopisu a poplatek za přijímací řízení jsem platil složenkou. V té době elektronické přihlášky teprve začínaly.

(Pro mnohé z vás to možná vypadá jako digitální pravěk. 🙂

Nyní je ale správa přihlášek mnohem jednodušší a díky automatizaci je lze rychleji zpracovat.

Většina vysokých škol a univerzit vám tak umožňuje podat si přihlášku i v březnu a v některých případech dokonce ještě později. Při tom se jedná o řádné studium v prezenční nebo kombinované formě.

Je ale pravda, že tím, že si přihlášku podáte do konce února, nic nezkazíte, protože máte největší možný výběr oborů. Vybírat si ale můžete většinou až do dubna a ani duben nemusí být konečným termínem.

2. a 3. kolo přijímacího řízení

Na některých veřejných vysokých školách se totiž vypisují i 2. kola přijímacího řízení (ve výjimečných případech jsou i 3. kola). Bývá to tehdy, když se u oboru nenaplní jeho kapacita a mohou být přijati další uchazeči. Tato kola jsou obvykle v červenci a srpnu.

Nenechte se ale mást. Studenti ve 2. kole nejsou přijati jen na základě podání přihlášky. I oni musí splnit alespoň minimální podmínky pro přijetí.

A kdyby ani to nevyšlo?

Pokud byste ani tak neměli štěstí, existuje ještě možnost studovat na soukromé vysoké škole. Já vám mohu doporučit Akademii Sting v Brně. Jsem jejím absolventem. 🙂

Soukromé vysoké školy přijímají studenty i v průběhu září, v některých případech ještě začátkem října. Se studiem na soukromé vysoké škole je spojeno školné.

Ještě je tu celoživotní studium

Nesmím zapomenout ještě na celoživotní studium. Jedná se o specifickou formu studia – je placené, ale nemáte status studenta. Na druhou stranu jsou výdaje a náklady na celoživotní studium daňově uznatelné.

Pokud však dosáhnete minimálního požadovaného množství kreditů, můžete přestoupit do řádné formy.

Profesně zaměřené obory

Status studenta nemáte ani u profesně zaměřených oborů. Pokud ale už máte něco za sebou a nejde vám jen o titul, může pro vás být přínosem i tento typ studia. Jde např. o MBA, LL.M. a DBA. Doporučit vám mohu Institut CEMI, kde jsem absolvoval online studium MBA.

Získejte slevu 2.000 Kč na studium MBA a LL.M. Stačí, když v přihlášce do poznámky uvedete heslo TATULDA.

Jak si vybrat vysokou školu?

Jak sami vidíte, existuje stále možnost, jak začít studovat už od zimního semestru. Pokud pořád ještě nevíte, kam na vysokou školu, připravil jsem pro vás na závěr toto video.

Přeji vám proto šťastnou volbu a úspěšné studium.

Pavel Semerád

5/5 - (3 hodnocení)

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a letos jsem zahájil 13. sezónu jako vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu, na YouTube a v podcastu O studiu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *