Jak citovat celý odstavec, který je již citací jiného zdroje?

Otázka mojí čtenářky k citování tiskové zprávy

Chtěla bych Vám poděkovat za Vaši stránku, která mi nepřetržitě pomáhá v mém studiu. Jsem ve třetím ročníku na Vysoké škole podnikání a práva v Ostravě. Rozhodně nechci prospat zimu a tak začínám s psaním své bakalářské práce.

Bohužel jsem se zastavila v psaní hned v úvodu. Po zhlédnutí Vašeho videa „Jak napsat úvod diplomové práce?„, jsem začala hledat statistiky, výzkumy, tiskové zprávy, zkrátka nějaká čísla, která bych mohla uvést v úvodu.

Našla jsem tiskovou zprávu, ve které se píše, že rok od roku se povědomí o mém tématu zvyšuje a tak bych tento odstavec chtěla použít a poukázat na aktuálnost. Chtěla jsem se Vás zeptat, pokud zkopíruji celý odstavec a vložím ho to svého úvodu, jak mám uvést citaci tiskové zprávy?

Příklad textu (nejedná se o konkrétní znění):

Podle studie kanadské společnosti XYZ vyplývá následující. 40 % respondentů odpovědělo, že je pro ně důležitá skutečnost A, avšak 30 % preferuje B, i když jim nevadí ani A.

Moje odpověď

Vámi uvedený odstavec na tiskovou zprávu je citací jiného – primárního – zdroje. Proto bych Vám doporučil, abyste se nejprve pokusila získat původní zdroj od společnosti XYZ. Bál bych se přejímat z již citovaných zdrojů, neboť nevíte, v jaké kvalitě mohl být přeložen.

Stačí, aby došlo k chybě při překladu záporu a už by mohla být vaše tvrzení chybná. Jakmile dohledáte původní zdroj, jistě se Vám podaří i lépe pochopit celkový kontext. Dozvíte se totiž mj., na jakém vzorku respondentů byl dělán jejich výzkum a také v jakých podmínkách.

Můžete pak získané výsledky porovnat s vlastními a snáze se Vám pak mohou argumentovat případné rozdíly.

Pokud byste původní zdroj nenalezla, potom odstavec citujte (musí-li být v plném znění) tak, že citaci graficky vyznačíte např. kurzívou nebo ji dejte do uvozovek. Ve vašem případě by ale, podle mého názoru, stačilo text jen parafrázovat.

Je to ale jen na Vašem uvážení, ale v každém případě citujte a vyhněte se plagiátu. 🙂

Pavel Semerád

Pavel Semerád
Na vysokých školách jsem studoval 10 let ve všech formách studia a od roku 2011 jsem vysokoškolský učitel. O své zážitky, zkušenosti a rady se dělím na mém blogu a na YouTube.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *